| RAY a întrebat:

Frustrarile,complexele ne intuneca ratiunea noastra, ce putem face?

8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Exista doua solutii:
1 - sa rezolvam frustrarile care dau complexele.
Daca nu merge, si de multe ori nu merge:
2 - sa nu ne mai afecteze, a doua e cea mai realista.

A treia nu exista. A doua se refera in general la tratarea depresiei care ne face pe la spate si mareste ca o lupa reactia la ce e rau. Ca asta face, e ca o lupa! Si multi nu se prind ca e anormala reactia la acel rau. Un om sanatos, comuta, nu are una, trece pe alta chestii pe care o poate face, se bucura de altele, nu casuna pe o chestie pe care nu o poate avea, se bucura in mod automat de ce poate face.

Mai ales ca am trecut prin asta, de aia spun.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Cand ai timp sa vorbim

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Acuma de ex.

| Apokales a răspuns:

Sa ramai ancorat in prezent. Un psihopat nu are asa ceva pentru ca el ramane ancorat in prezent, nu-si face planuri pe mai mult de 4 ore si nu se gandeste la cat de greu va fi, se gandeste doar la recompensa ce va veni dupa.
Frustrarile si complexele vin din trecutul nostru, nu din prezent sau viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ignoram nereusitele din tracut si sa speram la un viitor mai bun. Prin rugaciune si munca.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu crezi ca cei in cauza nu stiu asta? Stiu, dar nu pot aplica. Ca ce simtim nu prea controlam noi constient.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa constientizam ca nu o sa fim niciodata persoane "bune"/importante nu o sa fim pe deplin fericiti niciodata.
Ce putem face e sa ne lasam prada intunericului., daca nu poti fi bun, fi rau.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are nici o treaba cu ce zici tu sa constientizam, nu are nevoie sa fie fericit acel om pe deplin sau nedeplin, sau sa stie nu stiu ce, omu sanatos e bine cum este de la sine fara sa-si puna probleme si chiar daca a avut nerealizari sau esecuri, nu o tine langa pe esecuri ci se bucura de ce are, deci de celelalte, dar fara sa se gandeasca cum e bine sa faca, o ia pe drumul pozitiv pur si simplu.

De ex unu zice "nu am avut gagica niciodata, vai ce nasol e", altul zice "si daca n-am ce? Nu-s altele de facut? Daca e sa vina bine, daca nu, iarasi bine".

"nu am f niciodata, nu mai am pentru ce trai, nu ma plac femeile" (avem unul din asta pe alt forum care-si spune amarul).
Altul zice "ete si ce daca n-am f? Mai ma duc la o dama de cunsumatie, mai ma rezolv si eu, asta e, ce sa fac acum, nu disper din atat, exista multe altele de care sa ma bucur".

"Am avut dezamagiri, nu mai fac nene relatii ca...".
vs "si? merg inainte, daca m-au dezamagit 20 parteneri, poate urmatorul nu o sa o mai faca, stiu ca e posib sa se intample dar merg la drum si poate va fi bine, iar daca va fi nasol sunt pregatit psihic pentru asta, deci nu am ce pierde daca incerc".

Si asta tot asa, e gandirea de la sine pozitiva, nu alege cum sa gandeasca, ca nici sa vrea n-ar putea gandi variantele negative.
Deci problema este in alta parte, nu la constientizare, la altele, ca stiu f bine oamenii aia ce sa gandeasca, daca puteam face ce gandim constient in toate cazurile, am fi fost departe.

Deci unui om fara probleme, nu i se intuneca ratiunea, cine are probleme are parte de asta, aia este. Am dat exemple ca sa vedem ca in aceleasi conditii doi oameni pot reactiona total diferit.
Si cand ceva nu e bine sus la bibiloi, poti tu sa gandesti, sa constientizezi, sa auzi ce zice altul de pomana, ca e tot una, trebuie sa rezolvo problema, si totul se aseaza de la sine lent pe vreme ce problema se tot rezolva.