| MMAV a întrebat:

Există o distincție naturală și parțial dobândită între bine și rău. Cu toate acestea, chiar dacă încercăm să facem totul bine și aspirăm la asta, nu putem respinge răul adus de ceilalți sau din întâmplările nefericite. Așadar, oare ne face fericiți binele sau căutarea lui?

7 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Pe tine te face fericit?

Pe mine poate nu ma face fericit sa fac un lucru bine, de exemplu sa spal vasul de WC ( bine ).

Un lucru facut bine nu trebuie neaparat sa cauti sa-ti aduca fericire. Poti face lucruri pe care detesti sa le faci si le poti face bine sau mai putin bine ( prost ).

Da, poate iti aduce o anumita satisfactiec a ai reusit sa realizezi ceva conform asteptarilor.

Raul adus de intamplarile nefericite ( cele imprevizibile ) nu poate fi respins asta-i adevarat, dar raul adus de ceilalti poate fi respins prin luarea initiativei.

| Ineys a răspuns (pentru Ineys):

Am ucis Lb. Romana, iarta-ma. rolling on the floor RIP.

| MMAV explică (pentru Ineys):

Mă refer la bine nu ca la ceva făcut cum trebuie, ci la lucruri considerate bune precum ajutor, înțelegere, etc...
Nu cred că poți lua inițiativa mereu, uneori nu poți evita orice. Așa că, filosofic vorbind, ce părere ai despre întrebarea din finalul post-ului?

| MMAV explică (pentru Ineys):

Nu-i nimic, chiar sunt curios ce cred oamenii despre asta.

| Ineys a răspuns (pentru MMAV):

Da, ne bucura faptul ca putem sa ne ajutam intre noi, sa ne intelegem, sa ne fim alaturi etc.

Asta e ceea ce ne face oameni si nu doar pe noi, si alte animale interactioneaza asa.

Acum cred ca depinde si de ce fel de persoana esti. Exista anumiti oameni care sunt fericiti si atunci cand fac rau.

| Ineys a răspuns (pentru Ineys):

Inca ceva, asta se poate datora si faptului ca atunci cand faci bine vezi ca in majoritatea cazurilor primesti inapoi tot bine. Nu stiu cat de fericit ai putea fi daca ai face bine si nu ai fi rasplatit pe masura.
Cred ca rasplata pe masura pentru un lucru bun joaca un rol foarte important in a ne face fericiti. Rari sunt acei oameni care fac bine fara a astepta ceva in schimb.

| Steregoi a răspuns:

Cand cade o stanca pe un om si il ucide inseamna ca exista forte superioare omului. Exista forte superioare omului care converg spre bine ca de exemplu: simtul gustului, forme ce incanta ochiul, orbita Pamantului ce permite mentinerea vietii biologice.