| anonim_4396 a întrebat:

Eu sunt derutat cu privire la conflictul intre Palestina si Israel.
Imi poate explica cineva de ce se razboiesc aceste popoare? Cine are dreptate pana la urma?
Ca eu am vorbit si cu oameni care sustin poporul Israel dar si cel Palestinian, nu mai inteleg nimic...

24 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Poti sa consideri ca niciuna dintre parti nu are dreptate.

| CostinAlamariu a răspuns:

Acolo stateau de sute de ani palestinieni. Acum s-au trezit evreii sa le ia țara de baștină si îi omoara constant pentru ca au tupeul sa nu-si paraseasca propria țară.
Evreii sunt atat de aroganti incat cred ca totul li se cuvine si toata lumea trebuie sa se dea din drum sa le faca lor loc.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru Harfagre):

Nici macar intelegerea din 1948 nu a fost corecta. Acolo locuiau oameni care nu aveau nicio legatura cu evreii sau israelul. Putin imi pasa ce etnii sau ideologii aveau. Atata stiu ca etnia majoritara inainte sa vina evreii acolo nu era in niciun caz evreiasca. Si nu toti erau marxisti. Majoritatea lumii needucate nici nu stie ce e aia marxism. Si nici nu conta. Fiindca problema era alta. Tu cum te-ai simti sa vina un alt popor si sa te dea afara din propria ta casa?
Dupa care sa iti omoare compatriotii an de an pana in ziua de azi? Nu prea bine ma gandesc.

Mai ai si tupeu sa zici ca arabii nu si-au respectat "intelegerea". Care intelegere? S-a facut vreun referendum in care populatia de atunci era de acord sa-si cedeze propria casa unui popor strain? Nu prea cred.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Harfagre):

Foarte bine atunci. Nu se numesc palestinieni ci arabi. Putin imi pasa ce nomenclatura adopti. Ideea e alta. Poporul ca locuia acolo, indiferent de ce etnie era, NU era evreu. Evreii au venit abia ulterior. Oamenii care aveau casa acolo si pamant din generatie in generatie trebuie sa stapaneasca acel pamant. Tu cum te-ai simti daca un popor strain ar veni peste tine si ti-ar zice sa pleci fiindca nu mai e țara ta, nu mai e pamantul tau asta?

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru Harfagre):

Nu am zis neaparat ca trebuie sa aiba un stat independent, dar nici sa nu fie controlati de un popor strain (evreii). E ca si cum ti-ai duce linistit viata de zi cu zi si te-ai trezi ca Romania e anexata de China si condusa de chinezi. Nu cred ca ti-ar placea

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru Harfagre):

Da sigur ca da. E ca si cum ar veni rusii peste Romania si ar anexa jumatate din țara noastra si ar zice, pai ce, nu mai aveti jumate de țară? Duceti-va acolo!

Ce mentalitate e asta? Pamantul controlat de evrei era al arabilor care locuiau acolo din generatie in generatie care acum e controlat de un popor strain arabilor.

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns:

E simplu: evreii au "colonizat" tara in care se afla acum (adica au luat-o cu japca)
palestinienii spun ca ei au dreptul... dpdv istoric, POATE
insa nu vor sa accepte ca acum situatia e asa cum e, si urasc evreii mai rau decat i-au urat nazistii

si noi vrem inapoi de la rusi aurul pe care ni l-au FURAT
si Basarabia
si Cadrilaterul
samd
dar situatia acum e ca nu se poate, asa ca... WHATEVER!

| Meme10Meme a răspuns:

Ierusalimul ar trebui sa fie al evreilor de moment ce le reprezinta istoria.

| DonEduardo a răspuns:

Pai, Ierusalimul este pamant sfant si pentru Palestina si pentru Israel, iar Israelul nu vrea sa il cedeze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Astept ceva mai detaliatlaughing ca sa inteleg cum sta treaba.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Au evreii dreptul sa omoare palestinieni nevinovati? Nu.

Au palestinienii dreptul sa omoare evrei nevinovati? Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E ca Rusia și Ucraina. Ierusalimul fiind Crimeea.

Răspuns utilizator avertizat
| Dintrebare a răspuns:

Este o poveste complicata si veche la mijloc. Dar pe scrut situatia e cam asa: practic Israelul a aparut dupa ce evreii au devenit foarte influenti in America. Apoi, pe teritoriul unde acum este statul Israel a fost intai Palestina si incet incet teritoriul palestinian s-a restrans si palestinienii au avut de suferit. Apoi, au aparut mai multe grupari teroriste care au inceput sa fie influente si care au primit sustinere din partea palestinienilor. Istrael e sustinut de SUA si palestinienii sunt sustinuti de Rusia si China. Acum exista foarte multe conflicte si pe plan istoric si etnic. Plus influenta marilor puteri care si ele se lupta intre ele.

Răspuns utilizator avertizat
| Dintrebare a răspuns (pentru Harfagre):

Esti o persoana conflictuala. Omul a pus o intrebare la care fiecare raspunde ce cunoaste sau ce crede. Nu vad care e rostul unei polemici intre niste parerologi (noi toti), in special daca nu esti istoric specializat pe acest conflict la care nu ii dau de capat experti internationali

Răspuns utilizator avertizat
| Dintrebare a răspuns (pentru Harfagre):

Bravo, m-ai facut sa rad. Esti bun.