| Jay1 a întrebat:

Experimentul lui Avicenna cât de mult contează în condiţiile de viaţă?

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Contează mult în condițiile actualei isterii cauzate de virus.
Dacă îi spui cuiva că are o banală răceală, o să sufere un pic de febră și frisoane dar știe că o să se facă bine într-o săptămână.
Dacă îi spui că suferă de un virus care face prăpăd în lume, orice simptom îl va considera semnul unei morți iminente. Ceea ce sub acțiunea unei frici teribile agravează și mai mult starea de sănătate și chiar grăbește decesul.

7 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Ce conditii de viata?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Contează pentru miei.

| Jay1 explică (pentru sadrian46):

Frica poate provoca o inundație de hormoni care poate determina organismul și, în special, inima, să se dezechilibreze, poate determina o persoană să evite mâncarea și apa și, mai târziu, să o ducă la moarte prematură.

| sadrian46 a răspuns (pentru Jay1):

Da, am citit o carte La peur et la mort. Frica și moartea. Era plină de asemenea povești.

| Jay1 explică (pentru sadrian46):

Ţi-e frică de coronavirus, în România duce la reacţii extreme?

| sadrian46 a răspuns (pentru Jay1):

Nu îmi este frică, sunt doar precaut. În România nu este stare de urgență, ci stare de agitație. Starea asta, ea însăși este un fel de extremism.

| Jay1 explică:

Emoțiile sunt strâns legate de sănătatea fizică, iar multe boli sunt cauzate de suprimarea sentimentelor atunci când ne este frică, organismul nu mai secretă chimia necesară şi celula moare. Și dacă frica este mare, atunci mor toate celulele corpului.