| TeruoSan a întrebat:

Eu stiu, dar vreau sa stiu ce cred alti utilizatori :
Cine este adevaratul Dumnezeu?

E, Iehova!
si inca ceva, Cine este Martor al lui Iehova?

37 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Un singur lucru îţi pot spune, eu sunt martor doar la căratul apelor. Unde fugi animaluleX, unde!? Ai intrat in cocina si nu ai scapare cu toate scuzele tale.

| EmaS a răspuns:

In vechiul Testament Dumnezeu este identificat prin cateva nume.In numele Lui,gasim atributele lui Dumnezeu care ne poate ajuta in orice circumstanta ne-am afla. Elion inseamna Cel preainalt,El sadai-Atotputernic,Adonai-Domnul Stapanul, Iehova Iire-Cel care poarta de grija, Iehova Rafa-Domnul care vindeca.Etc...Nu sunt martor al lui Iehova, dar fiindca il iubesc pe Dumnezeu, am studiat despre numele Lui.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@TheJeryk0

"Dar numai dupa ce ajungi in gradul 33 in masonerie aflii ca dumnezeul la care te-ai inchinat pana atunci este baphomet si atunci este prea tarziu pentru a te intoarce"

Pai mai tinere, cum un mason nu afla asta decat dupa ce ai ajuns la gradul 33 daca un putoi ca tine stie deja asta? Fantastic, masoneria e atat de secreta, incat nici masonii nu stiu bine in ce se baga, dar toti pustanii cu internet au aflat absolut tot. Ce fac acum, iti raportez raspunsul sau il las sa duhneasca?

Eu sugerez lumii sa traga niste concluzii in ce te priveste si sa iti trateze raspunsurile ca pe niste glume proaste.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@All

M-am consultat cu un Martor. M-am convins inca o data ca nu aveti toate tiglele pe casa.

| Alphawolf a răspuns:

Tu esti un copilas care stii All? Eu te cred mai pruncule! Daca stii all, am o intrebare pentru tine: De ce nu puneti asfel de intrebari la categoria "Trivia/Amuzante"?

| Alphawolf a răspuns:

@All, ai inceput intrebarea cu "Eu stiu", ceea ce mi s-a parut amuzant. Nu ai de unde sti prietene! Toate discutiile si afirmatiile pe aceasta tema sunt doar convingeri fara baze reale(credinte), si nu cred ca as gresi spunand ele sunt doar speculatii. Ideea de Dumnezeu noi o avem dintr-o carte, iar acea carte poate fi produsul imaginatiei omului. Apoi tragi concluzia: "E, Iehova!" fara sa argumentezi nimic. Nu asa se face prietene.
Referitor la exemplul tau, eu nu cred ca este bun, el este valabil pentru noi oamenii, dar cand vorba de un creator absolut exemplul nu se mai potriveste. Un parinte doar isi educa copilul(cum stie... fara siguranta de a reusi conform asteptarilor), creatorul creeaza totul(fiinta, informatie, logica, legi, sentimente), si detine tot controlul. Cunoaste totul inclusiv gandurile si viitorul.

| harciog a răspuns:

Ma scuzati, cre'ca plec iar naibii d'acilea.

| danut a răspuns:

"BigBang a răspuns: intrebarile astea despre religie nu au nici o noima.Chiar a inceput sa mi se acreasca de ele.salut "
Pai atunci du-te si... bantuie alta rubrica, ex.: adolescenti, sanatate sau ecologie. :rolling on the floor

| FucktheSystem a răspuns:

Eu sunt. De ce întrbi?

| FucktheSystem a răspuns:

@Woodenpints, hai lasă, cu toții știm că eu sunt adevăratul Dumnezeu. Tu, Iehova și restul sunteți falși. I've got the power!

| FucktheSystem a răspuns:

@Woodenpints Eu n-am nici plete că am părul relativ scurt, dapoi barbă. sad
Acum îmi e ciudă.

| Skylar a răspuns:

Cei care sunt in secta Martorii lui Iehova, nu sunt mult diferiti de ortodocsi singura diferena o face extremismul si exagerarea. Cat despre Dumnezeu, cum sa existe Dumnezeu cand pe planeta asta mai sunt (Allah, Buddha etc). Eu unul nu cred in Dumnezeu, poate intr-un potential Creator.

| blondissima a răspuns:

Daca vorbim despre religiile monoteiste, Dumnezeu e unul singur si nu conteaza numele. Adepti ai diferitelor religii nu se cearta intre ei pentru ca Dumnezeul lor este cel adevarat ci pentru ca fiecare crede ca ceilalti au interpretat gresit acelasi mesaj trimis iar si iar. Daca te apuci sa citesti toate scripturile religiilor monoteiste iti poti da seama foarte usor ca ideea de baza si sursa lor sunt aceleasi.

@Ophiel, Buddha sau Gautama Siddartha a fost un lider spiritual indian fondator al Budismului. Nu se știe exact când a trăit, unele variante fiind că ar fi trăit între 563 î.Hr. și 483 î.Hr., între 463 î.Hr. și 383 î.Hr., între 560 î.Hr. și 480 î.Hr., sau între 624 î.Hr. și 544 î.Hr.

| Kosuchin a răspuns:

Vai de mine... Sfat: apuca-te de carte, si lasa filozofeala pentru cand vei fi mai mare.

| Malphas a răspuns:

Adevăratul dumnezeu e... stai aşa. Dumnezeu adevărat e un paradox mai mare decât fundul ăsteia http://s1.static.gotsmile.net/......670469.jpg
Pace!

| TheJeryk0 a răspuns:

Stiti ceva?
Masoneria spune ca membrii ei se inchina lui Dumnezeu adevarat.
Dar numai dupa ce ajungi in gradul 33 in masonerie aflii ca dumnezeul la care te-ai inchinat pana atunci este baphomet si atunci este prea tarziu pentru a te intoarce.devii foarte increzator in satan si il crezi pe el cel mai bun...
Deci puteti sa trageti si singuri concluziile in legatura cu Iehova asta.

| BigBang a răspuns:

E Mos Craciun!
A, scuze! Dar mi-am dat seama ca intrebarile astea despre religie nu au nici o noima.Chiar a inceput sa mi se acreasca de ele.salut

| BigBang a răspuns:

All
Ce comparatie geniala ai facut.
Daca era"atat de iubitor"pe cat ai zis tu, il crestea pe copil mai bine si nu mai ajungea un"tanc".Si din moment ce il lasa sa se indrepte spre declin, nu e"atat de iubitor"pana la urma. Poate ai auzit ca"puterea aduce si responsabilitati". salut

| BigBang a răspuns:

Ce vroiam eu sa spun e ca intrebarile nu au nici o noima, mai ales cand se porneste de la premisa gresita si se vine cu raspunsuri ilogice, pe deasupra.Pe intelesul tau:"nu poti construii o casa stabila,daca fundatia nu e solida".Asa si in cazul religiei pe site-ul asta:unii pun fel si fel de intrebari si se vine cu fel si fel de raspunsuri, care mai de care, mai aberante.salut

| PinkPanther a răspuns:

Martorii lui iehova sunt niste nebuni care ma bantuie pe mine laughing)) daca vad o persoana ca e putin mai politicoasa isi fac repede sperante ca o convertesc. Mai multe nu pot sa iti spun, doar ca e o secta, dar ce fac si cu ce se ocupa mai exact nu stiu

| crysstyann a răspuns:

Nu este decat un singur Dumnezeu si acela Iisus Hristos.

| Radamel a răspuns (pentru crysstyann):

Cisteste biblia frate... Exista doar un singur dumnezeu adevarat si unul fals care conduce lumea in care traim, Satan citeste biblia apoi fa raspunsuri.

Răspuns utilizator avertizat
| Graphee a răspuns:

Iehova este Iehova, iar Dumnezeu este Dumnezeu. Atenţiee!: -să nu îl încurcăm pe Iisus Hristos cu Dumnezeu, Iisus este fiul lui Dumnezeu, -Iisus a fost trimisul său 'special', ca să zic aşa, L-a trimis pentru a ne arăta calea credinţei. "http://www.gotquestions.org/Romana/Iisus-Fiul-Dumnezeu.html" Mulţi oameni susţin că ar Dumnezeu ar fi Iehova, Buddha, Mamona, Vishnu şi aşa mai departe.

P.S. Adevărul îl vom afla după ce vom muri.
Eu nu sunt martor al lui Iehova, eu sunt creştin.

Numai bine.

| Graphee a răspuns:

@All, eu am deja ochii deschişi. Am cunoscut de multe ori martori ai lui Iehova, acum câţiva ani, am avut şi în clasă. Sunt o sectă, nu o religie! Ei zic că au dreptate tot timpul, în legătură cu 'istoria' RELIGIEI.
Cum zice şi PinkPanther. Şi Satan nu este Dumnezeu, în nici un caz. Dacă mă pui să mă consult cu un MARTOR, consultă-te şi tu cu Biblia, şi cu cărţile acestea care arată despre Dumnezeu, Iisus şi aşa mai departe. Iisus este Fiul lui Dumnezeu, nu Dumnezeu. :-s

Mai bine nu mai răspund că oricum...

| Graphee a răspuns:

@All, de ce tot să spui Dumnezeu (Iehova)?
Ultima mea nedumerire la întrebarea ta. happy

| LittleandLiars a răspuns:

Cum ai spus...m-am consultat cu un "Martor" si mi-am dat seama ca nu aveti minte si de aceea toti sunteti o adunatura de necipoliti si neghiobi.Sunte-ti o secta big grinnimic altceva oh go on

| LittleandLiars a răspuns:

Dumnezeul adevarat este Iisus Hristoshappy iar voi Martorii lui Iehova sunte'ti doar o secta straight face nimic mai mult.Credeti una si buna ...documentati-va! Citeste Biblia si apoi vorbeste! Ciudateniephbbbbt

| Razvanel93 a răspuns:

Incearca sa ai o privire de ansamblu si atunci nu iti vei mai pune aceasta intrebare.Iehova vine de la termenul Iahve care in Vechiul Testament e Dumnezeu.In concluzie Iahve(Iehova) e acelasi Dumnezeu.Si sa revin la privirea de ansamblu. Dumnezeul crestinilor este Dumnezeu, Dumenzeul martorilor lui iehova e Iahve(Iehova) Dumnezeul bastinasilor sau altor grupuri de persoane e vaca.Deci trage o concluzie.Fiecare va fi judecat in credinta sa.Tu ai dreptate printre cei care apartin maritorilor lui Iehova credinciosii au dreptate printre credinciosi.Astept sa ma contrazica cineva.Mult noroc.

| TeruoSan explică:

@ Graphee - Martorii lui Iehova sunt crestini! si Isus este dumnezeu, satan este dumnezeu, budda asta este satan - dumnezeu, toti sunt dumnezei pentru ca au o putere magnifica, Isus este dumnezeu, si are nume : Isus, Satan este dumnezeu si are nume : Satan, dar care este numele lui dumnezeu? - Iehova, consultate cu un Martor, si iti vei deschide ochii!

| TeruoSan explică:

Blondissima
PinkPanther
mada
Alphawolf
Ophiel
Graphee etc...
Ginditiva la un tata iubitor al carui fiu, desi adult, locuieste la casa parinteasca. Cind insa fiul se razvrateste si hotaraste sa place de acasa, tatal nu se opune. Baiatul incepe sa duca o viata nechibzuita si ajunge in o mare incurcatura, Este tatal cauza problemelor lui? Bineinteles ca nu! In mod asemanator, Dumnezeu (Iehova) nu este cauza problemelor care au urmat, Si nu este cauza prostiilor care liati scris voi aici,,, va rog sa va ginditi la textul meu foarte bine!