| Abuziloae_Bogdan_1991 a întrebat:

Gaina sau oul? ce a fost prima data?

23 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Cuvantul.

| WR104 a răspuns:

Dinozaurul

| pwp a răspuns:

Gaina

| dracu14 a răspuns:

Oul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cocosul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E simplu : Oul.

"An animal almost, but not quite a chicken laid an egg that contained a chicken. So the egg came first."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am fost prima data(eu Dumnezou), am creat gaina deoarece nu puteam crea oul ca n-avea cine sa-l cloceasca.

| CryChristiAN a răspuns:

Exista o contradictie. De ce?
Conform creationismului, gaina a fost prima. Dar, conform evolutionismului, exista aici doua cazuri:
1. Fie ca aceasta pasare, gaina, a evoluat din alte reptile, aici putem trage concluzia ca ea a fost prima
2. Sau, fie, dupa opinia unora, oul de dinozaur a evoluat, iar de-aici => ca oul a fost primul.

| robijam a răspuns:

Gaina

| NuMaContrazice a răspuns:

Intai de toate au fost germenii si alte fiinte primitive monocelulare din care au evoluat mai tarziu pestii si insectele acvatice primitive(primele creaturi de pe Terra), dupa au iesit pestii pe uscat si au evoluat si au devenit reptile si o singura specie a devenit o creatura ce naste pui vi (stramosul tuturor mamiferelor), apoi a urmat un cataclism si toate animalele mai mari de 20-25 kg au disparut iar acesta a fost norocul stramosului nostru, care a inceput sa evolueze (ma rog...nu mai zic despre el pentru ca ma abat de la subiect.), reptilele care au supravietuit au fost cele mici care traiau in copaci (arboricale) pentru a se feri de carnivorele mari, si asa si-au dezvoltat membrele superioare si le-au crescut pene, sacii aerieni, si dupa milioane de ani au devenit pasari.
http://www.google.com/......tp?/imgres

| GiAnca a răspuns:

Gaina.Pentru ca cineva trebuia sa faca oul.

| lolium a răspuns:

Ce vrei tu sa fie... am vazut intrebarea asta de atatea ori pe aici.nu va mai saturati de ea?

| dmrtr a răspuns:

OUL. enigma nu specifica daca oul este de gaina si, conform paleontologilor, reptilele si dinozaurii existau cu mult inaintea pasarilor si a gainilor. ouale fosilizate dateaza de milioane de ani si se poate spune ca exista dinaintea gainilor!

tongue

| dmrtr a răspuns:

Salut! big grin

OUL. enigma nu specifica daca oul este de gaina si, conform paleontologilor, reptilele si dinozaurii existau cu mult inaintea pasarilor si a gainilor. ouale fosilizate dateaza de milioane de ani si se poate spune ca exista dinaintea gainilor!

tongue

| xForSmile a răspuns:

Gaina, pentru ca Dumnezeu a creat intai animalelewinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru xForSmile):

Şi de unde poţi ştii asta cu certitudine? Ai fost atunci acolo şi l-ai vazut că a creat găina?!

| xForSmile a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu. Am pus si eu intrebarea asta profei de religie si asta mi-a spuswinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru xForSmile):

Alt raspuns nu puteai sa primesti de la un profesor de religie! laughing) acum am inteles!

| Ralu20 a răspuns:

Gaina deoarece ea a fost creata de Dumnezeu!

| Cybertron99 a răspuns:

Gaina. De ce?
Dumnezeu a creeat intai fintele vii, apoi acestea s-au inmultit tongue

| Humăn a răspuns:

Oul; evolutia.

| AlexaSexoasa a răspuns:

Gain normal! din popoul cui crezi ca a iesit oul?

| Tinacris a răspuns:

Gaina