| EmaS a întrebat:

Exista anumite subiecte care ne pasioneaza si altele de care nu suntem catusi de putin interesati. Unele experiente te pun in miscare si iti capteaza atentia, in timp ce celelalte, te plictisesc de moarte.Care sunt domeniile care te preocupa?

Răspuns Câştigător
| Megas a răspuns:

O alta lume,unde sa pot merge mai departe, fara a mai fi atita chin si durere, poate mai multa credinta.Numai bine.

31 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Well..., ma pasioneaza foarte tare aceste domenii si, totodata, ma si preocupa: stiinta&filozofia&astronomia&fizica, sociologia&psihologia, medicina&biologia&chimia&biochimia&ecologia, contabilitate&informatica, teologia&religia&istoria.
Dar pe tine, draga noastra, Ema?

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Pff... ar fi o listă cam lungă. Să încerc totuşi:
Muzica metal, muzica clasică (Ceaikovski în mod special), sociologia, secularismul, informatica (subdomeniul programării), telecomunicaţiile, etnologia (scandinavă în special), lingvistica şi fizica. Astea mă preocupă în mod special.
Aşa... din când în când, îmi mai pasă de politică, legislaţie, bioetică şi economie (în special macroeconomie).

Numai bine.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Paradox dixit: "kongeriket, ce preocupări cu nume complicate ai. "
Reacţia mea: trololololol.

| EmaS explică:

Kongeriket
Interesante domeniile de care esti preocupat cu o mica exceptie.Cum poate un om ca tine sa asculte asa ceva?

| EmaS explică:

Arcaluinoesascufundat
De ce esti rautacios? Daca era o intrebare cu tenta crestina, iar ai fi obiectat.Si asa tot mi-ai gasit nod in papura/Sa stii ca nu voi blestema niciodata pe nimeni. Dumnezeu a pus dragostea Lui in inima mea, si nu pot sa fac asta.Pot sa ma rog pentru cei ce-mi fac rau.

| EmaS explică:

Arcaluinoesascufundat
Ai cumva puterea sa citesti viitorul?

| EmaS explică:

Arcaluinoesascufundat
Cred ca altcineva vorbeste prin tine, de aceea nu o sa-ti dau satisfactie sa -ti mai raspund.Nu-ti place mesajul meu care vine de la Dumnezeu.Domnul sa aiba mila de tine.

| EmaS explică:

Arcaluinoesascufundat
Hai sa incerc sa ma fac inteleasa.Nu stiu daca merita efortul.De ce crezi tu ca as incerca sa imi fac o imagine de crestina,cand daca as dori sa va fiu pe plac,as stii sa va dau raspunsuri dupa placerea voastra, si cred ca din punct de vedere omenesc, ar fi mult mai placut sa stiu ca v-am castigat simpatia.Sa stii ca in urma cu mai multi ani, aveam un grup de prieteni cu care mergeam impreuna la chefuri, si nu o sa-ti vina sa crezi ca eu eram sarea si piperul distractiilor.Ma puneau sa le spun bancuri si ne distram in felul lumii.As stii sa ma fac placuta voua, dar nu acesta este scopul meu.Domnul Isus mi-a schimbat viata si acum vreau sa ii fiu placuta lui Dumnezeu.Te inteleg foarte bine, asa gandeam si eu inainte, nu te condamn.Referitor la ce am scris in raspunsul anterior nu am vrut sa te jignesc, ma refeream la lupta spirituala care se da in fiecare dintre noi.Cum spunea si apostolul Pavel:,, Vreau sa fac binele si raul se tine lipit de mine.Este glasul lui Dumnezeu care ne indeamna sa facem binele, si glasul celui rau care ne indeamna la rau.

| FucktheSystem a răspuns:

Mă procupă muzica - nu orice fel de muzică, ci muzică adevărată
Desenul -Este pasiunea mea de cand aveam în jur de 5 ani, desenez chestii ciudate, înțelese de puțini, uneori doar mâzgălituri...
Oamenii- Știu sună ciudat, dar îmi place să analizez comportamenul oamenilor, să-i studiez, să încerc să-i înțeleg...
Paranormalul -Aici mă refer că-mi place să mă interesez de diverse religii, secte, OZN-uri, fantome, desi nu cred în nici una din ele, e interesant să citesc despre ele.
Cititul -Personal sunt pasioantă de citit dacă vreau termin o care într-o zi, chiar azi mi-am cumpărat o carte și tot azi am terminat-o, deși uneori perefer să savurez o carte mai mult timp asta chiar m-a prins.
Egiptologia- Mereu am fost impresionată de Egipt, iar ziua în care am ajuns să vizitez tarâmul faraonilor a fost ca un vis împlinit.
Istoria- În general îmi place să citesc lucruri istorice ca pe povești dar niciodată nu m-am obosit să le rețin.

Oricum am mult mai multe domenii care mă interesează, dar probabil am intrat deja prea mult în detalii, am început să plictisesc lume așa că mai bine nu mai continui.

| Necrophagist a răspuns:

Ordinea lumii,ce este fiinţarea,cum este omul de astăzi,natura,pictura expresionistă,cafeaua,concertul de jazz de aseară,blândeţea melancoliei,preţul fructelor în iunie,a înfiinţa pentru celălalt,semnificaţiile ce se ascund dincolo de filmele vechi,yoga,biografii,utopia,Dumnezeu, libertatea, folkul la o cană de ceai negru etc.

| Necrophagist a răspuns:

@Paradox: Cât mai curând sper.O să fie ceva între „Cum să îţi masezi scaunul cu ulei hidratant" şi „Autobiografia unui nătărău"

| Malphas a răspuns:

Vancea, cât chin şi câtă durere a cauzat credinţa de-a lungul timpului?
Andreeea, ce cauţi la categoria asta?
Marina, matematicienii sunt închişi la minte big grin?
JeSsYkA, whoaa, ai mult timp liber.
Ochilă, îmi plăcea mai mult vechiul tău nick. Era mai fresh.
Hăgiule, chiloţii vecinei te interesează? Aia grasă cu mustaţă.
Necrophagist, când apare următoarea ta carte?batting eyelashes
Azazel, ce-i aşa greu de explicat la religie. Uite, eu ţi-o explic într-un singur cuvânt: ignoranţă!
Grinch, rock on! Când ne încânţi cu vreo operă de-a ta?
PetreConstanta, bine spus, omule. Hai să bem.
Kronstadt, tu criticule. smug
Woodenpints, parcă-ai fi frate-meu.
FucktheSystem, mai bine continuai, puteam să pun şi eu un "idem", şi încheiam discuţia.
d2ny, joci şah? Şah adevărat? Really?
MindFreak, profu' de geografie whistling.
kongeriket, ce preocupări cu nume complicate ai.

| Malphas a răspuns:

Necrophagist, de unde cumpăr? big grin

| Malphas a răspuns:

Kongeriket, oh well, fiecare cu ce-l doare.

| Hăgiul a răspuns:

Pe mine ma intereseaza tot, din orice gasesti un strop de cules oricat de rau ar fi.

| MindFreak a răspuns:

Exista ceva mai frumos ca geografia?

| AlxMro a răspuns:

Sah, Baschet, Chitara, Aiki-do, Stiinta, Informatica-IT si cateodata Premiatu

| PetreConstanta a răspuns:

Sincer nu mai ma preocupa nimic

| Azazel_2358 a răspuns:

Religie,ocultism si chestii greu de explicat in general

| raluca0306 a răspuns:

Imi place sa discut despre dans,iubiri, baieti si scoala cateodata, haine prietenii si poate mai sunt.big grin

| Megas a răspuns:

Domeniile care ma preocupa...hmmmmmmm
metafizica, astronomia si filmele big grin

| Ixulescu_7590 a răspuns:

Aviatie, motociclism, crestinism etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mă preocupă oamenii din jur,psihologia, viaţa în general.Îmi displac lucrurile care mă limitează, matematica şi cei închişi la minte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religie,stiinta,politica,viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihologia comportamentului uman
ateism versus crestinism
filosofia
cinematografia (regia in special)
muzica rock(radacinile muzicii rock, ramurile si subramurile ei)
poezia(sa creez eu).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dat repede funda. N-ai asteptat sa-ti raspunda cei care te pot "incinge" la o conversatie scrisa big grin De exemplu, de ce nu i-ai dat replica lui JeSsYkA, doar este o tipa cerebrala (si faina) si stie ce vrea de la viata, daca tot cauti raspunsuri? Daca te-as fi intrebat eu ceva, iar ma luai cu povesti. Esti atat de incuiata incat preferi sa te faci de ras chiar si aici, aratandu-ne sablonul credinciosului ortodox. Nu ti se pare ca jignesti (prin atitudinea ta) acei credinciosi care isi vad de crezul lor, fara sa bata toba? Damn!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai inceput sa faci dosare cu toti, sa vezi care-s oile bune sa le manipulezi si cine te vede asa cum esti, sa-l dai pe mina inchizitiei? Am ferma convingere, ca perioada in care tot incerci sa pozezi intr-o nevinovata, e pe sfirsite. In curind o sa-ti dai arama pe fata si o sa-ncepi sa-i blestemi pe atei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ema, nu-i rautate, e realitate. Ca nu recunosti, are mai putin importanta. Indiferent cit te vei stradui sa pari altceva decit esti, timpul va scoate la iveala adevarul si or sa vada toti ca am dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Paradox, ce sa fac si eu de foame? N-am o ceapa, dar tai o gasca, ce dracu' big grin