| Sawarekh a întrebat:

Eu consider ca sunt blestemat.
Majoritatea nu cred, e problema lor.

Am toate dovezile cum ca sunt blestemat, cam de vreo 10 ani nu imi iese nimic din ce imi propun si nu sunt deloc o persoana delasatoare.

Cum as rezolva un blestem? Daca vorbesc cu un pastor oare se intampla vreo minune?

38 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Daca ai posibilitatea inscrie-te la un weekend de vindecaŕe la Ellel Ministries. Ei au ajutat multe persoane blestemate.Si o discutie cu un pastor te poate ajuta.

| Liviu a răspuns:

Nu, nu esti blestemat.Pot garanta asta, atragi doar ceea ce gandesti. Daca m-as apuca sa iti explic cu lux de amananunte, mi-ar dezactiva astia contul de TPU. Pe aici umbla foarte multi copii/adolecenti. Capu sus, cand va fi blestem, vei cauta oameni sa te ajute.Scrie-mi daca ai probleme reale, te pot ajuta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum as rezolva un blestem?
Cum adică să îl rezolvi? Dacă ți-ar reuși ceea ce îți propui, l-ai considera rezolvat? Da. Astfel soluția rezolvări lui este la tine, nu undeva înafară. Astfel l-ai putea rezolva.
daca vorbesc cu un pastor oare se intampla vreo minune? Nu.
Dar ai putea consulta un expert NLP, care te poate îndruma concret referitor la obiectivul tău.
Astfel, poți să îți propui obiective imposibil de realizat și să acționezi ineficient, să ai parte de experiența ta de 10 ani.
Sau să îți propui obiective PARAT.
Pozitiv. Să aibă un rezultat clar definit.
Autonom. Să îl poți realiza prin forțe proprii ( nu așteptând minuni din afară).
Realist, în sensul de realist pentru tine, să poți face tu însuți provocărilor care le presupune execuția lui.
Activ. Să ai un plan cu acțiunile concrete care duc la atingerea obectivului.
Terminat. Săai un orar de desfășurare temporală a pașilor de la început până la sfârșit.
Și SOMBER.
Senzorial. Să ai o hartă personală, ce conține modalitățile tale personale de evaluare internă a ceea ce este, cum este acest obiectiv.
Observabil, de către noi și de către alții, pentru a cunoaște dacă fiecare etapă a fost parcursă, până la final.
Mediul, cadrul contextual extern în cae obiectivul poate fi atins, evaluare.
Blocaje. Evaluarea aspectelor care pot bloca realizarea (credința într-un blestem ca blocaj magic exterior, greu de identificat și de eliminat poate fi unul din ele).
Efecte. Ce beneficii și pierderi motivante sau blocante pot rezulta din succes.
Resurse. Evaluare și căutare de resurse, emoționale, interne și concrete, externe.
Apoi urmează și se completează cu.
Identificarea unui obiectiv concret și realizabil, folosirea acuității senzoriale pentru verificarea periodică prin feedback a atingerii etapelor parțiale și a obiectivului final, adaptarea flexibilă a comportamentului la acele acțiuni care duc la atingerea obiectivului.
Și pentru indiferent care oblectiv, care îndeplinește și pentru care îndeplinești aceste cerințe este modalitatea în care realizezi excelența în utilizarea potențialului imens a resurselor tale interne, ale creierului.
Aceasta este minunea.

| doctorandus a răspuns:

Superstiția aduce ghinion.

| T0T a răspuns:

Sunt mulți care sunt în situația ta. Nu e vorba de blesteme.

| Holiday a răspuns:

"...si nu sunt deloc o persoana delasatoare."

Intr-adevar, se pare ca nu esti. Perseverezi de 10 ani in greseli.hee hee
Cel putin una este mai mult decat evidenta. Sa crezi ca esti blestemat e prostie in forma pura.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Pot să știu de ce mi-ai votat răspunsul ca "amuzant" când i l-am dat în manieră cât se poate de serioasă?
Pot să știu ce găsești tu amuzant la a vorbi cu un preot capabil și cu experiență și în a-i spune ce i se întâmplă?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce naiba sa-i faca/spuna preotul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Preotul este cel mai în măsură să-i spună ce să facă, deoarece cunoaște Biblia și știe ce scrie în Biblie despre blesteme.
Pe cine altcineva ai vrea să întrebe dacă nu pe preot/duhovnic?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Blestemele sunt doar in capul misticilor. Iti dai seama ca daca ar fi avut vreun efect asa zisele blesteme nu se mai inarma nimeni cu rachete, doar angaja "blestematori".hee hee Iar Biblia oricum e tot un bullshit pe care vi-l vand astia, si care nu are nicio valoare, sau vreun efect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

I-auzi.ce dovezi ai că Biblia e un bullshit?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

De 2000 de ani toti cei cu interese in promovarea ei, sau cei prostiti de primii, tot incearca sa aduca dovezi in favoarea veridicitatii ei, si ce crezi, absolut toate si-au rupt gatul lamentabil. Nu eu trebuie sa-ti demonstrez ca povestea asta idioata e doar o fantezie, ci voi trebuie sa demonstrati ca nu e. Iar deocamdata, toate incercarile voastre de a-i da un sens si o logica au esuat complet. Si nici nu are cum sa fie altfel. E o poveste fara nici o noima si fara nici o baza in realitate. Cum am spus, un mare bullshit.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

E de religie diferita, el nu crede in preoti.

| Sawarekh explică (pentru doctorandus):

Nu cred in preoti, cred cu tarie ca religia ortodoxa este o religie extremista, iar preotii sunt acolo doar pentru interes.

| johnnny123 a răspuns:

Ăsta este simptomul clasic al omului care nu vrea să lupte ca să facă ceva cu viața lui: susține că insuccesul nu este vina și responsabilitatea lui, ci este din vina unei forțe exterioare care "lucrează" activ împotriva lui.

Cu mentalitatea asta este aproape garantat că "nu-ți va ieși nimic" nici în viitor. Dacă ești "blestemat", ce ai putea face, nu-i așa?

| Brizbriz a răspuns:

Si eu sunt blestemat, mi-am propus sa ajung presedintele Americii, insa trebuie sa te nasti in America, asa ca imi sting durerea cu bauturahee hee

| Sawarekh explică (pentru Brizbriz):

Adica daca imi doresc sa castig un salariu decent si sa am o viata normala, sa traiesc fericit pe acest pamant, cer mult? asa trebuie sa traiasca un om in general, nu doar in America cum spui tu.

| sadrian46 a răspuns (pentru Sawarekh):

Ceri foarte mult. Când ceri, speri să îți dea cineva gratis. Nu dă nimeni nimic pe gratis.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sawarekh):

Si ce ai facut in sensul asta? Hai, da-ne frumos toate detaliile.

| Brizbriz a răspuns (pentru Sawarekh):

"în 28 Iunie | ElAdrianos explică (pentru Brizbriz):
Adica daca imi doresc sa castig un salariu decent si sa am o viata normala, sa traiesc fericit pe acest pamant, cer mult?"

am facut putina katerinka, acum chiar sunt ofuscat, stai sa iti dau un raspuns REAL, nu o sa iti placa deloc, dar E ABSOLUT REAL:

esti blestemat... TU?!? ESTI STIGUR CA *****NUMAI***** TU?!?

"sa traiesc fericit pe acest pamant"
nici nu ai idee, nici macar VAGA de cat de mult ceri, nici macar foarte vaga, NICI MACAR FOARTE PUTIN VAGA

demonstratie: e simplu, foarte simplu, cati oameni din jurul tau STII SIGUR ca sunt fericiti?!?
EU NU STIU NICI UNUL si nu am stiut niciodata pe unul
sora-mea a fost cu adevarat fericita cateva luni, pentru ca era indragostita lulea de un baiat, care parea perfect, ca apoi sa se dovedeasca, ca baiatul ala era o jigodie PROASTA, ba nu, ABSOLUT KRETINA

cat despre salariu, hmmm, oameni care au castigat SERIOS la loto, si ajung sa se sinucida

Grace Kelly (google it) o actrita SUPERBA, care se casatoreste cu un print, care avea o avere EXTREMA si moare de la accident vascular, pentru ca viata era "perfecta" intr-o colivie de aur, adica nu mai era libera (nu au mai lasat-o sa joace in filme, lucru care a facut-o TOTAL NEFERICITA)

singurii fericiti sunt copii mici care sunt absolut inocenti, si credinciosii, care aleg sa isi iubeasca zeul mai mult decat orice altceva, asa ca isi ingroapa capul in ninsip si sunt ignoranti... TOTAL

concluzie, bun venit in lumea asta de rahat, soarta da cu o mana, si ia cu cinsprezece... in acelasi timp... tot timpul

| doctorandus a răspuns (pentru Brizbriz):

Adevarul ca esti fericit cand nu te gandesti la fericire. Obsesia ca trebuie sa fii fericit iti strica buna dispozitie.

| Nirvanaaa a răspuns:

Pai dacă continui sa crezi asta atragi efectiv ghinionul. Nu te mai gândi la asta, caută soluții. Dacă nu crezi in blesteme va fi mai bine pentru tine.

| Sawarekh explică (pentru Nirvanaaa):

Sunt un luptator, mereu caut sa lupt. si cu cat incerc mai rau cu atatea esecuri am mai multe, la mine nu exista in viata sa ma bucur de ceva, nu imi iese nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns:

Da, exista blesteme, dar daca tu crezi ca ai fost vreun sfant si ti s-au intamplat lucruri, asa, fara motiv si fara sa fi gresit tu cu nimic, esti prea naiv.
Tu cauti sa dai vina pe ceva, sa poti sa zici de ce iti merge tie rau in loc sa te uiti in sine si cauti de acolo solutia.

| Sawarekh explică (pentru StrongHeart):

Omule, tu nu imi sti viata. cat de corect sunt, si rabdator. si e degeaba efectiv, imi trece viata, vad in jurul meu oameni incorecti care fac tot felul de manarii, le merge bine din pacate. Ei conduc x6 acum, eu insa abia imi permit sa-mi cumpar niste adidasi de firma.

| Sophieka a răspuns:

Slujbele de Masluri la manastirile Ortodoxe sunt foarte puternice.

Din moment ce tu ai convingerea ca esti blestemat si ca nu reusesti sa realizezi nimic din ce iti propui, nu ai cum sa realizezi nimic.
Trebuie sa iti schimbi mentalitatea si sa gandesti pozitiv...Chiar la prezent...Ca si cum deja ai realizat multe.

Tell yourself a better lie... Spune terapeuta renumita Marisa Peer.
Caut-o pe internet.

| haileewatson a răspuns:

Nu exista blesteme. Posibil sa ai anumite dificultati in viata, precum anxietatea sociala, depresia etc, care te impiedica sa iti urmezi obiectivele pentru ca nu ai "puterea" mentala necesara sa te motivezi - doar tu stii asta.

Alternativ, poate ti-ai pus obiective prea mari si ar trebui sa le revizuiesti putin, sa le faci mai easy to achieve.

Da-ne niste exemple

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbește cu un preot, spune-i ce ți se întâmplă, întreabă-l ce ar trebui să faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa ai un salariu decent si o viata fericita? Ce ai facut pentru a obtine acest lucru?
Cat despre blestem, du-te la oricine crezi tu ca o sa te ajute popa/vrajitoare/etc. doar pentru efectul placebo.

| sweetys a răspuns:

De legea atracției ai auzit? În general ceea ce crezi aia se va întâmpla. Dacă tu crezi în ghinion, o sa ai ghinion, dacă exista. Dacă credeai ca ești un norocos, ghinionul pe care îl vezi acum în situația norocosului poate fi o oportunitate sau o lecție pe care trebuia sa o învețe. Ex: eu am pierdut mulți bani, nu consider că sunt blestemată sau ghinionista, pur și simplu o consider o lecție. Acum știu ce am de făcut în situațiile de genul. Mi s-a reparat sa nu împrumut bani ca rămân fără ei, am văzut persoane publice vorbind despre asta, am zis ca nu e lumea asa rea, dar pana nu am pățit-o nu m-am lecuit. Deci tine și de perspectiva în din care privești, ca să nu o bag pe aia: Se putea și mai rău.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Si eu sunt blestemat. În anii 90 am încercat tot ce s-a putut ca să fac dragoste cu Claudia Schiffer. N-am reușit. Apoi m-am antrenat 3 ore pe zi la baschet ca să bag slam dunk-uri ca Michael Jordan. Degeaba. Apoi am zis să încerc ceva mai ușor. Ghinion. De unde să știu că valoarea și dușmanii nu sunt perene și tot iubirea cu dureri de inimioară e baza. Asta e, mi-am zis eu, nu am talente, dar măcar noroc poate am, și fac bani. Ei aș! Păcănele, ruletă, loto, pronosport, alba-neagra, barbut… Nici una nu mi-a ieșit, frate! Se ține ghinionu’ scai de mine! Am dat acatiste, am fost la moaște, Ce să mai fac?

| sadrian46 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Să bați mătănii ( să bați motanii). Să faci pelerinaj la Muntele Athos, dar cu cu mașina, ci în 4 labe.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru sadrian46):

Păi am bătut Mătania de vreo 7 ori. Pînă m-a spus lu ta’su, Carburant. M-a fugărit ăla cu cuțîtu’, împreună cu mă-sa, Cingătoarea, prin toată șatra. Da’ bine zici, cum e la Athosu ăla, că am mai auzit de el și de la alții? Cum ai făcut să ajungi doar din 4 labe?

| sadrian46 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Eu, nu dar am auzât că doar așa te poți mântui, nu dacă mergi cu jetul personal. Dar la modul serios. Există o peșteră la franțuji, la Lourdes. Acolo este o sală plină de cârjele unora veniți acolo în pelerinaj să se vindece, cu credință multă în ei, că acolo șa apa e sfințită, și le-au lăsat acolo, cârjele ca dovadă că au plecat vindecați. Se mai întâmplă și așa. Și apa de la templul d-nei Desanca din Arad, vindecă de toate pentru toți.

| Nelucojoc a răspuns:

Ar fi mai usor sa iti dam un sfat daca ai putea, cat mai concis, sa ne descrii cateva situatii care ar putea fi NUMAI urmare a unui blestem. Banuiesti pe cineva care te-a blestemat?

| Steaua19861 a răspuns:

Habar n-am si eu cred ca sunt blestemat, daca exista blesteme, cine stie!