| RAY a întrebat:

Eu am alta curiozitate, desi acum 3 miliarde de ani era nasol si a aparut viata, de ce in prezent nu apare la fel? Ati inteles ideea?

Toate animalele au aceeasi baza.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Au fost niște condiții speciale. Și nu doar un singur moment, ci un set de condiții speciale care s-au succedat unele după altele timp de milioane de ani. O evoluție în niște trepte care dacă nu este exact aceeași nu se formează viața aceea a cărei urmași suntem și noi, ci se formează altceva.
Da, toate animalele și plantele, tot ce este viu pe acest pământ are aceeași bază, o celulă mamă și tată a tuturor în acelaș timp.
Dar mai sunt și structuri semi vii ca viruși, prioni, fără acid nucleic.

11 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Nu putem observa mâna unui creator inteligent, și anume Dumnezeu? Nu pun presiune pe această temă. Poate cu timpul îți vei da seama că așa este, chiar te rog să te informezi foarte amănunțit în legătură cu existența Acestuia...

Nu vreau să ne certăm, deci să nu crezi astawinking.

| minrest a răspuns:

Era nasol, foarte nasol pentru viata de acum. Dar era misto pentru viata si mai simpla. Si nu era mereu si peste tot. A fost pe undeva pe la un ventil ocanic, proportia optima intre diferita conditii, a aparut ceva pe baza de chemosinteza; si odata viata aparuta, prin selectie naturala a evoluat in mai multe forme, a colonizat mai multe medii si de aici incolo nu mai poate sa dispara. Iar ventilul oceanic respectiv, s-a schimbat si el, unele conditii s-au schimbat si viata AIA a disparut. Bun. Acuma viata daca apare, gaseste mediile colonizate. Toate. Dar nu apare, conditiile alea de la inceput sunt rare, greu de intrunit; daca ar aparea prin vreun ventil oceanic nici nu ai afla.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Dar dacă noi nu existăm? Dacă universul nu există? Dacă nu există nimic și noi nu existăm?

| RAY explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Bune intrebari, o holograma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce era nasol?
Bine zis era, noi nu putem sti, de fapt nu a aparut nici o viata Singurul lucru care exista e prezentul, cum a aparut viata si toatã istoria e doar o simpla imaginatie, o simpla iluzie. Nu e real.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Cum adica totul e o iluzie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pai este de unde stii ca acum 3mil de ani a aparut viata si ca e adevarat? Ai fost acolo?
E o iluzie formata de mintea ta, in realitate existã un infinit de posibilitati. Poate chiar acum apare viata si tu esti cu 3 mil in viitor laughing

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Avem dovezi stiintifice man

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

A dovedi inseamna a experimenta pe propria piele.
Orice se poate publica si dovedi "adevarat", la fel e si religia.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Pls nu compara una cu alta

| chuckmanson a răspuns:

Nu știm. Poate a fost panspermie cine știehappy