| Yee a întrebat:

Este posibil ca in mijlocul unei veri secetoase sa ninga pe varful muntelui? Daca nu, cam care ar fi diferenta de temperatura dintre cele doua?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Doar daca exista niste nori de precipitatii in zona muntelui, poate ninge pe el. Altfel nu poate sa ninga din senin.
Iar in functie de altitudinea muntilor, pot fi sub 10 grade Celsius pe varful muntilor inalti, in timp ce in orase sunt peste 30 de grade (din cauza asfaltului si a celorlalte constructii de beton, sticla si metal, care reflecta caldura.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Diferența dintre cine și cine? Ca să înghețe și să se formeze fulgi, trebuie să existe o temperatură sub zero în interiorul norului și o temperatură scăzută în atmosfera de sub nor. Astfel depinde ce înălțime are muntele și cât de masiv este el încât temperatura în zonă să fie sub zero, zona zăpezilor veșnice.

| Bizon95 a răspuns:

"varful muntelui"... CARE MUNTE?!?
sunt munti in lumea asta care NICIODATA nu raman fara zapada pe varful muntelui, ori cat ar fi de seceta in zona respectiva!