| Inferno a întrebat:

Este imposibil ridic apa dintr-un pahar trăgând cu un pai daca înălțimea este mai mare de aproximativ 10 metri.

De ce? De ce nu pot ridica apa la 11 metri?

8 răspunsuri:
| Romaniamafia a răspuns:

Din cauza presiunii care apare la o anumita inaltime.

| Inferno explică (pentru Romaniamafia):

Detaliaza puțin. Care presiune? Exista clădiri care au o înălțime mult mai mare de 10 metri și cu toate astea e posibil sa ridici apă până la ultimul nivel.
Cum îți explici

| Romaniamafia a răspuns (pentru Inferno):

Initial, in interiorul paiului exista doar aer ( este gol ). Tu cand incepi sa tragi apa prin pai, aceasta, ajunge la un moment dat sa aiba o anumita greutate sa zicem 1kg ( apa care se afla efectiv in interiorul paiului ); in acel moment la capatul de sus al paiului apare o presiune negativa care "trage" cu o forta egala cu greutatea apei adica 1 kgf/cm3 sau 1 bar.
Nu poti depasii o anumita inaltime deoarece fie nu ai puterea necesara pentru asta fie la un moment dat presiunea negativa creste atat de mult incat apa incepe sa se vaporizeze.
La instalatia de apa nu exista aer in conducta iar presiunea este mare pentru a contracara greutatea efectiva a apei. Sper ca m-am exprimat corect.

| Inferno explică (pentru Romaniamafia):

Este adevarat ca o anumita cantitate de apa ar incepe sa vaporizeze datorita depresiunii, dar asta este neglijabil. Se intampla doar in stratul superior. Sa ignoram acest fenomen. Nu asta e motivul pentru care apa nu poate urca la mai mult de 10 metri inaltime.

"Nu poti depasii o anumita inaltime deoarece fie nu ai puterea necesara pentru asta"
Sa presupunem ca esti super puternic si poti sa tragi din paiul ala extrem de tare. In cazul asta poti ridica apa la o inaltime mai mare de 10 metri?

| Romaniamafia a răspuns (pentru Inferno):

Nu sunt fizician si nu ma pricep eu m-am referit ce se intampla daca trage apa un om normal. Oricum este legat de presiune.

| Inferno explică (pentru Romaniamafia):

Si daca in loc de un om normal "trage apa" o pompa? Putem ridica apa la o inaltime mai mare de 10 metri?

| Romaniamafia a răspuns (pentru Inferno):

Daca stii raspunsul de ce o lungesti atat?

| Inferno explică (pentru Romaniamafia):

Pai ti se pare corect ce am spus?
Eu am spus ca este imposibil sa ridic apa la o inaltime mai mare de 10 metri daca trag dintr-un pai.

Nu crezi ca ar trebui sa se tina cont si de diametrul paiului?

"ajunge la un moment dat sa aiba o anumita greutate sa zicem 1kg ( apa care se afla efectiv in interiorul paiului"

Corect, numai ca daca am un pai cu un anumit diametru o sa obtin 1 Kg dupa o inaltime de 5 metri, sa zicem. Pe cand, daca am un pai cu diametrul de 10 ori mai mare o sa obtin aceeasi greutate de 1 Kg dupa o inaltime de doar 1m, sa zicem. Corect?

Deci ar trebui sa se tina cont de diametrul paiului?