| Dalmore a întrebat:

Ești fraier dacă ai avut ocazia să profiți de mulți oameni și totuși nu ai făcut-o? Când e ok să profiți și când nu?

9 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Nu, nu esti. E rau sa profiti de oameni, la un moment dat s-ar putea intoarce impotriva ta.

| Clorox a răspuns:

Daca respectul tau de sine e atat de josnic incat sa profiti de altii, atunci nu cred.
A accepta ajutor de la altcineva e alta poveste.

| Meme10Memu a răspuns:

Cand crezi ca le faci un bine. Daca profiti ai sansa sa le returnezi iar daca nu profiti in prostia lor oricum vor ajunge sa piarda tot.

| qwertpro a răspuns:

Salut,nu e bine sa profitam de alti oameni, deoarece astfel ne injosim pe noi insine.Cei care profita de ceilalti sunt niste oameni josnici care se gandesc doar la ei si care nu realizeaza ca astfel nu vor avea niciodata prieteni adevarati. Faptul ca nu ai profitat inseamna ca esti o persoana buna care stie sa se aprecieze si care este onesta. Daca profitati de ei era doar sa le faci si lor rau dar si tie pentru ca era sa pierzi multi oameni din anturajul tau si sa recunosti la un moment dat ca nu e bine sa faci asa ceva, si era sa ai mustrari de constiinta.

| Arrakis a răspuns:

Nu. Doar narcisistii ar face asa ceva. Numai "oameni" care duc in permanenta un razboi psihologic interior, cei care n-au o identitate reala si au de fapt o stima de sine la pamant (pe care incearca s-o ascunda)...acei indivizi patologic invidiosi si gelosi de abilitatile altora.
Altfel n-ai cum. Trebuie sa fie ceva aproape instinctual din punctul asta de vedere. Nu te gandesti stand de vorba la un suc/cafea cu cineva daca sa...sau sa. La narcisisti e ceva perfect natural.

| Volsvagan70 a răspuns:

Cand poti profita de cineva, incearca sa profiti incat sa ajuti persoana respectiva, nu sa ii faci rau

| Geici7474 a răspuns:

Politically correct ar fi sa nu profiti de oameni indiferent de circumstante.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Geici7474):

Lasa-ne cu infectia aia numita political correctness.

| HansCristian123 a răspuns:

Nu este bine sa profiti in nici un caz de cineva! Cand va putea va face exact la fel cu tine! Mai bine sa fii prieten cu toti decat sa ai pe cap ca, candva cineva va profita de tine si o sa te gandesti de ce!