| anonim_4396 a întrebat:

FUNDA! AM CATEVA INTREBARI, DAR RASPUNDETI DOAR CEI CARE AVETI CEVA DE SPUS, SERIOS...
1 Ce este destinul?
2 Când a aparut conceptul de destin si cine l.a creat?
3De unde vine accest concept si cat este de adevarat?
Adica cat este stiinta in "destin" si cata manipulare...
Va multumesc! Fundita laughing)

Răspuns Câştigător
| OMEGALIN a răspuns:

1.Destinul e considerat a fi totalitatea urmarilor deciziilor unei persoane.
2.Nu stiu, desi probabil exista de cand si lumea, dar e posibil ca vreun individ sa fi proclamat ca e inventatorul termenului "destin". Crede-ma ca sunt detalii neesentiale. happy
3.Conceptul de "destin", in viziunea mea, vine din biblie.Am auzit de multe ori folosindu-se cuvantul cand a fost vorba de religie.Din cate stiu s-a utilizat in biblie pentru a defini calea pe care o alege un om in viata sa, fiind totul simplificat la calea cea buna sau cea rea.Desigur in realitate caile sunt milioane si nu exista bun si rau,dar acolo sunt bazele ideii de "destin".Iar de adevarat,e la fel de adevarat ca orice alt lucru,cat timp crezi, e imposibil sa nu existe, iar cat timp te indoiesti, e imposibil sa existe. happy
Si legat de manipulare, nu stiu cat a fost utilizat destinul pentru manipulare ci mai mult ideea de "Bine/Rau" atasata acestuia. happy
O zi buna! happy

5 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Buna, eu sunt de parere ca exista un destin, poate nu asa de strict cum e definit. Cred ca fiecare persoana e indrumata spre atingerea potentialului ei maxim, dar deciziile zilnice pe care le ia acea persoana ii influenteaza acea posibila dezvoltare.

| TCosminn a răspuns:

Am impresia ca ai adresat intrebarile doar pentru a-ti confirma raspunsurile pe care le ai deja. Da, ai dreptate, asa este. Raspunsurile tale sun valide.

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Am ceva de spus... destinul e viitorul pe care ti-l creezi, e ceea ce vrei tu cu adevarat. conceptul de destin l-ai creat tu prietene, esti creatorul propriei tale realitati, si cat este de adevarat? doar tu poti sa raspunzi la aceasta intrebare...

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Destinul ești tu, iar conceptul este ființa ta! acest concept vine din găndirea noastră!

| Damonana a răspuns:

Nu stiu sa raspund la intrebarile alea, dar cred ca destinul nu are legatura cu manipularea sau stiinta. Adica fiecare crede ce vrea. Daca alegi sa crezi in destin atunci o faci pebtru ca asa vrei, nu pentru ca te manipuleaza cineva.
Nu stiu daca are o definitie. Pur si simplu alegi sa crezi ca totul se intampla cu un motiv. Sau cel putin asta e parerea mea.