| Frank51 a întrebat:

Fotonul este o particula dar in acelasi timp este o unda? Daca particula fotonului are masa, de ce nu simtim fotonii care se izbesc de fata noastra?

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Impulsul este prea mic pentru a exercita o presiune suficienta la nivelul pielii.

| sabin89 a răspuns:

Ce e aia impuls (pe înțelesul omului de pe stradă)?

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

Este cantitatea de miscare.

| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

Așa e, în termeni științifici. Dar...În mod obișnuit omul asociază termenul "cantitate" cu ceva concret, material. Spui, de exemplu, o cantitate de ciment, de var; sau de fructe/legume. Vine cumva forțat să asociezi acest termen cu noțiuni abstracte. Cum ar fi să spui: o cantitate de deplasare? o cantitate de urcare? de coborâre? de speranță? de fericire? etc.

| sierra1 a răspuns:

Da, ca toate particulele elementare fotonii au atît proprietăți de corpuscul cît și de undă — prezintă dualismul undă-corpuscul —, în general considerîndu-se că în momentul interacțiunii cu materia fotonii se comportă preponderent ca particule, iar în timpul propagării libere se comportă ca unde. wiki

| Frank51 explică (pentru sierra1):

De ce nu simtim interactiunea cu ei? Au masa prea mica?

| sierra1 a răspuns (pentru Frank51):

Concentrează-te mai întâi să vezi dacă simți un fir de mătreață când îți pică in plamă. Dacă rezolvi problema asta, putem vorbi și de masa fotonului