| costinvlad49 a întrebat:

Găurile negre exista. În ele exista materie multă. Aceasta materie este comprimata la nesfârșit. Dacă intri într-una te faci ca nisipul ceva de genul. Voi ce credeți? Eu cred ca gaura neagra este ca o stea gazoasa dar care este din punct de vedere gravitațional prea puternica ca să îți ofere informații. Ce intra acolo, acolo rămâne.

8 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Daca gravitatia e asa mare cum zici tau n-are cum sa fie gazoasa happy Nici macar soarele nostru nu-i gazos si sta foarte prost la densitate comparativ cu o gaura neagra. happy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai si ce ai zis prima data, inainte de intrebare, nu e ce crezi tu? E o afirmatie asa... citata sau?

Daca nu, sa stii ca nu te contrazic, adica fiecare cu a treaba lui.

Iar legat de ce cred eu despre gaurile negre... nu cred ca are relevanta, pentru ca nimeni nu stie cert si vorbim degeaba despre asta.
Totusi, eu cred doar ca m-ar transpune in lumea antimateriei.

| Bizon95 a răspuns:

"materie infinita"... nu prea
exista gravitatie extrema, atat de mare ca nici macar lumina nu poate scapa

daca intrii intr-una... intrebarea e CAND intrii intr-una?!?
conform teoriei relativitatii extinse, timpul spatiu si masa sunt corelate, si cu cand esti foarte aproape de un obiect greu atunci timpul se misca mai incet, teoria e dovedita negru pe alb! inclusiv in realitatea reala (ceasurile satelitilor GPS masoara timpul mai lent, daca l-ar masura real, atunci pozitionarea ar fi gresita cu 10 metrii pe zi)
deci, intr-o gaura neagra o sa intrii dupa un timp EXTREM DE INDELUNGAT dupa ce treci de "event horizon"
vezi filmul Interstellar, ilustreaza foarte bine ideea asta pe planeta aia formata numai din apa si pe care au stat cateva ore, iar in afara "event horizon" au trecut 23 de ani

| sabin89 a răspuns (pentru Bizon95):

"daca intrii intr-una... intrebarea e CAND intrii intr-una?!?"
* intri

| Bizon95 a răspuns (pentru sabin89):

Ok, mercic de corectare tongue

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Enki si followerii pe Instagram ti-au prajit rau creierul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De abia s-a facut prima poza a unei posibile "gaura neagra". Deci totul e teoretic nu practic.
Dar teoretic ai dreptate.