supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

,,Fa ce te face fericit!"
Un sfat bun/rau? Realist?

Cum credeti ca ar arata lumea daca toti am face numai ce ne-ar face fericiti? big grin

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Bun/rău in funcție de persoana.Realist in niciun caz.
Dacă eu as face tot ce m-ar face pe mine fericita(si altii ar face aceleași lucruri)nu s-ar schimba aproape deloc imaginea de ansamblu a lumii. Dacă altii ar face strict ce-i face fericiti lumea ar deveni un haos.Nu ca acum ar fi prea departe.

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu sunt de acord cu vorba asta cat timp nu-i afectezi negativ pe cei din jur. adica daca pe tine te face fericit sa vezi oameni ca sufera, mai bine nu faci ce te face fericit. laughing)

| RAY a răspuns:

Depinde de ce anume te face fericit? daca bautura, fumatul, heroina, zaharul, sexul alte placeri umane isi creaza fericire trebuie sa ai si un autocontrol

| UnTipObisnuit a răspuns (pentru RAY):

Alea nu iti creeaza fericire rolling on the floor)

Te tin intr-o bucla unde iti ofera satisfactie pe moment, ajungand dupa in dependenta, opusul fericirii ))

| RAY a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

In lipsa lor suntem roboti?
https://www.youtube.com/watch?v=S_nQmrwuotw

| UnTipObisnuit a răspuns (pentru RAY):

Depinde cum o iei laughing)

Avem vicii deoarece sunt o sursa rapida si la indemana de dopamina.

Am putea fi caracterizati roboti, fara sentimente/compasiune/instincte etc.

Nu sunt sigur daca viciile se afla si in lumea animala, mizez pe nu, deci laughing

| RAY a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Pentru vicile noastre de sex opus https://www.youtube.com/watch?v=sYjQAy6SxNg

| xerxes1 a răspuns:

Fa ce te face fericit fara sa afectezi fericirea altora.

| PersonajFictiv a răspuns:

Ca acum, majoritatea fac ce ii face fericiti chiar de asta inseamna sa calce pe altii.
"Iubeste si fa tot ce vrei", asta e ceva diferit, cu rezultate diferite.
Sfatul e bun/rau depinzand de context, doar asa spus nu mi se pare bun, daca nu se adauga si altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă o iei conotativ, da.
Să faci tot ce te face fericit, n-ai cum, aș vrea eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Realist ar fi sa crezi ca te poate face ceva fericit pentru totdeauna.

| UnTipObisnuit a răspuns:

Daca am face toti ce ne-ar face fericiti nu prea ar mai merge societatea, la ora actuala.

Momentan, avem nevoie de acel tip de "sclavi".

Bun si realist sfatul.

| Mondialu112 a răspuns:

Ar merge tradusa ca: fa ce te face fericit atat timp cat nu au altii de suferit dupa urma ta