Întrebare recomandată | NoOneCanStopDeth a întrebat:

Este creierul un organ al corpului, sau corpul un organ si un instrument al creierului?

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Ideea e ca fara creier, nu poti sa spui nici "funda", in limba materna, nici mixul "funda, pls" big grin

59 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Într-adevăr, faţă de creier, toate celelalte organe par nişte accesorii, instrumente de susţinere. De la creier porneşte totul.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Creierul este un organ al corpului si in acelasi timp corpul, un instrument al sau. Ambele variante sunt corecte! happy
Ciudat si complex, nu si complet. Mai marii, inca il studiaza!
Eu le doresc mult succes, mai ales intr-o lume in care multi il au, dar putini il folosesc!

| NoOneCanStopDeth explică (pentru мιнαɛℓα36):

Pot spune ca e cel mai bun raspuns dat.
Multumesc, pentru raspuns, dar hai sa vedem ce spun si ceilalti.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Vor spune ce le dicteaza creierulhee hee

| NoOneCanStopDeth explică (pentru мιнαɛℓα36):

Cand vorbesti limba materna, o faci cu ajutorul creierului?
Dar cand vorbesti o alta limba?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Incredibil, nu?
Vezi moartea cerebrala...
Sunt fractiuni de secunda si totusi e creierul cel care actioneaza.

| NoOneCanStopDeth explică (pentru мιнαɛℓα36):

Scumpo reflecteaza, asupra intrebarii, pe care ti-am pus-o.
A nu se intelege altceva.
Folosesti creierul......la intrebarea asta raspunde-mi.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Adevarul este ca, atunci cand vorbim, nu gandim intotdeauna. Scoatem numai "pasarici" pe gurahee hee
Privind in profunzime, tot creierul dicteaza! Atat poti, atat zici!
Cert este ca, fara toata activitatea cerebrala (emisfere), la nastere...nu putem invata a vorbi.
Eu nu sunt experta in "creierita", la un moment dat, anumite subiecte "profunde", ma pot depasi.

| NoOneCanStopDeth explică (pentru мιнαɛℓα36):

Cand vorbesti o alta limba, folosesti creierul pentru a formula, ceea ce vrei sa spui, dar cand vorbesti limba materna, demulteori nu mai folosesti creierul.

| NOname a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Aş vrea eu să te văd făcând ceva, orice, nefolosind creierul. Nici să respiri n-ai putea (că o faci automat, nedepunând un efort conştient, e altceva).hee hee

| Kaℓi a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Really?

| NoOneCanStopDeth explică (pentru Kaℓi):

What? Say something chiar nu inteleg nimic, dintr-un singur cuvant.

| Kaℓi a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Bine.
"Vorbirea este una dintre cele mai complexe și mai delicate operații efectuate de organism. În final, vorbirea, limbajul și înțelegerea sunt controlate și coordonate de către creier. Centrii vorbirii, unde cuvintele sunt decodificate și de unde semnalele și comenzile sunt trimise la sutele de mușchi din plămâni, laringe și gură — implicați în producerea vorbirii — se găsesc în cortexul cerebral."
sursa:http://omenesc.ro/nervos-vorbire.html

| NoOneCanStopDeth explică (pentru Kaℓi):

Offf nu vreau sa par rau sad dar trebuia sa vi cu argumente proprii si nu dupa un site.
Dar voi face o exceptie. happy

| Kaℓi a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Puteam sa explic si in cuvintele mele proprii, ajutata de cortexul meu, desigur (winking ) dar mi-am zis ca un citat "dupa" un site ar da greutate expozeului si as fi mai convingatoare big grin

| Kaℓi a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Ideea e ca fara creier, nu poti sa spui nici "funda", in limba materna, nici mixul "funda, pls" big grin

| sabin89 a răspuns:

Nu m-ai inteles. Eu o vad cu sens, dar am dat o replica cuiva care a zis ca e un non-sens.

| Wehrmacht a răspuns:

Un organ care intra in alcatuirea corpului. Fara creier nu poti sa faci nimic, dar chiar si ala ar fi inutil daca n-ai avea o inima care sa asigure circulatia sangelui care intretine creierul, niste plamani prin care sa iei oxigen...etc.

| DrumuriFictive a răspuns:

laughing ai doua intrebari in care folosesti notiunea de "creier" diferit si bineinteles intrebarea devine un nonsens. in prima parte intelegi prin "creier" organ al corpului, iar in cea de-a doua parte, desi vrei sa acorzi acelasi sens cuvantului, tinzi sa dai "creierului" ideea de suflet care uzeaza de corp. aici apare nonsensul.

| DrumuriFictive a răspuns (pentru DrumuriFictive):

Si animalele au creier. Dar ce n-au? MINTE. Ce e aia minte? Acelasi lucru cu creierul? sau sunt concepte diferite? E mintea aceeasi cu creierul? sau Mintea si Creierul sunt entitati distincte?

| NoOneCanStopDeth explică (pentru DrumuriFictive):

happy Omul e un animal, dar se difera de celelalte prin ratiune. Am spus asta, pentru ca ai amintit de animale.

| DrumuriFictive a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Dar tot nu m-ai lamurit cu raportul minte-creier.

| NoOneCanStopDeth explică (pentru DrumuriFictive):

Seara buna
Din ce am citit mai sus, din postarea ta, mi-ai raspuns cu o intrebare.
happy

| DrumuriFictive a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Normal, doar nu vrei certitudini aici.

| NoOneCanStopDeth explică (pentru DrumuriFictive):

Dar unde, daca nu aici? laughing)

| DrumuriFictive a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

In carti de specialitate, de la oameni avizati, habar n-am. happy

| sabin89 a răspuns (pentru DrumuriFictive):

Cum, intrebare recomandata si fara sensconfused

| NoOneCanStopDeth explică (pentru sabin89):

Daca e fara sens, cum iti explici ca fiecare a dat cate un raspuns?

| DrumuriFictive a răspuns (pentru sabin89):

Nu am zis ca intrebarea este fara sens, ci ca felul in care s-a inteles in partea a doua a intrebarii cuvantul @creierul@ este un nonsens. a fost o critica de limbaj. intrebarile au sens, dar separat.

| FadetoBlack a răspuns:

Un organ al corpului de care depind atât corpul cât și organele acestuia.

| RAY a răspuns:

Creierul a evoluat in milioane de ani desi, creierul e un organ ce ar putea fi?

| Mădă0611 a răspuns:

Corpul e un organ si instrument al creierului, cu ideea asta traiesc de cand nu m-a lasat odata sa dorm apeland la asa numitul spasm mioclonic (tresarire/zvacnire pe care creierul o trimite anumitor muschi pentru a te trezi cand crede ca mori), nesimtitul. no talking

| Kaℓi a răspuns (pentru Mădă0611):

Si mie mi se intampla asta! dar nu stiam ca se numeste spasm mioclonic, acum mi se pare mai grav sad big grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru Kaℓi):

Traiasca Dr. House, sau House M.D. pentru ienglezi. laughing

| Kaℓi a răspuns (pentru Mădă0611):

Aaaa... laughing
Bun! episodul cu spasmul nu l-am vazut happy

| sofisis a răspuns:

Asta e ca aia cu "zebra e un animal negru cu dungi albe SAU alb cu dungi negre?". Raspunsul fiind evident : DA.
Asa e si aici ...raspunsul e Da. Cele doua entitati sunt in asa stransa legatura ca nu ai cum sa le separi.
Pe de alta parte la cat de ..naivi ..sunt unii..ai dovada clara ca se poate trai linistit si fara creier laughing)

| cristimihailov a răspuns:

Exista expresia de moarte cerebrala, momentul il care desi esti mort, restul corpului functioneaza...

Personal consider ca este un organ vital, parte a corpului. Nu corpul a fost facut pentru creier si nici creierul pentru corp.

Ar fi echivalenta intrebarea: motorul a fost facut pentru masina sau masina pentru motor?

| sublime89 a răspuns:

Daca tinem cont de faptul ca acest organ a evoluat in timp, si nu a existat de la inceput in structura animalelor primitive, am putea spune ca este un organ al corpului. Prima data a fost corpul, si apoi creierul.

| Curious1324 a răspuns (pentru sublime89):

Nu ai creier, nu poti trai. rolling on the floor

| Curious1324 a răspuns (pentru sublime89):

Daca stam sa gândim logic, creierul este telecomanda corpului, uite, eu TASTEZ acum. Cu ajutorul degetelor? Da. Cu ajutorul creierului? Da. Mâinile, picioarele, gâtul, spatele, degetele, ochii, nasul, buzele, limba, gura, genunchii...Sunt organe voluntare, adica ne mișcăm cum vrem, dar datorită creierului. Nu -ti poti controla inima, nu-i asa?

| sublime89 a răspuns (pentru Curious1324):

Nu ai inteles ce am spus. Eu m-am referit la evolutia creierului.

| LoseControL a răspuns (pentru Curious1324):

Tinand cont ca folosim doar o mica parte din percentajul total al creierului consider ca daca il dezvolti la o anumita capacitate iti vei putea controla si inima si restul organelor insa ar fi prea solicitat si ar trebui sa dormi mult mai mult decat dormi de obicei, dar totusi in mare parte imi pot controla si inima happy Vreau sa cresc pulsul incep sa fug, vreau sa il scad ma intind in pat si stau linistit ( e doar un exemplu ).

| Curious1324 a răspuns (pentru LoseControL):

Stiu si eu chestile astea, folosim doar 10% din creier, dar nu cred ca e posibil sa ajungi la 15%

| LoseControL a răspuns (pentru Curious1324):

Este posibil sa ajungi si la 50% doar daca esti autist, o persoana numita de noi normala are mai multe preocupari, in schimb autistii au doar una de restul nu`i intereseaza.

| RAY a răspuns (pentru Curious1324):

Ce prosti vb sunt animale fara creier in ocean, sublime vb prin stiinta nu prin vrajeli

| Curious1324 a răspuns (pentru RAY):

Ia zi tu un organism cu viata fara creier( inadara de plante si alge) Miss perfectiune

| PedoBarbie a răspuns:

Creierul e un organ. De la creier porneşte totul. Instrument e pianul.

| NoOneCanStopDeth explică (pentru PedoBarbie):

Mama ce raspun ai dat straight face chiar nu trebuia sa te grabesti.
Dar... oricat de banala e explicatia, e buna si asta.

| PedoBarbie a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor

| raduradu2014 a răspuns:

Este un organ al corpului

| Numero1 a răspuns:

Atat creierul cat si celelalte organe formeaza organismul sau corpul!

| Swan39 a răspuns:

Eu aş zice că ambele. Creierul depinde de corp şi corpul depinde de creier. Ambele lucrează împreună şi formează un tot unitar.

| NoOneCanStopDeth explică:

Pupezelor, nu aveti somn? laughing) Numai eu am voie sa mai meditez cate ceva :p

| florin96ak47 a răspuns:

Creierul este de 100.000 mai puternic ca orice calculatoare de la NASA.
Totusi, daca nu am avea creier tot am fi in viata, nu am gandi sau altceva, am fi ca florile, dar totusi in viata.

| restroccck a răspuns:

Este un instrument si un organ al creerului deoarece creierul sa zic asa e centrul de comana a corpului

| Androphyla a răspuns:

Creierul este un organ al corpului si datorita lui ne functioneaza noua toate mecanismele si toate roticelele. Daca ar fi avariat, am avea probleme: psihice, motorii etc.

| IFAA a răspuns:

Creierul face totul! Deci corpul e un instrument al creierului, primeste informatii si le executa.

| almaidk a răspuns:

Da da noi suntem un mare creier cu creier în loc de cap
ce

| NoOneCanStopDeth explică (pentru almaidk):

Ai scos-o pe asta, din puțul gândirii.