| Hăgiul a întrebat:

Exista un motiv obiectiv pentru care multi vor sa stie cand e sfarsitul, se afunda in aceasta utopie si ajung la sfarsitul vietii fara a-si da seama, fara a fi trait cateva secunde cu ochii deschisi, implorand momente in plus?

11 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Moartea e la fel de fireasca ca si nasterea gandind aceasta logic-rational, insa in codul nostru genetic avem instinctul de autoaparare & dorinta de a traii si organic se explica dorinta de a sti, mai ales ca pe parcursul vietii intervine dogmele la care suntem predispusi in dorinta de a depasii moartea fizica pentru a avea o continuitate spirituala. Chiar daca la multi subiecti dogma se instaureaza ca un mod existential cu convingerea continuitatii, totusi in fata morti fizice apare teama si regretul ca paraseste aceasta lume "implorand momente in plus".

| Hombre a răspuns:

Pentru Klepto.

Mai Klepto-mane făţarnic si mincinos
Ce ai curu' mare urât, pucios si slinos,
Vinzi gogosi parfumate trase in dunga
Făcându-i să creadă că viata-i mai lungă,
Ca moartea sa-i secere pe nepregătite.
Ce plan diabolic, criminal ai pus la cale,
Să rămai doar tu si curul tău cel mare,
Un cur imens, puturos si vesnic nesătul
Si hrana planetei să-ti intre toată in cur.

| Hombre a răspuns:

@Hăgiul, stai linistit amice, mi-am pus scut de protectie, imediat vine replica curului mare si periculoslaughing

| EmaS a răspuns:

Eu cred ca cei care sunt preocupati de sfarsit,din contra se asteapta ca el sa vina,si se pregatesc in acest sens.Cei care vor avea surprize, sunt cei care nu isi pun astfel de intrebari, si traiesc clipa!

| harciog a răspuns:

Mare dreptate ai Hagiule.In loc sa se bucure de singura certitudine a prezentului ei se tem de ceva care,culmea culmilor, sint constienti ca oricum ar fi, este inevitabil.

| Klepto a răspuns:

Omul nu vrea sa auda ceva vag, vrea totul precis, perfect definit.
Cand bagi un termen temporar definit, omul incepe sa calculeze cat timp mai are. Vrea sa stie inceputul si sfarsitul.
Are nevoie de un rezultat, un final, o rasplata.
Este mai usor sa previi decat sa vindeci, pacat ca se uita asta.

Daca as sti cand este sfarsitul lumii, as mintii lume si as le-as da un an in plus, sa vad la ce o sa recurga cand sfarsitul lumii o sa vina cu un an inainte de data stabilita.

| Klepto a răspuns:

@Hombre

Cum sa nu recurg la asemenea planuril malefice,
Cand apetitul meu are dimesiuni cosmice,
Trebuie sa-mi maresc fundul din dotare,
Sa-l aduc la marime uimitoare,
N-are loc sa se desfasoare,
Planeta asta n-are destula mancare,
Pentru mine si fundul meu mare,
Pentru ca planu-mi dejucasi,
Ca pe la usi tu ascultasi,
Iti ofer un loc printre-ai mei ostasi,
Un loc in armata mea de grasi,
Si n-o sa las planul sa mi-l spui,
N-o sa te las apetitul sa-mi rapui,
Stiu ca vrei fundul sa-mi descompui,
Domnia mea sa mi-o apui.

O sa te coopez mai Hombre,
Pana ce o sa spui propunerii mele dobre,
Stau si planuiesc de mult,
De ce nu intri in al meu cult,
Poti sa fi mana mea stanga,
Cu dreapta mananc,
Sti bine ca lumea n-are cum sa m-infranga,
Stiu ca asta nutreste-n tine adanc.

Ma gandesc doar la propria-mi conservare,
Cei care mi-se-npotrivesc,
Pe loc am sa-i strivesc,
Sti ca nu exista om in picioare,
Sa se puna-n calea mea de dominare,
Sti ca lumea o sa tipe-n disperare,
Doar cand o sa fie prea tarziu si n-o sa mai aiba alimentare,
Cei care fundu-mi infruta,
Intra direct in categoria defuncta,
Fundul meu n-are alinare,
Pentru cei ce stau in a lui cale,
Mai bine Pamantul-si incepe a sa capitulare,
Ca nimeni nu se poate compara cu ale mele dimensiuni abisale.

Fundul meu s-a nascut din nisipuri miscatoare,
Cum intri, nu mai ai scapare,
Te afunzi mai adanc cu orice miscare,
Singura solutie este sa-ti faci cruce si sa speri la alinare.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Teama de viitor si necunoscut, in sensul ca daca nu stiu cum va fi un anumit lucru, pot sa presupun ca va fi rau.

| miradoniz a răspuns:

hee hee eu cred ca existahee hee siguranța prost înțeleasăhee hee cel puțin în cazul meu, era așa, ca o foame și sete de absoluthee hee Moartea este îngrozitoare-nu ca aș fi murit vreodatăhee hee ci pentru ca este frica de vid.Am ajuns la concluzia ca undeva,în adâncurile noastre suntem siguri ca trăind absolutul, atingem eternitatea-și chiar dacă durează numai o secundă, ne este de ajuns (pentru a continua sa trăim).Dar nu mai avem această siguranță pentru după moarte.Este Altceva.

| Hăgiul explică:

Hombre, nu te lua de posteriorul lui Klepto ca nu se stie ce se poate intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cui ii e frica de moarte, a si murit deja.