| EmaS a întrebat:

Exista o relatie intre optimism si Dumnezeu, respectiv pesimism si necredinciosi?

Răspuns Câştigător
| DianaScorpio a răspuns:

O oarecare legatura cred ca exista. Atunci cand crezi in ceva, indiferent in ce, ai convingerea ca desi nu ti-a reusit un lucru, cineva este cu tine, te va ajuta, etc. Cei ce nu cred in nimic, nu au aceasta convingere => sunt mai pesimisti, deoarece ceilalti, avand convingerea ca cineva ii ajuta si e mereu cu ei, vor fi mai increzatori in ceea ce fac.

9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sigur ca da! Credinciosii sunt niste pesimisti care stau sub amenintarea perpetua a unei pedepse divine (dracu' stie pentru ce!).
In schimb, cei necredinciosi, nefiind impiedicati de tot soiul de constrangeri idioate, se bucura de fiecare clipa traita.

| ramona30 a răspuns:

Bineinteles ca nu. Ceva ce nu exista decat in capul tau nu iti poate mari decat artificial doza de optimism.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Adica cel ce crede nu a fost niciodata pesimist? Eu nu cred asta! Devii mai mult sau mai putin pesimist sau optimist in functie de viata de zi cu zi, de lucrurile si faptele reale ce ti se intampla.

| Zenithf a răspuns:

Daca te referi la faptul ca cel ce crede se gandeste ca dincolo (de moarte) este ceva si cel ateist nu crede si se infricoseaza la gandul mortii... pai oamenii nu se prea gandesc la moarte, altfel am tremura ca varga tot timpul.hee hee
Poate doar cand simtim ca se aproape clipa, atunci sa devenim optimisti/pesimisti dupa caz. thinking

| Laminin a răspuns:

Hey! Stii, uneori chiar daca speranta ta e in Dumnezeu cel rau se lupta din rasputeri sa iti fure aceasta speranta. Si uneori reuseste. Dar fiecare incercare te aduce mai aproape de El.

| Polaris a răspuns:

Eu sunt optimist ateu cum sunt, nu prea am nevoie de un zeu să fiu fericit.

| spxinsane a răspuns:

Bună,

Nu văd să existe o relaţie între optimism-Dumnezeu şi psimism-necredincioşi.
Asta din faptul că nu toată lumea crede în aceeaşi entiate sau nu crede deloc.
Eu unul sunt o fire optimistă şi sunt ateu.
Dar este adevărat faptul că persoanele care cred în Dumnezeu sunt mai uşor influenţate de un gând să fie optimiste (chiar dacă pe urmă o dau în bară şi o să zică "entitatea este de vină, eu am crezut şi m-am rugat dar tot nu a ieşit cum trebuie").
Necredincioşii nu sunt pesimişti.
Acestea sunt caractere alea oamenilor, care sunt prezente indiferent de ceea ce crezi(ex: mă îndoiesc că cei din Africa o să zică că sunt optimişti din cauza lui Dumnezeu).

O zi plăcuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista o legatura, dar nu cred ca intre pesimism si necredinciosi.este o legatura intre optimism si Dumnezeu si intre pesimism si Dumnezeu, indiferent daca oamenii sant credinciosi sau necredinciosi.a nu crede nu inseamna si a fi pesimist.sau a fi optimist nu implica neaparat si credinta.la oameni orice gand este o dorinta,si daca un necredincios in dumnezeu, crede cu adevarat ca dorinta i se va indeplini, asa va fi.stii doar ca noi nu conditionam implinirea dorintelor, de Dumnezeu neaparat, fiindca noi dorim multe dar nu putem cere orice de la Dumnezeu in numele lui Iisus Hristos.implinirea dorintelor tine de credinta,dar si de cererea facuta domnului, plus ca noi ii cerem ajutorul, trebuind sa facem si noi ceva pentru a ni se indeplini dorinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa nu existe? Daca tu crezi in Dumnezeu,inseamna ca speri, ca esti optimist, nu este normal asa? Numai bine.