| sabin89 a întrebat:

Evreii sunt în general oameni inteligenţi şi raţionali. Nu cred că trebuie să mai argumentez, este suficient să considerăm şi numai pleiada de oameni de ştiinţă pe care i-au dat ei de-a lungul timpului. În acelaşi timp însă, ei au o credinţă care nu pare deloc a fi raţională. Ei cred că sunt "poporul ales" şi că Dumnezeu din cer veghează asupra intereselor lor. În timpul Holocaustului, cel puţin, s-a văzut însă clar că nimeni din ceruri nu a intervenit să-i ajute, să-i apere de tăvălugul atrocităţilor. Şi totuşi, indiferenţa aceasta din ceruri nu i-a determinat să pună la îndoială existenţa unui dumnezeu atotputernic şi binevoitor. Cum aş putea să interpretez această situaţie aparent paradoxală. Mă poate ajuta cineva să înţeleg? Adică, sunt inteligenţi, au văzut cu ochii lor că din ceruri nu s-a arătat niciun semn de bunăvoinţă pentru ei şi totuşi continuă să creadă.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Evreii cred ca sunt poporul ales in sensul ca Dumnezeu i-a ales ca sa promoveze ideea unui Dumnezeu unic si atotpunernic, ideea teista. Nu e vorba ca Dumnezeu sa vegheze asupra intereselor lor materiale, ci chiar dimpotriva, este o idee pentru care se asteapta sa fie persecutati. Evreii religiosi, de toate orientarile, vad o confirmare a corectitudinii optiunii lor in faptul ca sunt persecutati, dar multi nu sunt religiosi si se amesteca in timp cu restul lumii, daca nu traiesc in Israel.

| sabin89 explică (pentru minrest):

Şi totuşi, la ce răsplată se aşteaptă ei să primească, după atâtea persecuţii îndurate?

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Haide sa punem problema mai general. Ce dau zeii? La prima vedera raspunsul e simplu. Mordvinii fac niste ritualuri in care cer fertilitate si ploaie, e clar ca spera ca zeii lor sa le dea chiar asta. Dar nu le dau. Au cam un an bun din sapte. Eu cred ca au gasit o explicatie a universului care ii satisface, si sunt mandrii sa fie de partea binelui, asa cum il percep ei. Ritualul fertilitatii e un mod de a spune ca tot ce e valoros e de competenta zeilor lor. Filistenii au capturat chivotul legamantului si l-au dus la Gat, in templul lui Dagon, zeul peste. Domnul vazandu-Se vecin cu un idol, a taiat membrele lui Dagon si le-a pus pe prag. Trei zile la rand. Iar filistenii vazand asta... au trecut la iudaism, nu? Nu. Au desfiintat pragul templului, din respect pentru membrele retezate ale lui Dagon. Zeul da Zeu. Iti da satisfactia ca ai dreptate si un sens al universului. Dupa cum spune Domnul lui Avraam, dupa ce acesta Il asculta si renunta la partea sa din prada: ''Caci Eu sunt prada ta, si rasplata ta nemasurat de mare''.

| sabin89 explică (pentru minrest):

Nu am pus eu bine problema. E vorba de răsplată. Pe un creştin dacă îl întrebi, el îţi va spune că va avea ca răsplată viaţă veşnică; că după moarte va merge în cer şi va trăi veşnic. Evreul ce crede, ce aşteaptă? Asta am vrut să ştiu eu. Care e doctrina religiei mozaice în privinţa răsplăţii? Cred şi ei în viaţă veşnică? sau cum?

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Evreii au adoptat si ei credinta in viata de dupa moarte, dar la ei nu are aceeasi greutate ca in crestinism. Nici in crestinism lucrurile nu stau chiar asa clar. Viata vesnica vine la pachet cu niste conditii foarte grele, incat crestinul nu poate sa se bazeze pe ea; asa ca nu se poate considera ca de asta crede, e mai degraba o sursa de stres. Daca se urmarea atragerea publicului prin rasplata in cer, se puneau conditii usoare. Dar atunci nu se mai satisfacea setea umana de dreptate, si crestinismul isi pierdea credibilitatea.

33 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Ignori intentionat fix sensul esential al credintei happy de fapt asta este, sau ar trebui sa fie credinta: perpetua, consecventa, independenta de semne si mesaje clare. Daca divinitatea ar fi explicita si ar da "semne de bunavointa" usor de inteles pentru toata lumea, cine s-ar mai indoi? cine ar indrazni? happy

| sabin89 explică (pentru Kaℓi):

Nu am ignorat intenţionat nimic. Aici nu e vorba de credinţa obişnuită a "omului de pe stradă". Ei se cred a fi cu totul speciali. Sintagma "poporul ales" spune mult. În contextul ăsta am pus eu problema. Cum poţi să mai crezi că eşti popor ales când Cel care tu presupui că te-a ales nu intervine cu nimic atunci când tu ai mai multă nevoie?; a fost timpul acela când jumătate din acest popor "ales" era "delivered to the furnace", ca să redau cuvintele lui Sam Harris.

| Kaℓi a răspuns (pentru sabin89):

Oook... happy
Mi-am dat seama ca nu cunosc niciun evreu.
In schimb cunosc vreo cativa romani care sunt convinsi ca noi, romanii suntem cei mai alesi dintre alesi! Ca dacii au inventat alfabetul, ca au fost stramosii tuturor marilor popoare, ca "Deutschland" vine de la "Tara dacilor", la fel si "dutch" happy, ca Bucegii sunt plini de secrete si multe, multe altele...

| RAY a răspuns:

De asta sunt multi evrei nu cred in dumnezeu, multi sunt persoane atee sau considera religia doar ca traditie atat

| sabin89 explică (pentru RAY):

Este totuşi înrădăcinată bine credinţa asta în ei. Uite ce spune şi Sam Harris: "It appears that even the Holocaust did not lead most Jews to doubt the existence of an omnipotent and benevolent God, If having half of your people delivered to the furnance does not count as evidence against the notion that an all-powerful God is looking out for your interests, it seams reasonable to assume that nothing could"

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Religia face parte din traditia lor sabin, din istoria poporului

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Da, e ca budismul la chinezi, e o traditie, pentru ca majoritatea chinezilor sunt atei.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Ei sunt mai mult cu confucius https://en.wikipedia.org/wiki/Confucius
dar sunt un popor pasnic si harnic, inteligent

| relian a răspuns:

Sunt inteligenti in ce sens? Eu cred ca sunt la fel de inteligenti ca si alti oameni,ba poate chiar mai putin decat europenii.
De ce au asa credinta in Dzeu? simplu ca sunt arabi, bine o sa spui ca nu-s, dar tot oameni genu ala, indoctrinati, deci oamenii indoctrinati ce fac? Isi indoctrineaza de mici copii, deci esti fara scapare daca te nasti evreu laughing

| Holiday a răspuns:

Pe langa alte lucruri, exista o explicatie simpla. Daca esti credincios, indiferent cati mor in jurul tau, daca tu ai scapat, ai impresia ca spiridusul te-a salvat tocmai pe tine si cu atat mai mult ajungi sa-l pupi in dos.

| mentholinks a răspuns:

Eu as zice ca s-a aratat un semn. Puteau fi exterminati dar totusi au supravietuit ca popor.

| sabin89 explică (pentru mentholinks):

E totuşi prea anemic semnul ala de care zici. Au murit nişte milioane, asta trebuie văzut în primul rând. Iar faptul că atrocităţile s-au oprit la un moment dat nu s-a datorat unei intervenţii cereşti, ci unei conjuncturi internaţionale. Cu americanii dinspre vest şi cu ruşii dinspre est în coaste, autorii au trebuit să capituleze.

| Darkmagic a răspuns:

"Bune" raspunsuri, ce sa zic...
"Evreii nu cred in Dumnezeu." rolling on the floor

Evreii au o relatie FOARTE speciala cu Dumnezeu.
El i-a numit "poporul ales", le-a dat "directive" prin Chivot si profeti, le-a dat un Stat...
Diferenta dintre "Neamurile" (crestine ori nu, care intreaba semi-doct pe la Religie: "De ce ingaduie Dumnezeu atata rau in lume?")...si evrei, este aceea ca ultimii sunt foarte constienti si de bunatatea lui Yahwe, dar mai ales, de pedepsele Lui.
Predica cumva Yahwe in V.T. "Bunatatea" suprema...sau pedepsea in stanga si-n dreapta?
Acesta, si NU altul a fost motivul pentru care au interpretat si holocaustul amintit de tine ca pe o pedeapsa divina, crezand deci in Divinitate.
Antisemitismul in sine e receptat ca o pedeapsa si o cale spre mantuire.
(Aici e de discutat PROSTIA "Neamurilor", fie ei atei sau religiosi cu intrebarile lor care "condamna" suferinta si vor daca se poate sa fie mantuiti printr-o...petrecere). rolling on the floor
Asa e! laughing
In capetele lor "intrebatoare" de: "De ce exista copilasi bolnavi si Suferinta in general, daca exista Dumnezeu?", si-au inchipuit probabil ca Mesia cel nerecunoscut de evrei, a mantuit lumea printr-un party, nu urcand pe cruce.
Chestie de "intelegere" si multa "inteligenta"... big grin
Inchei prin a explica pe scurt, de ce au evreii atata mandrie, atata putere, atat de multa inteligenta, influenta, etc...
Religie, o Istorie in care e prezent Dumnezeu, Fatalism, Individualism, Educatie.
Antisemitismul a inceput odata cu existenta poporului evreu, nu cu W.W.2, si cand un popor minuscul este urat de intreaga lume, aceasta ura il distruge, sau il face colosal de puternic.
Dupa cum se vede, ura mondiala nu l-a distrus...

Ce crezi, romanii ar avea si ei un pic de mandrie, daca Istoria Romaniei s-ar afla intre paginile cartii cu cel mai mare tiraj din istoria umanitatii?
S-ar vedea ei mai "cu mot", daca Bucurestiul ar insemna NODUL celor mai importante trei religii monoteiste, cum este Ierusalim?
S-ar crede ei mai SPECIALI, daca o populatie minuscula (14 milioane de evrei, acum!), ar da lumii o pleiada de savanti, politicieni, miliardari, carturari, muzicieni, inventatori, etc, ETC...cat NU au iesit din popoare cu sute de milioane populatie?

Realizezi acum de ce evreii se socotesc "poporul ales"?
E un raspuns "sarac", nu am pentru ce sa scriu o suta de pagini, ca sa subliniez EVIDENTE.
Vezi cati evrei au fost printre cei 56 de semnatari ai Declarației de Independenta...
Imperiul Roman aproape i-a distrus...
E ceva "de capul" rasei semite, daca au "inventat" SUA, Noul lor "Imperiu Roman"? happy

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Coerent raţionamentul tău, cel puţin aşa îl văd eu. Dar hai să intrăm puţin în amănunte. Ai spus că "Acesta şi nu altul a fost motivul pentru care au interpretat şi holocaustul...ca pe o pedeapsă divină". Păi pedeapsă pentru ce? Pentru nişte greşeli făcute de ei cu câteva mii de ani în urmă? Şi care greşeli? Că răstignirea lui Mesia iese din discuţie, pentru că ei nu-l recunosc ca fiind Mesia. Atunci poate pentru alte greşeli mai vechi, de pe timpul lui David sau a lui Moise? Păi cât timp îi pedepseşti pentru greşelile alea? Iaca au trecut nişte mii de ani. Aici nu prea se mai potriveşte nicio logică, fie ea omenească, fie divină. Să zicem că pentru nişte greşeli mai recente? Iară nu merge, pentru că în ultimele secole sau chiar milenii au dovedit că au făcut ceva pentru binele omenirii - savanţi, muzicieni şi ce ai mai enumerat tu. Un părinte care îşi iubeşte copilul îl pedepseşte, dar nu încontinuu; îl mai lasă şi să răsufle. Evreii au fost pedepsiţi destul, împrăştiaţi timp de două mii de ani prin toate colţurile pământului, urâţi de toţi. E normală o aşa de lungă pedeapsă? Şi, apropo, cum interpretează ei pedeapsa asta de două mii de ani de împrăştiere prin lume? De ce? Că l-au omorât pe Hristos am zis că se exclude, pentru că ei nu cred în el. Atunci pentru ce? Şi cam ciudată coincidenţa asta, că a început împrăştierea de acum două mii de ani, deci exact de la timpul când a avut loc evenimentul respectiv.

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Vrei un raspuns sincer?
Nici eu nu stiu pentru ce. happy
E adevarat, nu sunt un evreu "full", dar Yahwe pedepseste eoni, multi-generatii, si nu obisnuieste sa dea vreo socoteala.
Daca mai e necesara o explicatie, personal sunt ortodox, (nu ultra), deci mantuit prin Iisus, insa "verii" mozaici trebuie cel mai probabil sa duca aceasta pedeapsa, tocmai pentru cele intamplate acum 2000 de ani...

| Mclaren12 a răspuns:

Evreii au inventat religiile avraamaice.
Evreii de rand sunt spalati pe creier asa cum sunt si cei 3, 6 - 3.7 miliarde de crestini si musulmani.
Ei singuri si-au bagat in cap ca sunt poporul ales. Toti bat campii ca daca te iei de evrei esti antisemit dar pe putini ii duce capul sa vada cat de rasisti sunt evreii. De parca n-ar fi deja evident.
Si zeul lor omnipotent nu exista. L-au inventat ca sa spele paganii pe creier cu forta si sa le dea un zeu evreiesc in care sa creada. Realitatea n-are nicio legatura cu biblia.

"În timpul Holocaustului, cel puţin, s-a văzut însă clar că nimeni din ceruri nu a intervenit să-i ajute"
Din cauza unei legi anticonstitutionale suntem obligati sa nu dezbatem holocaustul in public, poate doar in privat daca te intereseaza.
Dar asa-i. Nu i-a ajutat nimeni pe germani care erau bombardati si de Anglia si de URSS. Dresden, unul dintre cele mai bogate orase probabil din toata Europa ca nivel de trai si cultura a fost transformat in cenusa de bombardamentele unor tari care erau conduse tot de evrei (Rothschild au finantat Anglia, URSS si SUA in al doilea razboi mondial ca sa distruga nazismul). De ce nu se preda asta in scoli?

Citeste Protocoalele Inteleptilor Sionului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subtil.Deci daca sunt inteligenti, clar nu au cum sa creada in Dumnezeu, ceea ce inseamna ca numai prostii cred)).
Pai, al 2-lea razboi mondial s-a terminat, Hitler s-a sinucis, evrei inca exista... Dumnezeu i-a ajutat, nu? In cele din urma.Problema pe care o aduci tu in discutie e valabila in mai multe cazuri. Oamenii in general n-au incetat sa creada dupa incheierea unui razboi, indiferent cat de sangeros a fost.S-au rugat in timpul lui si au multumit dupa pentru ca au scapat, cel putin momentan.
Un alt aspect important ar fi ca implicarea lui Dumnezeu in soarta omenirii nu e evidenta.Nu El incepe un razboi, nu El decide cand se termina.

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

"implicarea lui Dumnezeu in soarta omenirii nu e evidenta" - Din afirmaţia asta eu înţeleg că implicarea există numai că nu e evidentă; adică nu o sesizăm noi. Din ce ai spus în continuare (nu El începe un război, nu El decide când se termină) aş înţelege că nu se implică deloc. Nu ştiu, deocamdată sunt în ceaţă; ori se implică, ori nu se implică. O să mă mai gândesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Da,implicarea exista, dar la un nivel aproape imperceptibil.Nu vezi o coloana de foc izbucnind din cer si brusc te vindeci de cancer.Nu apare un mesaj pe.cer:Opriti razboiul,ca de nu vin Eu la voi. Dumnezeu nu incepe sau termina razboaiele pentru ca asta ar insemna sa ia El decizii, sa ne obstructioneze liberul arbitru.El poate raspunde unor cereri, poate modela anumite evenimente, in sensul ca poate aplana conflicte, dar pe o cale subtila. Spre exemplu, imagineaza-ti un vapor pe timp de furtuna.In vapor sunt si atei, si crestini.Vaporul reuseste sa ajunga la tarm.Ateii vor zice ca e datorita omului, respectiv celui care a condus vasul, echipajului, in niciun caz divinitatii.Crestinii vor zice ca, pentru rugaciunile lor, Dumnezeu i-a ajutat.Sa zicem ca ar fi adevarata ipoteza crestinilor.Implicarea nu e evidenta, dar exista.E indirecta, dar are consecinte uluitoare(salvarea a sute de vieti)

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Practic dumnezeu lucreaza in secret

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Da,prin mesaje criptate.Nu e in secret. Daca vrei sa vezi, vezi. Daca nu, nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ca sa mai adaug ceva: Poporul ales, poporul despre care se vorbeste in Biblie, nu mai exista.

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Da, poate discutăm asta cândva la categoria Religie (asta cu poporul ales nu mai există)

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Si mai e ceva, daca ai inteles ce ti-am spus mai sus, pe langa asta, au obtinut ce si-au dorit in urma razboiului, de ce nu ar crede?happy

| iHateLuckyPersons a răspuns:

Poti sa fii si inteligent si indoctrinat

| JohnMcPraise a răspuns:

Doar evreii hasidici cred in dumnezeu si sunt pe cale de disparitie. Evreii in general au ajuns puternici pentru ca sunt uniti contra lumii. Daca lumea i-ar accepta si iubi, vor incepe sa se manance intre ei, este foarte mare competitie intre evrei si nu se suporta unii pe altii, dar instinctul de supravietuire ii determina sa puna la o parte ura de pe moment pentru successul din viitor. Aici nu este vorba de inteligenta sau religie ci mai mult de educatie, un obicei evreiesc care i-a adus la putere in ultimii 200 ani este de exemplu, din generatie in generatie fiecare punea bani de o parte in fiecare zi chit ca avea sau nu multi bani in ziua aceea, de care nu se atingeau niciodata, si se transmitea din generatie in generatie pana cand se ajungea la o suma considerabila pentru a prelua un post bine plasat intr-o tara sau a cumpara imobile/magazine/firme.

| sabin89 explică (pentru JohnMcPraise):

"Evreii in general au ajuns puternici pentru ca sunt uniti contra lumii." - Contra lumii? Înţeleg să ai ceva contra unui popor, a unor vecini sau a unei rase. Dar, a lumii? Lumea suntem toţi, inclusiv ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Legislatia in vigoare nu-mi permite sa comentez problema. Sper ca ai inteles la ce ma refer. happy

| JohnMcPraise a răspuns (pentru sabin89):

Daca ei se cred 'poporul ales' se vad superiori, si chiar au ajuns superiori prin pozitii si bogatie.