| anonim_4396 a întrebat:

Eu nu stiu in ce limba gandesc oamenii care cunosc nativ mai multe limbi

De exemplu am o prietena nascuta in Targhichistan si ea a juns in Romania pe la 16 ani ea vorbeste bine rusa Tagica cat si Romana ca si cand ar fi limba ei naturala
fara nici un fel de difictuate

Am o curiozitate ea cand sta de vorba cu ea in mintea ei in ce limba gandeste
in ce limba formuleaza raspunsurile
daca le formuleaza in tagica apoi le traduce in romana

am incercat 1 ora sa o trag de limba dar din pacate ea nu are un intelect si o cultura atat de dezvoltata in cat sa poata intelege ce inseamna gandirea
pentru ca eu am intrebat-o in zeci de felulri
tu in ce limba gandesti
tu in ce limba visezi?
in ce limba dezbati tu cu tine o problema?
in ce limba formulezi un raspuns?
Doream sa aflu daca gandeste intr-o limba apoi traduce in cealalta limba cum fac eu

sau pur si simplu gandeste direct in limba rusa daca e nevoie sa vorbesca cu un rus

chiar nu pot sa inteleg

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Tadjikistan se numește țara, iar limba vorbită acolo e tadjica!
O persoană de acest gen va gândi despre sine în limba maternă = tadjică. De altfel tot ce gândește - gândește în tadjică și traduce in limba română.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aia zici ca vine din taramul evreiilor, sant sigur ca o duce bine in Romania, spune-i sa aiba grija cu romanii pentru ca multi sant violenti

| zilog a răspuns (pentru mgtow):

O sa ii transmit!
Dar de ce sa ii spun asta?
Eu am avut patroni Evrei si m-au stresat la bani la salariu!
Am invatat sa nu vorbesc de rau despre Evrei asa ca ma opresc aici pentru ca scrie si in Biblie cine va Binecuvanta poporul Evreu va fi Binecuvantat!

Numeri
Capitolul 24

1. Balaam a vazut ca Domnul gaseste cu cale sa binecuvanteze pe Israel si n-a mai alergat ca in celelalte randuri la descantece; ci si-a intors fata spre pustiu.

2. Balaam a ridicat ochii si a vazut pe Israel tabarat in corturi, dupa semintiile lui. Atunci Duhul lui Dumnezeu a venit peste el.

3. Balaam si-a rostit prorocia si a zis: "Iata ce zice Balaam, fiul lui Beor, omul cu ochii deschisi,

4. cel ce aude cuvintele lui Dumnezeu, cel ce vede vedenia Celui Atotputernic, cel ce cade cu fata la pamant si ai carui ochi sunt deschisi:

5. "Ce frumoase sunt corturile tale, Iacove! Locuintele tale, Israele!

6. Ele se intind ca niste vai, ca niste gradini langa un rau, ca niste copaci de aloe, pe care i-a sadit Domnul, ca niste cedri pe langa ape.

7. Apa curge din galetile lui, si samanta lui este udata de ape mari. Imparatul lui se inalta mai presus de Agag, si imparatia lui ajunge puternica.

8. Dumnezeu l-a scos din Egipt, taria Lui este ca a bivolului pentru el. El nimiceste neamurile care se ridica impotriva lui, le sfarama oasele si le prapadeste cu sagetile Lui.

9. Indoaie genunchii, se culca intocmai ca un leu, ca o leoaica: Cine il va scula? Binecuvantat sa fie oricine te va binecuvanta si blestemat sa fie oricine te va blestema!"

10. Balac s-a aprins de manie impotriva lui Balaam; a batut din maini si a zis lui Balaam: "Eu te-am chemat sa-mi blestemi vrajmasii, si iata ca de trei ori tu i-ai binecuvantat!

11. Fugi acum si du-te acasa! Spusesem ca-ti voi da cinste, dar Domnul te-a impiedicat s-o primesti."

12. Balaam a raspuns lui Balac: "Eh! n-am spus eu oare solilor pe care mi i-ai trimis,

13. ca daca mi-ar da Balac chiar si casa lui plina cu argint si cu aur, tot n-as putea sa fac de la mine insumi nici bine, nici rau impotriva poruncii Domnului, ci voi spune intocmai ce va zice Domnul?

14. Si acum iata ca ma duc la poporul meu. Vino, si-ti voi vesti ce va face poporul acesta poporului tau in vremurile care vor urma."

15. Balaam si-a rostit prorocia si a zis: "Asa zice Balaam, fiul lui Beor, asa zice omul care are ochii deschisi,

16. asa zice cel ce aude cuvintele lui Dumnezeu, cel ce cunoaste planurile Celui Preainalt, cel ce vede vedenia Celui Atotputernic, cel ce cade cu fata la pamant si ai carui ochi sunt deschisi:

17. "Il vad, dar nu acum, Il privesc, dar nu de aproape. O stea rasare din Iacov, un toiag de carmuire se ridica din Israel. El strapunge laturile Moabului si prapadeste pe toti copiii lui Set.

18. Se face stapan pe Edom, se face stapan pe Seir, vrajmasii lui. Israel face fapte mari.

19. Cel ce se naste din Iacov domneste ca stapanitor si pierde pe cei ce scapa din cetati."

20. Balaam a vazut pe Amalec si a rostit urmatoarea prorocie: "Amalec este cel dintai dintre neamuri, dar intr-o zi va fi nimicit."

21. Balaam a vazut pe cheniti si a rostit urmatoarea prorocie: "Locuinta ta este tare de tot, si cuibul tau este pus pe stanca.

22. Dar Cain va fi pustiit, pana ce te va lua prins Asur."

23. Balaam a rostit urmatoarea prorocie: "Vai! Cine va mai putea trai cand va face Dumnezeu acest lucru?

24. Dar niste corabii vor veni din Chitim, vor smeri pe Asur, vor smeri pe Eber; si la urma vor fi nimicite si ele."

25. Balaam s-a sculat, a plecat si s-a intors acasa. Balac a plecat si el acasa.

| CostinAlamariu a răspuns:

Provin dintr-o familie bilingva si mi-am pus si eu intrebarea asta. Depinde de om. Exista chiar si posibilitatea de a avea 2 limbi native si sa gandesti in ambele limbi si sa visezi in ambele limbi, in functie de context si situatie.

| Eireann a răspuns:

Sunt oameni care nici macar nu "vorbesc" in gand ci gandesc direct in concepte si imagini fare dialogul intern. Poate ca de asta nu poate sa iti raspunda.

| zilog a răspuns (pentru Eireann):

Nu cred ca se cheama oameni daca nu gandesc
pentru ca sa fii om trebuie sa gandesti
bine prost aiurea
dar sa gandesti ceva cate o data in viata
pentru ca daca nu gandesti deloc inseamna ca esti o rama sau un vierme in untura
nu cred ca poti fi asociat cu specia Oameni daca nu gandesti

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru zilog):

N-a zis ca nu gandeste. A zis ca nu gandeste folosind cuvinte, ci imagini.

| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

"Frumos Nietzsche" era fascist?

| zilog a răspuns (pentru Eireann):

Daca acesti oameni nu gandesc in cuvinte : Este posibil sa se comporte precum autistii!?
Sunt mai ciudati in comportarea lor sociala? In modul de exprimare?
In modul cum percep lucurile?
Sunt tare curios cum se comporta si ce grad de intelect cunostinte abilitati are un asemnea om?
este diferit?

| Skarr a răspuns:

Mi e greu sa inteleg exact intrebarea. Poate si pentru ca e 3 dimineata dar. Eu stiu engleza destul de bine. Si mi s-a intamplat sa visez in engleza. Mi se intampla sa gandesc in engleza (neintentionat). Si e exact ca si cum as gandi in romana. Nu traduc din romana in engleza sau ceva. Pur si simplu imi vin cuvintele ca si cum as vorbi romana.