| mastadont a întrebat:

„Fiecare fiinţă umană, în mod conştient sau nu, ilustrează ceva cu viaţa ei, dă exemplu de cum crede ea că ar trebui să fie un om". James Redfield
Cum comentați acest citat? Ce părere aveți despre el?

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Că ilustrează ceva cu viaţa lui, sunt de acord. Dar că dă exemplu de cum crede că ar trebui să fie un om, am reţineri. Puţini sunt cei care au curajul să spună "călcaţi pe urmele mele". Foarte mulţi, fie că e vorba de politicieni, de interlopi, de cocălari etc. realizează că nu aşa ar trebui să fie un om.

Răspuns utilizator avertizat
| isemilia a răspuns:

Sunt de parere ca citatul dat este menit sa evidentieze importanta fiecarei persoane. Fie ca ne dorim sau nu, afectam lumea cu ceva. De exemplu, cu felul nostru de a fi. Demonstrezi constant, prin gesturi, fapte, vorbe cine esti...

| DanielVălean a răspuns:

Consider că ceea ce a vrut James Redfield să transmită prin acest citat este faptul că un om se definește pe sine însuși prin acțiunile pe care acesta le întreprinde. Orice mic gând, orice părticică dintr-un sentiment se oglindește și în exterior pe baza acțiunilor, a gesturilor. Practic, aș putea spune cu alte cuvinte, că tot ceea ce se află interiorizat în sufletul omului se exteriorizează și creează o imagine de ansamblu în lumea concretă, perceptibilă, palpabilă.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Este adevărat că oamenii, în general, consideră că anumite acțiuni pe care le fac ar trebui făcute de toți ceilalți, dar doar unele (de ex: sunt fumători care știu că fumatul dăunează și le recomandă celorlalți să nu o facă)! Unii vor spune că nu ar trebui să-i luăm exemplu în nimic din ce fac iar la ei se aplică partea asta a citatului ("în mod conștient sau NU"). Deci da, este adevărat, dar nu cu toate aspectele vieții.