| anonim_4396 a întrebat:

Exista animale mai inteligente decat cioara sau corbul? Poate intrece delfinul istetimea acestor vietati, asa cum sustin unii cercetatori? Eu nu cred ca exista animal (exceptand omul) mai inteligent decat cioara, sau corbul. Voi ce credeti?

31 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

1-Cimpanzeul este in virful inteligentei la animale, pot comunica cu oamenii prin semne invatate, pot folosi unelte si are tinerea de minte cea mai indelungata dupa om.
2- Delfinul sunt animale foarte sociale, limbaj sofisticat si femelele raman alaturi de pui mai multi ani invatandu-i sa supravietuiasca. Cercetatori spun despre delfin ca este singura specie care face sex de placere dupa om.
3- Urangutanul, traieste in comunitati mari si are relatii stranse intre ei, folosesc unelte si femelele stau alaturi de pui multi ani invatandu-i sa supravietuiasca.
Dintre zburatoare cioarile si corbi se zice ca este cele mai inteligente.

| Hombre a răspuns:

@Ionutz, prădătorule T Rex, zoologi măi fierătanie turbata laughing nu te-a dresat nimeni pana acum? rolling on the floor

| Hombre a răspuns:

@Ionutz, mai insultatule, intrebarea nu este despre biologia creierului ci despre ANIMALE in general, care sunt mai inteligente. In ciuda faptului ca realizezi despre ce e vorba te dai accidentat pe trecerea de pietoni, "nevinovatule". Bine ca mi-ai spus ca "inteligenta si adaptabilitatea animalelor tine de structura creierului si dezvoltarea acestuia"- si eu care credeam ca tine de neuronii din buricul personajelor din desene animate" Tom si Jerry. laughing

NOname
| NOname a răspuns:

Idem Ionutz.

NOname
| NOname a răspuns:

Kronstadt, iar devii agresiv şi jigneşti fără motiv.
Chiar nu înţeleg de ce te-ai atacat.

"Aici vreau sa conversam expunand pareri diferite".
Şi dacă două păreri coincid între ele, dar nu coincid cu a ta, care e problema?
Eu doar ţi-am spus că sunt de acord cu Ionutz (referindu-mă la: "Mamiferele sunt cele mai dezvoltate cand vine vorba de inteligenta"), fără vreo intenţie de a provoca un conflict, de a te ataca (am trimis răspunsul meu înainte să apară postările tale cu filmuleţe. asta ca să înţelegi, că n-a fost nimic personal, doar o simplă părere).

Dacă nu eşti pregătit să auzi păreri diferite faţă de a ta, nu înţeleg de ce mai pui întrebarea.

Aici prea miroase a dictatură.
Dacă ştiam că eşti atât de sensibil şi rigid (ceea ce pot să înţeleg, dar nu pot să înţeleg violenţa verbală şi atacurile la persoană), nici nu mă băgam.
Pe viitor o să-ţi evit întrebările. E prea multă ură aici.
Numai bine!

| harciog a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa incercam a masura inteligenta la animale pentru ca, la ele, inteligenta este bazata numai si numai pe supravietuire.Si la corb furtul de obiecte stralucitoare este tot o calitate a supravietuirii si consta in a-si impodobi cuibul pentru a atrage femele.

| AlxMro a răspuns:

Nustiu cum este cu delfinul dar cred ca vulpea este mai inteligenta decat cioara si corbul.

| enverhoxha a răspuns:

Câinele e tâmpit rău. Porcul e mai deştept decât câinele. Corbul e la fel de tare ca delfinul. Mi se pare că se poate chiar recunoaşte în oglindă.

| Birjaru a răspuns:

Dintre vietatile cunoscute de HOMO SAPIENS SAPIENS, pe locul 2 la inteligenta se afla cimpanzeul si pe 3 gorila. Delfinul intrece istetimea corbului, este mamifer, ae voluat dintr-un stramos comun cu balena, care era terestru, pe cand cioara si corbu sunt niste biete pasari, destul de inteligente fata de alte inaripate, da nu au ce comenta cata vreme exista mamiferele prin preajma.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Lupul este foarte inteligent.

| claudia01 a răspuns:

Cioara este o supravietuitoare,se adapteaza usor, daca la asta te referi atunci da, este cel mai inteligent animal.

| myhaelamar86 a răspuns:

Cimpanzeul e cel mai destept animal. Fara indoiala.

| myhaelamar86 a răspuns:

Daca toti oamenii ar fi inteligenti ca tine, as alege tot cimpanzeul.(incluzand omul). Esti mai prost decat o oaie. Esti atat de prost incat lumea iti spune prostu'.

| myhaelamar86 a răspuns:

Pasarile sunt animale, animalule(omul e si el un animal).

| Ionutznutzy a răspuns:

De unde atata adoratie pentru cioara si corb? sunt pasari -> sunt proaste. Mamiferele sunt cele mai dezvoltate cand vine vorba de inteligenta, delfinul care simte emotii, se recunoaste in oglinda(lucru pe care majoritatea animalelor nu pot), cimpanzeii care pot folosi unelte pentru vanatoare, leii care fac planuri de atac foarte bine elaborate in grup. etc

| Ionutznutzy a răspuns:

Ma bucur ca dintr-o data deveniti tot biologi, mai ales domnul care a pus intrebarea aici desi nu vad rostul daca se crede atat de atotstiutor...filmuletele nu sunt atat relevante fiindca sunt tinute in captivitate si D-R-E-S-A-T-E. Asemeni cimpanzeilor itnuti in captivitate si dresati sa foloseasca un touchscreen pentru a alege variante corecte si sa primeasca rasplata. ei in natura nu invata matematica, ci ii invata omul...

| Ionutznutzy a răspuns:

Cred ca inainte ca cineva sa-si poata creea cont pe site ar trebui sa li se ceara datele de buletin, sa fim siguri ca aveti asa ceva, iar @hombre inteligenta si adaptabilitatea animalelor tine de structura creierului si dezvoltarea acestuia, lucru de care se ocupa biologia si nu zoologia iar dupa insulta adresata imi dau seama ca ti-ai facut cont numai ca sa intrebi cand se difuzeaza desenele in reluare.

| pinguluk a răspuns:

Maimuta

| SunShineyKidu a răspuns:

Eu cred ca da, exista.Cainele si pasarile de curte le situez pe locul 1

| Picasso a răspuns:

Omul e cel mai inteligent animal, tocmai tu ai spus afirmatia asta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Picasso, la faza asta trebuia sa taci! Am scris "exceptand omul". Nu te-ai trezit din betia de aseara?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Ionutz... Adoratie? Mai scoate si tu capul din fund, si mai citeste, mai vezi un documentar. Si cioara poate face unelte. In clipa in care nu reuseste, face un "upgrade" al uneltei, pentru a-si duce actiunea la bun sfarsit. http://www.youtube.com/watch?v=OYZnsO2ZgWo
Mai poti comenta aici? :))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine nu crede in evolutie e sortit sa o repete.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Ionutz, "domn" să-i spui lu' tac-tu! În altă ordine de idei, văd că ai început să-ţi susţii părerea cu exemple. Un lucru bun. Asta da drumul la discuţii, cu păreri pro şi contra. Vezi că se poate, fără să faci aluzii care-ţi aduc postări virulente?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Woodenpints, este OMULE, este mai inteligent! Numai ca isi foloseste inteligenta in mod egoist, lucru care duce inevitabil la autodistrugere. Dar, cine suntem noi sa judecam astfel de fapte? Noi, niste muritori din patura de jos...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ Ionutz: de ce-mi strici băi incultule postarea? Ciripel, tu nu ai altă treabă decât să te bagi nepregătit în topicuri? Ia-o pe "blonda supremă" cu tine, şi faceţi o baie scoţiană, poate va mai vine mintea la cap! Altă data, să răspunzi on topic, sau deloc!
P.P. Nu-i vina mea că eşti singur în pat, şi în viaţă în general!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@NOname, ai mai promis asta... Mai zic? Las-o cum am pus-o, ca nu te doare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Kronstadt,de cind cioara sau corbul, sint animale? Asa ai invatat tu la scoala? Eu stiam ca sint pasari.Kronstadt,o singura data o fac, te rog sa te opresti cu jignirile la adresa altora, pe sait. Sper sa intelegi.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca chitzobagul si tarlifesul, sant ale mai inteligente pahiderme dintre taratoarele bipede ale terrei.