| sabin89 a întrebat:

Euclid spune că printr-un punct la o dreaptă se poate duce o singură paralelă. Lobacevski spune că se pot duce două. Pe cine ar trebui să credem?

1 răspuns:
| Brizbriz a răspuns:

Euclid spune ca spatiul este asa cum este, in practica

alternative sunt o tona, atat timp cat iesi din spatiu euclidian se numeste ca nu mai respecti ideea de 3 dimensiuni in orice caz, chiar daca sunt limitate de materie
de exemplu, in spatiu euclidian, distanta minima intre doua puncte e o linie dreapta

insa pe suprafata unei sfere, distanta minima e un arc de cerc, din cauza ca se ignora cele 3 dimensiuni, totusi in practica, acea linie dreapta e in continuare valabila, daca faci un tunel prin sfera

de asemenea, Einstein-Rosen bridge (gaura de vierme) spune ca distanta minima intre 2 puncte din spatiu este egala cu 0

nu am auzit de Lobacevski, insa presupun sincer, ca tot o chestie dinasta "alternativa" a emis si el