| RAY a întrebat:

Ești realist sau idealist, ca gândire ma refer?

6 răspunsuri:
| RAY explică:

Alt retardat mintal

| Freya1 a răspuns:

Realista

| halogen001 a răspuns:

Realist.

| RAY explică (pentru halogen001):

Aș vrea sa fiu realist dar sunt emoțional si am si atracție sexuala, daca nu aveam eram Newton

| Seba2013 a răspuns:

Crestinismul este realist pentru ca vede esenta(logosul) din spatele aparentelor. Asa ca stiinta care depaseste aparenta si ajunge la logos, adevar(esenta). Sau ca Parmeneide care vorbeste de o lume esentiala sau adevarata si una aparenta.
Sunt holist(realist) atunci cand nu identific totul cu UNICUL ABSOLUT(teologie negativa) ci consider ca cerul, apa si pamantul sunt altceva decat EL. El este Regele, Cauza, Principiul si Originarul acestor lucruri si toate trebuie sa i se supuna Lui. Asa cum Iisus primeste imaginea Lui asa trebuie sa primim si noi acea imagine si asemanare care vine de la El.
Sunt realist atunci cand consider ca o data ajunsi la esenta sau adevar asa cum ajung stiinticii.....trebuie sa participam la acest univers real care se ascunde in spatele aparentelor, strigandune si chemandune (Dumnezeu se gaseste in ascuns, intuneric, nori). Vezi Iesirea 19.9 si Narnia cu dulapul intunecos si ascunzatoarea.
Mai sunt realist cand nu il consider pe Dumnezeu (esenta, logosul sau lumea spirituala), distante si reci. Si din contra le consider aproape si adevarate.
Daca inca nu am ajuns sa participam la aceste realitati, insemna ca traim in ignoranta, uitare si aparente. Realitatea o putem trai doar atunci cand facem ca aceste "aparente" (arta, estetica, lume, om, etc.) sa reflecte cat mai bine ceea ce este adevarat si originar (teologie pozitiva).

Răspuns utilizator avertizat