| sabin89 a întrebat:

Fiind weekend, cred că ne putem permite să mai spunem si povesti. happy Sper că adminii n-o să aibă nimic împotrivă, mai ales că nu e vorba de o poveste gen Capra cu trei iezi, ci de una care, în final, va solicita si puţină gândire logică.
O doamnă reclamă la politie dispariţia unui briliant de mare valoare. Ea declară că piatra o avea mostenire de la soţul ei Marian Nicolau, care decedase cu câteva luni în urmă. Locotenentul Bogdan, care investighează cazul, este însoţit de sergentul Toader, care urmăreste si el foarte atent tot ce se discută. Bogdan o întreabă pe doamna dacă mai stia si altcineva despre existenţa acestui briliant. Doamna răspunde că da, mai stia domnul Alexandru, secretarul soţului ei; si nimeni altul. Locotenentul îl cheamă pe Alexandru si îl întreabă direct: "Ce ne puteţi spune despre acest briliant?". "Nimic, domnule locotenent" răspunde anchetatul sigur pe sine. Ofiţerului de poliţie nu i-a plăcut acestă siguranţă afisată ostentativ si îl întreabă pe Alexandru: "Si dacă am face chiar acum o percheziţie la dvs acasă, ce am găsi?" "Aţi găsi o piatră preţioasă, o bijuterie de familie, cumpărată de străbunicul meu, în urmă cu aproape o sută de ani". "Cum dovediţi asta?" "Deţin o scrisoare adresată de el fiului său, adică bunicului meu. Pe atunci străbunicul lucra în Norvegia". "Sergent Toader, însoţeste-l pe domnul Alexandru până la domiciliul său, ca să aducă scrisoarea". Revenind, Toader îi înmânează locotenentului o scrisoare îngălbenită de vreme, în care acesta citeste, între altele: "Aflându-mă la Oslo, am cumpărat pe un preţ convenabil un briliant. Ţi-l trimit ca să i-l dai soţiei tale, cu ocazia nasterii fiului vostru, nepotul meu. Te sărut, tatăl tău, Horia Alexandru - Oslo, 6 aprilie 1921". Locotenentul ridică privirile si spune: "Domnule Alexandru, te arestez pentru furtul briliantului ce aparţine doamnei Nicolau." Ajunsi la secţia de poliţie (unde Alexandru recunoscu totul) si rămasi între petru ochi, sergentul Toader îl întreabă pe superiorul său: "Domnule locotenent, nu vă supăraţi, dar ce aţi găsit atât de demascator în scrisoarea aceea?"
Ce credeţi că a răspuns locotenentul Bogdan? happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca intre 1877 si 1925 se numea Kristiania, nu Oslo.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

O dovada destul de solida.
Il astept pe posesor sa raspunda, poate nu voi muri pana imi va spune (asa cum multi fac).

5 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Nu mai e nevoie de nicio explicaţie. Declararea răspunsului castigător cred că spune tot.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu imi dau seama, spune tu raspunsul.

| LPCTSTR a răspuns:

Cineva mi-a spus ca scrisoarea este falsificata pentru ca Alexandru este cel care a scris-o, deci probabil acesta este raspunsul.

| D3I3 a răspuns:

Nu stiu. Poate pixul sau cu ce a scris l-a demascat..gramatica, poate. Poate foaia nu ar fi trebuit sa fie galbenă. spune tu:'))