| Dripavelli a întrebat:

Exista oare un adevar in antisemitism? Sunt evreii fiinte malefice ce sug viata din restul popoarelor? Sau sunt doar niste tapi ispasitori cauzate de invidia altor popoare?

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Oamenii saraci, needucati, in general ratatii, urasc pe cei care se disting fata de ei. Nazismul este ideologia unor ratati.

| CostinAlamariu a răspuns:

Un sambure de adevar exista in orice. Logic ca evreii nu sunt prin natura lor rai si logic ca nu toti evreii sunt rai, dar crede-ma ca nimeni nu e dat afara din 136 de țări asa degeaba.
Eu nu cred si n-o s-o cred niciodata ca ar putea exista in istorie oameni sau popoare detestate fara absolut niciun motiv intemeiat.

| Zuzu1991 a răspuns:

Gandeste singur:

Qeen Amidala of the Naboo, adica Natalie Portman este evreica, s-a nascut in Israel:
https://www.imdb.com/name/nm0000204/
Wonder Woman, adica Gal Gadot s-a nascut, crescut si facut armata in Israel:
https://www.imdb.com/name/nm2933757/

astia ti se par tie niste oameni care sug viata din restul popoarelor?!?

| Darkmagic a răspuns:

Exista doua aspecte in antisemitism.
Cel religios, a existat si inainte de Evenimentul de acum 2000 de ani, prin monoteismul lor atragandu-si ura politeistilor, caci asa era lumea intreaga atunci, si dupa Evenimentul de acum 2000 de ani, din care a luat nastere Crestinismul.
Al doilea aspect este cel de superioritate, pentru ca, convine sau nu, acest grup etnic minuscul, (acum cred ca sunt 16-17 milioane cu totul), a dat nastere de-a lungul istoriei unei intregi pleiade de genii si personalitati marcante in toate domeniile.
Daca numerele conteaza, niciun alt popor, nici din cele mari, nu a avut o astfel de proliferare de personalitati, si nu ma refer aici la Einstein, von Neumann, Oppenheimer, Sidis, Asimov, Elizabeth Taylor, etc...ci mai ales la cei pe care lumea nici nu stie ca au fost evrei.
Sunt constient ca nici tu nu stiai ca Liz Taylor a fost, sau ca Pink, Streisand sau Michael Douglas, sunt. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Cred că mulţi nu ştiu nici de Leonte Răutu că a fost evreu. happy

| OpenMaind a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca multi nu stiu nici cine este acest personaj.(inclus subsemnatul)winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru OpenMaind):

Nici eu n-am ştiut până am dat întâmplător de el pe net, căutând cu totul altceva. Se pare că a fost un politician remarcabil în perioada de început a comunismului în România.

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

"...prin monoteismul lor atragandu-si ura politeistilor..."

De fapt politeistilor li se rupea de monoteismul evreilor. Problema era ca jafurile pe care le faceau in stanga si in dreapta erau justificate de liderii lor prin asa zisele dorinte ale zeului ala. Ca sa nu mai spunem ca evreii au venit de nicaieri si s-au instalat intr-un loc unde altii isi faceau treburile. Doar nu-ti imaginezi ca aia s-au retras de bunavoie de acolo si le-au zis astora "poftiti dragi evrei!". Neah, pur si simplu evreii i-au capacit pe aia de erau pe acolo. Asa ca nu e de mirare ca nu-i inghitea nimeni din zona respectiva, chiar si fara tampeniile lor motivationale de sorginte religioasa.

"Al doilea aspect este cel de superioritate, pentru ca, convine sau nu, acest grup etnic minuscul, (acum cred ca sunt 16-17 milioane cu totul), a dat nastere de-a lungul istoriei unei intregi pleiade de genii si personalitati marcante in toate domeniile."

Cand egiptenii construiau piramide, evreii erau un trib care traia in corturi. De altfel pana acum cam 150 de ani, nu prea a auzit nimeni de vreun evreu care sa fi iesit in evidenta cu ceva pozitiv. Nu spun ca n-or fi, dar putini si de mana a doua sau a treia. Pana in sec 19 n-a auzit nici dracu de vreun mare evreu (exceptand bineindeles shizofrenicul pe care l-au facut altii vedeta si despre care majoritatea evreilor spun acelasi lucru ca si mine).

"Einstein, von Neumann, Oppenheimer, Sidis, Asimov, Elizabeth Taylor...
Sunt constient ca nici tu nu stiai ca Liz Taylor a fost, sau ca Pink, Streisand sau Michael Douglas, sunt."

Sau Karl Marx, Lenin, dealtfel mari personalitati, care au marcat istoria mai mult decat toti ceilalti pomeniti de tine la un loc, dar despre care evreii pun batista pe tambal.

Nu mai punem la socoteala faptul ca daca unul are un parinte evreu si unul congolez si se afirma cu ceva, gata e evreu. De ce n-ar fi congolez?! Ba mai rau, unii au doar un bunic sau strabunic evreu si gata, sunt evrei daca misca ceva.
Oricum, au inceput sa cam piarda in ultimul timp elanul cu marii oameni de origine evreiasca, s-au corcit si astia si doar fanii evreilor mai zgarma sa gaseasca vreun stramos ratacit. Ce e si mai ciudat e ca toti si-o taie in alte tari sa se afirme in loc sa stea in Israel, inconjurati de persoane "superioare". E ilogic sa pleci dintre "dastepti", nu?

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

"Most Israelites were actually of Canaanite stock; their ancestors did not participate in an Exodus from Egypt; Israelites did not build the pyramids!" http://ruml.com/thehebrewbible/notes/09-Notes.pdf

Nu e scris de un liber-cugetator, ci de un Yeshiva boy care a invatat ceva mai multa carte.

Miliarde de crestini n-au putut face pentru Exod ce-a facut Schliemann pentru Troia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine crezi că e fraier să spună ce gândeşte despre evrei? În secunda următoare mosadul îl saltă de pe stradă. happy

| tonyc7 a răspuns:

Fiinte malefice nu sunt, iar ca prima dovada in acest sens: Iisus a fost evreu!
Sunt insa un popor de oameni mai destepti si mai priceputi la facut bani decat restul popoarelor. Atata tot.

| Dripavelli explică (pentru tonyc7):

Da sunt alesii lui Dumnezeu dar in Bilbie spune clar ca neamul lor a fost blestemat cand au ales sa-l rastigneasca pe Iisus

| Dripavelli explică:

Sincer asteptam argumente mai bune si din partea logicii dar si a antisemitilor adevarati.sunt dezamagit;(