| anonim_4396 a întrebat:

Există cumva vreo legătură între Elveția și crucea roșie de pe ambulanțe sau spitale?
( Cavalerii de Malta, și cavalerii teutoni sau templieri? )
De asemenea de ce farmaciile au cruce verde?
Vând cumva bio-medicină?
Ce treabă are medicina cu, crucea?
În mod normal se presupune că, crucea ar-trebuii să aparțină și să reprezinte în mod exclusiv religia!
Dacă tot vorbim de medicină, cine au fost înainte în locul doctorilor până să apără?
Vracii, vrăjitorii sau tot ei au fost și înainte?
Nu au fost prima oară leacurile băbești, și pe urmă medicamentația?

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Instituțiile medicale afiliate organizației mondiale 'crucea roșie' au însemnul ala care e un steag elvețian inversat. E asa ca s-a înființat la Geneva si un elvețian a fost inițiatorul proiectului.

Farmaciile au crucea aia verde doar ca semn distinctiv, sa știe lumea mai ușor unde e o farmacie când trece pe strada. Probabil e ai o istorie in spate, dar asta e motivul principal acum.

Ceea ce tu numești cruci ca simboluri medicale sunt de fapt niste plusuri. Crucea nu are toate laturile egale. Probabil toată povestea a început de la crucea roșie.

Depinde cum definesti profesia de medic. Daca te referi la un om instruit in domeniul medicinei, profesia e telativ noua daca ne raportam la istoria umanității. Pana la medici, treaba nu era reglementata de nimeni deci oricine putea sa pretindă ca vindecă oameni.

Evident ca leacurile băbești au existat înaintea medicamentelor de aia nu prea sunt recomandate. In perioada in care se foloseau celebrele leacuri de care vorbești speranța de viață in românia era pe la 30 de ani.

| RAY a răspuns (pentru RoCkKiD):

Și șarpele?

| RoCkKiD a răspuns (pentru RAY):

Din cauza grecilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este dovedita nicio legatura intre crucea rosie si steagul Elvetiei. In primul rand difera culoarea, Elvetia are o cruce alba pe fond rosu, iar crucea rosie ei bine e o cruce rosie.

Farmaciile au crucea verde pentru ca asa e stabilit prin lege.
Art 17, alineatul 2 din Organizarea și funcționarea farmaciei comunitare | Lege 266/2008 :
Emblema farmaciei comunitare va purta ca semn distinctiv simbolul crucii cu laturile intersectate în unghi drept, de dimensiuni egale, de culoare verde pe fond alb.

Au existat doctori din cele mai vechi timpuri, chiar si in Antichitate. Le mai spuneau vindecatori. Unul dintre ei era chiar Hipocrate din Grecia Antica pentru care medicii din ziua de azi depun juramantul. Inlcusiv in Egiptul Antic existau medici ai faraonilor, care insoteau armatele in razboi.

| Sky7 a răspuns:

Exista o legatura intre elvetia si templieri, nu e intamplator ca steagul elvetiei e steagul templierilor. se zice ca in muntii elvetiei a fost ascunsa comoara templierilor. de altfel, templierii au fost si primii bancheri care aveau o retea vasta de banci in toata europa. dintr-un ordin religios si militar, au devenit o organizatie financiara cu mare influenta politica.