| SG1995 a întrebat:

Exista surse nebiblice care amintesc de personaje din anturajul lui Iisus? (gen Ioan botezatorul sau ucenici).
De ce nu e pus la indoiala existenta altor fondatori de religi ca Budha si Mohamed?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Exista istorici care au scris chiar in perioada aia, Titus Livius (59 i. Hr.-17 d. Hr.); Dionis din Halicarnas; pe de alta alta parte se vede ca tu nu ai citit biblia pe care o lauzi atat; nu iti cere nimeni sa o citesti, dar vorbeste despre ce stii.

21 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Da exista surse despre Ioan botezatoru, surse din istoricii acelor vremuri. Exista surse despre Matei daca nu ma insel si altii, deci din afara religiei, ce au amintit istoricii acelor vremuri.
Daca cauti pe wikipedia afli astea din surse nebiblice, sau nereligioase.De Ioan botezatoru se spune asta din ce imi amintesc ca era un nebun ce boteza oamenii si vorbea despre venirea unui trimis de dzeu, dar nu il baga nimeni in sama tocmai ca mai toti il considerau nebun.De aici toata chestia si dupa mine dovada ca isus n-a existat. Odata ce este consemnat ioan botezatoru,de oamenii acelor vremuri,deci nu dupa o suta de ani sau sute de ani de la evenimente, atunci in anul ala in vremea aia, apoi si Luca si Matei, cum cred unia ca putea sa nu spuna nimeni nimic de un om care vindeca mai stiu si eu ce boli incurabile pe atunci, sau invia morti ori alte chestii de genul asta? Unde pui ca uneori facea chestiile astea in public, deci un istoric al vremi era imposibil sa nul aminteasca macar.La amintit numa Josephinus dar asta dupa ceva 80-100 de ani de la evenimente, deci ce credibilitate ar avea cineva nascut dupa 50 sau o sute de ani de la anumite evenimente? Unde pui ca istoricu asta Josephinus era vazut mai de toti cum este vazuta aztasi antena 3 laughing Dovada cea mai buna este aia in care un istor al acelor vremuri consemneaza ceva, asa cum la consemnat pe Ioan asta botezatoru, pe matei, pe Luca, pe Pilat etc.
Nu te gandi ca ucenici lui Isus aia din biblie au trait in vremea lui sisu toti.Au fost doar cativa printre care si Matei asta care era de fapt nu stiu ce strangaor de dari, sau oricum ocupa o functie pe acolo.Dar nici vorba de Isus, nici macar sa fie pomenit asa printre altii, stii la capitolul ala si alte personaje.Singura aparitie a lui Isus este biblia, dar si asta scrisa la sute de ani dupa acele evenimente.
Chestia este ca pe vremea aia era la moda biserica, era ceva cum sunt astazi manelele laughing iti dau un exemplu asa mai simplu sa intelegi.Deci daca canti manele si place la lume ai pus-o laughing faci bani la grupa mare.Asa era pe atunci religia. Iara unia sau gandit si ei hai sa ne tragem si noi o biserica,asa aparu la inceput biserica asta a lui Isus.Dar cum cei mari fac regulile stii cum e si in comert,de cele mai multe ori se cauta ca aia mici sau cei care incearca sa concuresze sa fie cumva tinuti la distanta sau eliminati, asa si cu aceasta grupare sa incercat tinerea ei la distanta, pentru ca deja existau destule biserici, ca urmare sa mai apara una scadeau clientii celorlanti laughing de aici si faptul ca restul de biserici sa nusi piarda clientii au tinut pe astia noi aparuti sub control, mai exact in afara legii, erau considerati sectanti.E ca si astazi cand vine unu cu idei care atrag masele se cauta rapid sa fie indepartat.Cam asta este povestea asa in mare a bibliei sa zicem sau inceputurile acestei religii sau biserici ce o fi.Mai tarziu romanii dandusi seama ca se pot folosi de religie sa tina masele sub control, au cautat si au ales acea religie care putea sa tina mai bine masele sub control, asta a fost religia asta a lui isus, combinata cu vechiu testament sau ceva luate din alte religii au intocmit aceasta carte numita biblia.Asta este povestea pe scurt.

| xerxes1 a răspuns:

Pe cine au eliberat din inchisoare?
Pe Baraba.
Bar Abbas (fiul tatalui).
Atunci pe cine au ucis pe stalp?
Bar Enas?

| francut a răspuns:

Nu exista surse nebiblice. Biblia este singura carte de istorie ramasa din acele vremuri si pastrata "cu sfintenie". Budha si Mohamed, fac parte din alte religii, unde credinciosii sunt mai fanatici, cred neconditionat in ce li se spune. Dar asta nu inseamna ca Isus nu ar fi existat. Numai ca anumite fapte ori sunt ascunse ("crede si nu cerceta", spun popii) ori sunt gresit interpretate. Mai intervin si traducerile succesive care inevitabil dau nastere la interpretari eronate.
Un exemplu: o batranica pe care am cunoscut-o spunea ca Isus este fiul lui David, pentru ca in Biblia ei scria ca Isus se trage din SAMANTA (semintia) lui David. Iar ca samanta, ea interpreta sperma (batranii la tara ii spun "samanta").
Mai sunt multe astfel de interpretari gresite.
Un exemplu de ascundere a faptelor, este starea civila a lui Isus: a fost sau nu a fost casatorit? A avut, sau nu a avut copii? E posibil sa se ascunda asta (prin omisiune, nu prin negare) pentru a-i proteja familia.

| Bitzer a răspuns (pentru francut):

Te rog fain sa nu mai postezi tampenii. Informeaza-te temeinic inainte de a raspunde la tema.

| francut a răspuns (pentru Bitzer):

Daca tu esti bine documentat, de ce ai mai pus intrebarea? Aici oamenii intra pentru ajutor/informatii, nu pentru a baga zazanie intre useri. Ma rogi "fain"? Vrei sa imiti ardelenii, nestiind unde si cum se foloseste cuvantul.

| SG1995 explică (pentru francut):

De fapt eu am pus intrebarea.

| francut a răspuns (pentru SG1995):

"De fapt" tu executi o sarcina a bisericii tale de a arunca samanta vrajbei. Urat din partea voastra!

| minrest a răspuns (pentru francut):

Adica, a carei biserici? Ia spune, ca sunt foarte curios? La ce biserica merge Sebastin, biserica care il pune sa intrebe ce surse istorice exista pentru ucenicii lui Hristos? Cred ca fanatismul religios te-a condus la o gandire paranoica.

| SG1995 explică (pentru francut):

Ce amuzant esti, baietas vorba lui "minrest" stii din ce cult fac parte? Respectiv ai citit atent intrebarea? Apropo eu nu imit accentu ardelean avand in vedere ca sunt sibian.

| minrest a răspuns (pentru francut):

Exista istorici care au scris chiar in perioada aia, Titus Livius (59 i. Hr.-17 d. Hr.); Dionis din Halicarnas; pe de alta alta parte se vede ca tu nu ai citit biblia pe care o lauzi atat; nu iti cere nimeni sa o citesti, dar vorbeste despre ce stii.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Ioan Botezatorul si ucenicii sunt din biblie. Si fata de Buda si Mahomed, Isus chiar a existat si isi va duce la bun sfarsit lucrarea.

| Bitzer a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

De unde stii chestia asta? Argumenteaza, te rog, ca sa inteleaga si lumea de pe site.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Bitzer):

Daca ai citi biblia cu atentie ai vedea ca Isus a prezis vremea cand crestinii urmau sa fie vanati pentru credinta lor sau ca vor veni D-zei mincinosi care vor zice : eu sunt Hristosul dar Isus ere unul si a stiut unde v-a ajunge omenirea. Suntem la piciorele statui din visul lui nebucadnetar unde va lovi D-zeu.

| Bitzer a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Insusi biserica ortodoxa spune ca Ioan Botezatorul este pomenit in Coranul musulmanilor, ca prevestitor al venirii lui Iisus. Daca nu stiai asta, inseamna ca nu esti crestin adevarat, ci doar un pacalici.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Bitzer):

Eu sunt adventist de ziua a 7-a nu ortadox.

| Bitzer a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Asa, si? Creatorul suprem exista pentru toti, indiferent de crez. Consider ca esti foarte prost informat. Ai face bine sa citesti FOARTE BINE Biblia, inainte de a aduce argumente la tema postarii. Faptul ca esti adventist nu este o scuza pentru incultura religioasa. INFORMEAZA-TE!

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Odata am citit de niste fete care AU INFINTAT O RELIGIE pentru ca pretindeau ca vorbeau cu spiritele cand de fapt ele doar bateau cu piciorul in podea iar una dintre fete a marturisit asta intregii biserici - evident au faut asta sa se inbogateasca dar nu gandi eronat, ma referea ca Buda si Mohamed sunt doar fictiuni fiindca D-zeu spune in biblie ca el este singurul zeu. De fapt, tradus, Dumnezeu inseamna singurul zeu - chiar daca sunt 3 in unul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Buddha si Mohammed sunt PROFETI, nu dumnedzai. Bine, o adunatura de schizofrenici toti. Daca zic ca sunt dumnezeu acum ma baga in spital la lulu-lulu, dar peste cateva sute de ani s-ar putea sa fie niste miliarde care pun botu'. Frumos merge treaba asta.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da iar musulmani cred in ei, nu in D-zeu.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si ce profetizeaza ei? - Stai calm, nici eu nu cred in ei dar cred in D-zeu.

| Bitzer a răspuns:

In Coran, Ioan Botezatorul apare ca martor al cuvantului lui Allah, prevestind venirea lui Iisus (Isa).
https://www.crestinortodox.ro/......37235.html