| BogDaNuTzXD a întrebat:

Este posibil ca adeneul paianjenului/soparlei etc. sa fie in contact cu cel uman?
" Nu spuneti ca ma uit prea mult la spider man" eu cred ca este adevarat, as incerca testul, dar... sa stiti ca la ce este in ziua de azi este posibil orice. mai ales asta, voi ce credeti?
Descriere adn...
ADN = acidul dezoxiribonucleic
acidul dezoxiribonucleic = substanță complexă care se găsește mai ales în nucleul celulelor vii, având un rol important în transmiterea ereditară a unor caractere și însușiri.

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Sa inserezi ADN intr-un organism in speranta ca ai sa modifici fenotipul acestuia este similar cu a te lovi cu cartea de chimie in cap pentru a invata chimia.

Tu vorbesti de ADN de parca ar fi o substanta magica pe care daca o inghiti capeti proprietati supra-naturale.

| BogDaNuTzXD explică (pentru Inferno):

Ai dreptate, dar am vazut teste cum ca iar face pe sobolani fosforescenti, cum explici asta?

| BogDaNuTzXD explică (pentru Inferno):

Dar crezi ca daca extragi adnul uman si schimbi cu cel al animalului sau insectei, este imposibil?

| Inferno a răspuns (pentru BogDaNuTzXD):

Se porneste de la zigot.Sobolanul se naste cu o varianta modificata a ADN-ului.
Nu vine nimeni sa insereze alt ADN intr-un sobolan matur si brusc el se modifica.
ORganismul este precum o casa, iar ADN-ul precum planul de constructie.
Daca vrei sa ai un anumit tip de casa trebuie sa ai planul dorit de la inceput, degeaba modifici tu planul dupa ce casa a fost construita.

| Inferno a răspuns (pentru BogDaNuTzXD):

"Dar crezi ca daca extragi adnul uman..."
In primul rand de unde sa extragi acest ADN? Din fiecare celula a corpului? Ca ADN-ul nu e intr-un loc, il scoti si gata, e pretutindeni. Fiecare celula are ADN.

Daca vrei sa modifici intreg ADN-ul trebuie sa pornesti din momentul in care organismul uman e o simpla celula.

Daca inlocuiesti ADN-ul uman cu cel l unei insecte atunci ai sa ai o insecta si nu un om. Ideea era sa faci combinatii intre diferite tipuri de ADN nu sa-l schimbi complet.

| Andrei123654789 a răspuns:

In celule,se gasesc anumiti Cromozomi,anumite grupari ereditare care transmit mai departe sexul persoanei,caracterele ereditare ale parintilor,si prin combinare,caracterul propriu al individului.
Atunci cand acesti cromozomi sunt diferiti(adica ADN diferit),ei nu se pot combina,sau se combina partial,formand mutatii(nu mutatii ca in desenele animate) ci nereusiri biologice sa spunem asa(asta se intampla doar cand omul incearca sa faca ceva cu cromozomii astia) iar rezultatul este unul urat,neuniform, de unde reiese de obicei un organism mort.
Stiu doar ca se fac experimente in secret cu chestii d-astea, dar inca nu cred ca vor reusii corect, ADN-ul uman este mult prea complex pentru a putea fi schimbat intr-un fel.
Noi abia am reusit sa il intelegem, da sa il schimbam.

| sublime89 a răspuns:

Deocamdata e doar o fantezie.

| BogDaNuTzXD explică (pentru sublime89):

Ce? Nu se poate, dar, daca nu este real sunt sigur ca va fi. corect?!
imi poti da niste informatii despre oxford laboratorul? dar nu ala din desene sau filme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am prins o soparlica la plaja, si m-a muscat.cand i-am dat drumul.a strigat la mine? baaaiii marlete? imi dai drmul de sus? am ramas masca.si unui paianjen caruia i-am rupt panza, s-a apucat sa ridice de coltul casei.cred ca voia sa o darame.era plin de acid debosoridirobonucleic de ala.

| Gabitzu246 a răspuns:

Eu cred ca te-ai uitat cam mult la filme, dar... sa presupunem prin absurd ca chiar daca ai incerca asa ceva organismul tau nu il va accepta, nu ma prea pricep eu dar poti sa mori de la asa ceva.Sa ma corecteze cineva daca gresesc.

| vLooM a răspuns:

Imposibil asa ceva laughing doar in filme vezi asa ceva happy

| erichlemny a răspuns:

Bine aici e vorba de mutatii
Sa presupunem oarecum ca ar fi posibil insa organismul uman nu ac

| erichlemny a răspuns:

Bine aici e vorba de mutatii
Sa presupunem oarecum ca ar fi posibil insa organismul uman nu accepta.nu e ca la ben 10 cand ai adn si gata. ti-ar trebui sa faci niste reactii chimice complexe dar sa fim seriosi daca faci asta mori