| Belagines a întrebat:

Este o întrebare ciudată, dar cine îmi poate spune ce reprezintă mai exact "ordinul vitezei luminii în unități SI"?

1 răspuns:
| johnnny123 a răspuns:

Întrebarea nu este deloc ciudată. "SI" este prescurtarea pentru sistemul internațional de unități de măsură.

Unitatea de bază pentru distanță este metrul, iar pentru timp este secunda. Așadar se cere ordinul vitezei luminii în m/s.

Având în vedere că viteza luminii este de 3x10^8 m/s, ordinul este 8