| KarlaMaria a întrebat:

Exista vreo legatura intre Cernobil si bomba atomica? Explicati.

6 răspunsuri:
| Duhovnicul a răspuns:

Nu, decat ca atat centralele nucleare cat si bombele atomice - ca cele din incidentele ( Hiroshima, Nagasaki ) - distrug prin radiatii nucleare. Daca radioactivitatea scapa de sub control, centralele pot deveni " bombe " cum a fost si cu dezastrul de la Fukujima.

| Narcis2007 a răspuns:

Pai da... centrala aia nucleara nu a mai putut fi racita/controlata(parca 1 muncitor de acolo a fost neatent) sau asa ceva, reactiile s-au accelerat si a explodat. Centralele nucleare sunt bombe lente

| Wehrmacht a răspuns:

Singura legatura pe care o vad sunt acele elemente chimice pe care le folosesc/produc amandoua si radioactivitatea.

| Biggiesan a răspuns:

Da, elementele radioactive, cu care daca nu esti atent fac boom! infiorator pe termen scurt si efect secund extrem de periculos pentru mediu inconjurator, pe termen indulengat!

| Wehrmacht a răspuns (pentru Biggiesan):

Crezi ca alea fac boom ca nu esti tu atent? Daca nu vrei sa o faca nu fac.
Nu s-a produs nici o explozie nucleara la Chernobyl.Au avut loc explozii normale dar datorita lor au fost "aruncate" materiale radioactive in aer.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Da... Bum!