| AYKSSSSSSS a întrebat:

Este posibila o calatorie pe soare? Omul a reusit sa paseasca pe luna. In viitorul apropiat oamenii vor pasi pe marte, dar intrebarea mea este daca avansul tehnologic ne va permite in vreo 50 de ani sa ajungem si pe soare (cu costume speciale astfel incat sa nu ne fie cald). Este posibil sa existe viata extraterestra pe soare? Inteleg ca in mod normal raspunsul ar fi nu, deoarece este foarte cald, dar exista anumite organisme care s-ar putea adapta la temperaturi ridicate. Si cat de mare este soarele in realitate? INTELEG CA NASA SPUNE CA E FOARTE MARE, dar CAND NE UITAM LA EL PARE LA FEL DE MARE CA SI LUNA. Credeti ca este la fel de mare ca si luna sau altfel cum se explica sa fie asa mare?
Nu sunta deptul teoriilor conspirationiste, dar unele chestii nu au logica si mi se par evident false.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu au logica spui tu? Daca oameni ar avea logica ta sincer si acum am fi stat tot in pestera laughing

Uite sa nu te als in ceata fa singur un experiment.
Ia 2 obiecte unul mai mare, alantu mai mic, dupa pe ala mic la sa zic 100 metri de tine si pe ala mare la 1 km si apoi observa cum o sa le vezi.
Dupa ce faci experiementu asta poate iti vine si logica putin. bafta

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In urmatorii 50 de ani sa pasesti pe Soare pff e de ras ce ai zis, poate in urmatorii +2000 de ani si asta folosind nu costume speciale ci probabil niste scuturi cu tehnologie avansata care sa absoarba caldura, aici m-am referit ca si oameni.
Ca si navete spatiale este posibil mai repede, asta daca se va descoperi inventa un aliaj ce va fi foarte rezistent la caldura.

| Catrice a răspuns:

Da și Jupiter pare mica și în realitate e de câteva ori cat terra. Dacă zici tu ca nu te topești pa temperaturile astea, fă-te extraterestruhee hee
Suprafață: 6, 09×1012 km2; 12.000 × Terra
Temperatură: Centru: 15.099.726 °C; Fotosferă: 5.498.85 °C; Coroană: ≈ 5.000 °C

| johnnny123 a răspuns:

Pe 30 august aveai 13 ani, pe 18 februarie aveai 19 ani, pe 24 februarie aveai 15 ani iar pe 22 martie aveai 17 ani.

Sper ca astazi ai 7 ani, pentru ca altfel nu ai nici o scuza pentru intrebarea asta.

Niciun material cunoscut astazi nu-ti permite sa construiesti o nava spatiala in care astronautii sa poata supravietui daca se apropie la mai putin de 2 MILIOANE de km de Soare. Iar tu vrei sa aterizezi pe Soare.

| CIaudiu a răspuns:

"Este posibila o calatorie pe soare?" - Da. Cu un echipament si o tehnologie speciala acest lucru este posibil insa nu in viitorul foarte apropiat caci altele sunt prioritatile omenirii.

"Este posibil sa existe viata extraterestra pe soare?" - Chiar nu stiu, insa se stie foarte bine faptul ca viata de pe Pamant nu este singura posibila. Sunt si alte elemente chimice care pot forma reactii chimice complexe organice. Se speculeaza ca pe stelele neutronice (pulsari) se poate forma viata plasmatica, iar un test facut in laborator a confirmat ca viata plasmatica poate exista.

"INTELEG CA NASA SPUNE CA E FOARTE MARE, dar CAND NE UITAM LA EL PARE LA FEL DE MARE CA SI LUNA. Credeti ca este la fel de mare ca si luna sau altfel cum se explica sa fie asa mare?" - Diametrul Soarelui este de aproape 400 de ori mai mare decat cel al Lunii, dar se afla la o distanță de 400 de ori mai mare de Pamant decat aceasta. De-asta ai impresia ca sunt la fel. Nu ti se pare logic?
Cat de mare e Soarele? Pai conform Wikipedia are o raza de 696. 340km, adica de aproape 110 ori mai mare decat Pamantul dupa calculele mele.

"Nu sunta deptul teoriilor conspirationiste, dar unele chestii nu au logica si mi se par evident false." - Tu nu ai o gandire logica, caci lucrurile astea au o puternica si incontestabila logica. E cazul sa studiezi mai mult universul daca vrei sa te dezvolti pe partea asta.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Soarele nu e la fel de mare ca Luna, doar pare la fel de mare fiindcă e mult mai departe. Iar obiectele îndepărtate par mai mici.
Și nu, o călătorie pe Soare nu e posibilă, deoarece temperaturile sunt prea mari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Omul NU va putea călători niciodată pe Soare întocmai din cauza temperaturii exagerate de pe suprafața acestuia, la fel cum nu se va putea niciodată scaldă în lava unui vulcan.

Cât despre forme de viață extraterestre care să se adapteze temperaturilor de pe suprafața Soarelui nu există și nu va exista niciodată nimic!
Este cunoscut faptul că și cele mai rezistente forme de viață sunt distruse în totalitate la anumite temperaturi înalte (asta la nivel de temperaturi pământești)

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah,da...uitasem!

Asta dacă nu cumva ai...

AUTOBUZUL MAGIC!

https://youtu.be/mkoFVo3ADKU
https://youtu.be/lIrMEuzQxJU

happy

Răspuns utilizator avertizat
| Den1sa a răspuns:

Soarele pare la fel de mare ca si luna deoarece e mult mai departe de pamânt de cit luna, daca soarele ar avea aceeasi dimensiune ca luna pai aflinduse atit de departe nici nu ar fi posibil sa il observi,
Temperatura straturilor superioare de 5800 grade Celsius, temperatura coroanei solare este de 1.500.000 de grade Celsius, temperatura nucleului este de 13.500.000 grade Celsius. Spune-mi un organism care ar putea trai acolo
Iar cit despre dada oamenii vor putea ajunge pe soare clar nu vor pasi pentru ca soarele practic e o adunatura de gaze, abia au reusit sa duca o sonda mai aproape la approximating 24 milioane de kilometri distanta, poate vor reusi si oamenii sa se apropie cumva de soare dar cu siguranta nu peste 50 de ani Eu zic minim peste cateva mii

Răspuns utilizator avertizat