| alex90 a întrebat:

Eu sunt ateu, dar totusi nu sunt atat de convins, nu pretind ca detin adevarul absolut. Dar am o intrebare. Fiecare religie pretinde ca e cea adevarata. TOtusi, care e cea adevarata? Care e cartea sfanta, care contine doar adevarul? Nu putem spune asta despre biblie, contine multe mituri din alte religii. De exemplu potopul, fecioara Maria, Iisus-Mantuitorul, Invierea lui, se gasesc si in alte religii mai vechi. Biblia nu este atat de originala cum pare pentru unii. Chiar daca nu vor sa creada. Aceasta carte este considerata de unii specialisti o carte plina de contradictii, mituri si minciuni. Bineinteles, are pilde si invataturi bune, chiar daca sunt ateu, recunosc asta. Coranul este la fel ca si biblia. Este vreo carte pe aceasta lume care sa fie adevarata si sa para inspirata de Dumnezeu? Ar exista o carte sfanta, care ar putea demonstra existenta lui Dumnezeu? Sau nu ar avea ce demonstra?

Răspuns Câştigător
| Ianna33 a răspuns:

Dar tu vrei ca o carte sa demonstreze existenta Lui Dumnezeu? Ia imagineaza-ti: o carte care sa demonstreze existenta ta. Se poate? Nu prea. Vrei dovezi? Uita-te in jur, da' uita-te bine, nu superficial. Nu-mi spune ca lumea e rea. Stiu asta. Daca nu crezi ceea ce vezi (oops, dar tu nu vezi, asta e problema)probabil ca o sa ti se intample ceva, ceva ce o sa simti cu toata fiinta ta si sufletul tau(uite, de exemplu, oamenii de stiinta au dovedit domnule ca sufletul exista). Pe ei ii crezi, nu-i asa? Ori nu? Observ ca voi, ateii, aveti ceva cu stiinta. Poftim! Dar au dovedit si existenta Lui Dumnezeu, sa stii. Pana si Einstein a spus ca Dumnezeu exista. Si lor le-a fost spalat creierul asa-i? Te pomenesti ca esi tu mai rasarit decat ei! Nu accept afirmatii de genul "Dumnezeu nu exista" pentru ca sunt false total. Oricum vorbesc peretilor cand vine vorba de atei, dar macar imi fac datoria de a-i informa. Macar am o datorie. Datoria ta care e? Sa vii sa ne spui noua ca Dumnezeu nu exista? Nu merci, nu avem nevoie de astfel de oameni. Grupati-va domnule undeva si duceti-va sau macar taceti din gura! Fiti voi "desteptii" lui peste si lasati-ne pe noi, prostii, sa credem in Dumnezeu, ca cine rade la urma rade mai bine. Sincer, m-am saturat pana peste cap de asemenea blasfemii! Imi cutremura sufletul. Am ajuns sa nu va mai suport, desi sunt o fiinta pasnica. Cum sa nu crezi? Pana si animalele cred si se tem...nu mai zic nimic ca m-am enervat destul. Pana una-alta, linie vede la supid! Nu-mi pasa.

19 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Eu nu am fost niciodata de acord cu existenta mai multor religii, pratic sunt menite pentru a separa oamenii in categorii. Nu are importanta carei religii apartii, important este sa crezi ca exista doar un Dumnezeu, unul universal.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@Ania

Nu el spune ca Biblia spune minciuni, ci unii specialisti. Si are dreptate.

Ti-ai ales un exemplu usor. Eu nu gasesc nimic greu de crezut in exemplul respectiv, avand in vedere ca Iisus era taumaturg. Neclaritatile stau insa la coada in Vechiul Testament.

| ania a răspuns:

Mi se pare o intrebare foarte importanta, merita discutata
cateva argumente in favoarea Bibliei in care eu cred, ca altfel n/as argumenta:
Biblia e unica printre documentele antice pentru ca vorbeste de un inceput absolut pentru Univers( prin postularea Big -Bangului si stiinta arata ca materia, timpul si spatiul acolo au inceput)/Budismul si Hinduismul vorbesc de cicluri fara sfarsit, grecii si romanii vorbeau de eternitatea istoriei
-daca ne imaginam ca la un moment dat nu a existat nimic, nici Universul, nici Dumnezeu nici nimic altceva e improbabil sa fi aparut ceva vreodata
-nu putem spune ceva despre genesa Universului pe baza legilor fizicii pentru ca acestea au inceput sa opereze impreuna cu universul
-e larg acceptat in stiinta ca exista in univers un acordaj incredibil de fin, universul n-ar fi existat in forma actuala daca constantele de baza si relationarile din natura ar fi fost chiar putin diferite( ex Hawking-daca rata de expansiune a universului la o secunda dupa Big Bang, ar fi fost mai mica-even one part in a hundred thousand milion, milion- universul ar fi recolapsat inainte de a ajunge la marimea actuala); deci sansele ca noi sa nu fi existat sunt extrem de mari
-acestea indica spre principiul antropic, spre existenta unei intentionalitati, a unui creator inteligent care a care a calculat cum poate aparea viata si omul in final
-autorul Bibliei spune ca a venit in existenta intr-un anumit moment in timp, printr-un act voluntar al unei fiinte supranaturale preexistente
Biblia sustine nu doar ca are un inceput in timp ci si ca a fost facut din nimic/ "La inceput era Cuvantul"- acum si stiinta spune ca materia are un inceput; in multe mituri antice pamantul era facut din lucruri preexistente
- daca legile fizicii nu pot explica genesa universului, inseamna ca originea lui e meta-fizica
-universul si-a inceput existenta printr-o explozie, nu s-a cauzat pe sine insusi; a fost cauzat sau creat, ceea ce inseamna ca are un creator ( ce poate fi numit Dumnezeu)
-unele atribute ale acestui creator le putem deduce din ceea ce stim deja:
-daca universul e produsul ununi act creator, inseamna ca e produsul unui fel de ratiune, deci ratiunea e originea materiei
- daca universul cuprinde toatalitatea lucrurilor naturale, creatorul trebuie sa fie exterior naturii
-daca creatorul nu a utilizat forte si legi naturale pentru a crea materia inseamna ca e supranatural
-daca timpul si spatiul au aparut impreuna cu universul, inseamna ca creatorul e in afara lor, putem spune ca e etern
-daca universul e materie si materia are un inceput inseamna ca creatorul e in afara ei, e imaterial deci putem spune spiritual
-daca a creat universul din nimic inseamna ca e incomprehensibil de puternic, deci e omnipotent
daca a avut o intentie atat de precisa in aparitia vietii si a omului nu e neverosimil ca aceasta intentionalitate sa se extinda la fiecare persoana in parte, sa fie vorba de un Dumnezeu personal
- toate lucrurile acestea le sustine Biblia despre Dumezeu

| ania a răspuns:

Zici ca Biblia contine minciuni pentru ca relateaza minuni
-de ex invirerea lui Lazar
Oare e absolut de neimaginat ca in viitor ca stiinta intr-o zi va ajunge la un punct in care sa poata restaura viata unei persoane?
-daca acceptam acest lucru ca posibil pentru viitor, de ce sa excludem posibilitatea lui pentru trecut?
-daca s-a intamplat in trecut spunem ca e un miracol, daca se va intampla in viitor vom spune ca e un progres al stiintei
-presupozitia ca persoanele moarte nu pot reveni la viata e o generalizare practica, nu un adevar necesar
-aceasta ar putea fi posibil nu neaparat pentru ca sunt incalcate legile naturii si pentru ca nu avem cunostinte complete asupra a ceea ce sunt legile naturii
-miracolele pot fi excluse numai daca cunoasterea noastre asupra cauzalitatii este atat de exhaustiva incat sa putem cu certitudinne sa eliminam cauza divina
-faptul ca legile actuale, asa cum le percepem noi, sunt inviolabile nu l-a dovedit nimeni
-daca exista un Creator omnipotent in afara Universului, care nu ne-a intrebat cand a conceput legile, asa cu le percepem noi, nu ne va cere intotdeauna permisiunea cand vrea sa intervina contrar generalizarilor noastre

| ania a răspuns:

Pentru daddy
" cine a facut mai multe miracole stiinta sau credinta"
-stiinta face lucruri atat de extraordinare tocmai pentru ca e opera omului a carui ratiune e reflectarea asemanarii cu creativitatea si inteligenta creatorului ei
-modul inteligent in care iti argumentezi ideile, usurinta cu care prinzi sensuri, dorinta de a dialoga, de a primi un raspuns la argumentele tale nu-mi inspira ca ai fi produsul vreunui facator de ceasuri orb si inconstient ci pentru mine transpare asemanarea cu creatorul nostru, destul de inteligent ca sa creeze universul din nimic, sa stabileasca un sens pentru intreaga existenta, o persoana relationala( intrinsec relationala-Dumnezeu este Treime)

| daddy a răspuns:

Nu exista religia adevarata doar mitologii si oameni suficient de " destepti " ca sa creada in ele
apropo alex bun venit in clubul "ne-dumnezeitilor " sa stii ca am tot conversat cu foarte multi atei aici pe TPU prin mesaje private se pare ca suntem in numar destul de considerabil ma bucur atat de mult ca nu tuturor li s-a spalat creierul
smart manwinking

| daddy a răspuns:

@yanna111
cand a dovedit stiinta ca exista suflet?
dimpotriva stiinta a demonstrat ca nu exista suflet sau spirit sau cum vrei sa ii zici, constiinta noastra se poate schimba la 90 de grade datorita leziunilor cerebrale, bolilor gen alzheimer sau drogurilor, daca primesti o lovitura in cap poti sa suferi amnezie uiti complet ce fel de persoana esti sau mai bine zis ai fost, alcoolul, cafeaua, nicotina, plantele etnobotanice si medicamentele psihoactive pot afecta creierul si implicit constiinta noastra, daca bea si un pic de vin devin incoerent si nu pot vb cursiv si imi pierd echilibrul deci totul pleaca din creier
si apropo creierul se afla in trupul nostru in caz ca ai chiulit de la ora de biologie happy
einstein nu era credincios serios acum el a spus doar ca " e prea multa ordine in univers astfel incat totul sa fie intamplator " sau ceva de genul acela dar de la afirmatia aceea si pana sa spui ca einstein a crezut intr-o fiinta divina e cale lunga
pai nu avem o anume datorie numai ca suntem mai liberi pentru ca noi nu ne impovoram cu non-sensuri ca voi teistii la voi singura scuza pentru faptele pe care le faceti este " asa a vrut dumnezeu "
si ce ai cu stiinta madam? stiinta ti-a dat internetul pe care ai postat aceasta intrebare, stiinta ti-a dat televizor, mp3-uri, hi5, facebook, twitter etc.
si ca sa vb de miracole stiinta ti-a dat medicamente care sa iti amelioreze sau vindece o boala
deci cine a facut mai multe miracole stiinta sau credinta?
iar cat despre religie ei bine daca esti suficient de credul sa crezi in asa ceva e treaba ta
daca ti-ai folosi si ratiunea macar o data ai vedea lumea cu alti ochi
o seara placuta

| daddy a răspuns:

Se pare ca indoctrinatii imi considera rasp meu cu nefolositor si stupid desi am prezentat fapte concrete
atunci veniti si voi cu ceva convingator daca nu sunteti de acord

| Ianna33 a răspuns:

M-am* si linie verde* nici sa scriu nu mai stiu de nervi

| Ianna33 a răspuns:

Mai daddy, iti zic eu o chestie. Mi-e mila de tine, serios. Nu vreau sa fiu rautacioasa, dar din moment ce ai venit tu cu argumente asa de "stralucite", am si eu cateva sa-ti spun. In primul rand, m-ai inversunat foarte mult impotriva ateilor, a oamenilor care nu cred in nimic, a oamenilor care zic ca nu au o datorie, a oamenilor care vietuiesc pur si simplu si nu traiesc in adevaratul sens al cuvantului. A trai e o arta. Arta inseamna frumos. Frumos inseamna Dumnezeu. Bine? Daca Il negi pe Dumnezeu, te negi pe tine. El are niste legi atat scrise, cat si nescrise.Nu respecti legile, nu respecti nimic.
Din cate imi amintesc eu, nu am lipsit la orele de biologie. Dragul meu, noi suntem alcatuiti din partea materiala (trupul) si partea spirituala (sufletul). Nu se poate una fara alta, e o lege universala. Ia documenteaza-te tu bine si o sa aflii ca stiinta chiar a demonstrat existenta sufletului. Acuma, tu spui ca nu exista suflet, da? Ba eu iti spun ca exista, chiar si tu il ai, numai ca e impierit. Nimeni nu ma poate contrazice. Mai, nu-mi pasa mie daca Einstein era credincios sau nu, imi pasa ca el a descoperit faptul ca nu exista coincidente. Da, nu exista, caci absolut nimic nu e intamplator. Universul e perfect si numai perfectiunea (Dumnezeu) a creat asa ceva si il guverneaza.
Noi nu avem nicio datorie, asa-i? Am venit pe pamantul asta doar sa poluam si sa facem numai prostii, asa-i? Parerea ta, dar nu e adevarat. Adevarul e independent de ceea ce crezi tu. Fiecare a venit aici cu un scop si fiecare e liber sa il indeplineasca sau nu. Ideal ar fi sa facem bine, dar asta e cam greu, nu? Dumnezeu, din nemerginita Sa iubire, ne-a creat pe toti si ne-a lasat liberi sa alegem binele ori raul. In acelasi timp, noi suntem si robi ai Lui, dar in sensul bun al cuvantului. Asta inseamna ca trebuie sa-i slujim Lui, nu dracusorilor. Nu putem sluji amandurora. Ori e alba, ori e neagra.
Nu am nimic cu stiinta, monsieur, ea, ca si toate celelalte, a venit in ajutorul nostru, sa ne faca noua viata mai usoara si mai...frumoasa(oare mai frumoasa?). Numai ca intrece masura in anumite situatii. Interesant e faptul ca stiinta a dovedit existenta sufletului si tot stiinta a "dovedit" chipurile ca Iisus a avut copii si sotie si alte blasfemii. Oricum, in Bibllie scrie ca stiinta o sa faca ravagii in randul celor ca voi si nu numai. Deja a inceput, dar sa nu cumva sa atrageti voi si alti adepti ai ateismului de partea voastra ca o sa va ia dracu'...la propriu. Da' nu acum, ci cand o sa va dati ultima suflare, cand constiinta voastra o sa se trezaeasca. Stii ca in clipa mortii iti dai seama de tot ce ai facut bine si rau, nu? Dar ce-ti mai zic eu, o sa vezi tu si o sa simti, dar o sa fie prea tarziu.
Da, stiu ca stiinta mi-a dat medicamente, dar tot medicamentele astea distrug. Boala e de fapt o durere a sufletului. Boala e uneori o pedeapsa pentru faptele noastre oribile si uneori o punte de incercare. Sa stii ca imi folosesc ratiunea si vad lumea materiala cu ochii materiali si simturile, si vad lumea pe care tu nu o vezi. Eu vad doua lumi si le vad asa cum sunt, una cu bune si cu rele si alta care ma face sa fiu un om bun, sa-mi ajut semenii cat si cum pot, sa ma bucur de mine, de familia mea, de cei dragi mie, de fiecare apus al soarelui de vara, de fiecare zambet purtat de copii puri si nevinovati pe fata lor curata, de fiecare mireasma a florilor, de fiecare suflet sensibil, de poezie, de muzica, de iubire, de vise, de speranta, de credinta...Eu te intreb acum, care e mai tare dintre noi?

| Iulică_3456 a răspuns:

Se spune ca aceste carti relateza toate aceleasi fapte si de fapt sunt prin definitie si continut acelasi lucru, pentru ca noi crestinii suntem invatati ca toate religiile cred tot in Dumnezeu dar l-au cunoscut sub un alt nume, un nume dat de primii adepti ale acestei religii. Daca ne bazam pe faptul ca toate religiile cred de fapt in acealsi zeu, atunci de ce sa nu presupunem si sa credem ca toate religiile au aceleasi pilde si invataturi, adaptate intr-un mod care sa fie cat mai bun si mai favorabil pentru invatarea si aderarea la ideile prezentatate in aceste carti.In esenta ideile si mesajele subliminale sunt tot aceleasi, la orice religie am merge si am studia elementele acesteia.Toate se bazeaza pe faptul ca oml este creatie a lui Dumnezeu (Buddha, Alah, Zeus, Brahma, etc.)si trebuie sa il slaveasca pe acesta, Deci, chiar daca exista mai multe carti toate sunt sfintite deoarece presupun aceleasi idealuri in viata omului si stabilesc reguli asemanatoare.

| PlAC a răspuns:

Mesaj pentru credinciosi:Nu mai bagati prostii in seama! Ignorati-i! Nu o sa le deschideti voi ochii. Ori o sa-si deschida ei ochii candva ori vor muri asa. Voi nu rezolvati nimic ci va faceti voua rau. Dumnezeu sa v-ajute!

| PlAC a răspuns:

Mesaj pentru toti:
Hai sa traim doar, ok?

| tim a răspuns:

Ba frate, nici eu nu-s prea mare crestin. carte adevarata exista, biblia! surprins? Nu fi, exista un pasaj care zice,, cine va sterge sau va adauga ceva la aceasta carte" deci nu zice,, nimeni nu va sterge sau adauga ". asa se face sunt unele chestii contradictorii din cauza asta, prin urmare e posibil ca cineva sa fi schimbat cate ceva ici-colo. acum Dumnezeu a permis asta, cred, ca sa vada cati sunt inteligenti si isi dau seama de faza asta. religie adevarata, nu stiu daca e vreuna, vezi tu e ca la piata, hai la mine ca branza mea e adevarata branza, masina mea e cea mai buna, etc. ideea cea mai buna e tot aia din biblie,, un om va stapanii peste altul ca sa-l faca nenorocit" pe scurt, nu avea incredere in oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti ateu? Nu te pot ajuta pentru ca sint roman.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nicio religie nu poate demonstra existenta unui zeu; ateii insa pot demonstra cu usurinta ca dumnezeu nu exista. Cauta pe youtube "mihai1991" si vizioneaza clipurile postate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pavel Corut este nebun. Cine poate sa creada un om care a avut mai multe sotii, copii de care are grija si copii de care nu are grija, a fost ofiter de contrainformatii. Iti dai seama ce are in cap. Scrie cu usurinta carti stiintifico-fantastice in care vorbeste despre Dumnezeu. Ma rog... ca a fost casatorit de n ori nu ar fi mare lucru, dar ofiter! Vai de capul lui. Culmea ca isi scuipa mizeriile pe 0TV

| Mădălina_2296 a răspuns:

DEci, la fel ca si @tim si @daddy, nici eu nu sunt prea mare crestina, pentru ca daca stai s-o iei pe stiinta, de unde stii ca Dumnezeu chiar exista? pe El cine L-a creat? A fost mereu acolo? DAca da, cum de a fost mereu?
Sunt unele intrebari fara raspuns.

Bun, da s-o luam si pe partea cealalta, ca Dumnezeu a fost mereu si El ne-a creat, fie...

Nimeni nu le stie pe toate!

O zi buna!

M a d Uhappy