| Andrei_Paul_1998 a întrebat:

Este Intelectul centrul universului mintal?

Ps:Știu ca se expune o paradigma complexa

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Universul mintal este constituit din gânduri și emoții.
Intelectul este conceput ca partea din minte care gândește, raționează, utilizează logica, organizează datele în fișiere de memorie, ia decizii conștiente de acțiune.
Este dificil să decizi care este partea centrală a minții.
Un centru ar trebui să fie o zonă unde se iau decizii, care coordonează totul. Unele funcții cerebrale sunt localizate în zone circumscrise din creier. Dar mintea pare a fi o funcție a creierului iar ele nu se confundă. Se pare că ceea ce experimentăm, trăim ca senzație a vieții trăite, este o parte superficială iar centrul locul unde se iau deciziile este la nivel prelogic, iar apoi intelectul doar le justifică și le faci inteligibile în limbaj logic, adică prin gânduri.

| SomethingFunni a răspuns:

Intelectul ESTE universul mintal, iar egoul este centrul sau.
Mai citeste-l pe Jung.