| anonim_4396 a întrebat:

Gelozia. buna sau rea? Ce facem atunci cand este in cantitati prea mari? Vom scapa de ea vreodata?

4 răspunsuri:
| bamse a răspuns:

Bine punctat " in cantitati mari". Gelozia e rea cand e mare doza.

Altfel, e bine sa fii un pic gelos, sa ai pretentia ca tu sa fii numarul 1 intotdeauna in inima partenerei / partenerului.

Daca partenerul tau este foarte gelos si atitudinea asta se repeta ai doua sanse:

1. Ori te rupi de mediul care ii trezeste lui gelozia, si te lasi condusa de el. Adica faci tot posibilul ca sa fie el linistit, adica alegi calea unui mare sacrificiu.

2. Te desparti frumusel de el, ii dai asa vreo o luna doua in care nu te vezi cu nimeni ( fara ca el sa stie ) sa vezi daca se intoarce la tine schimbat. Iar daca va impacati si iar o ia de la capat, il parasesti definitiv.

Eu asa vad

| BS_5938 a răspuns:

Gelozia... este un sentiment stupid şi nefolositor, care din păcate poate fi găsit la multe persoane.
Gelozia nu are nici un folos- dacă cineva te înşală eşti înşelat, dacă n-o face eşti doar nervos fără motiv, deci n-are rost să fii gelos.

Gelozia vine din lipsa de încredere în sine în mod principal, deoarece atunci când nu eşti sigur pe tine, atunci crezi că primul venit îţi va lua " ceea ce îţi aparţine ".
Gelozia îşi are de cele mai multe ori rădăcina într- o copilărie unde copilul nu a avut parte nici de echilibru, nici de un exemplu de iubire corectă.

Piatra fundamentală a geloziei este prostia totuşi. Deoarece numai un om prost are impresia că are rost să ne facem griji pentru ceea ce am putea pierde ( în primul rând, nu posedăm persoana iubită, în al doilea rând, există lucruri pe care dacă le pierzi chiar poate să- ţi pară rău- o iubită/ un iubit nu face parte din aceste lucruri ).
De ce spun că a pierde un iubit/ iubită nu este un lucru aşa de grav? Poate pentru că în viaţă există lucruri muult mai important decât relaţiile. Dar trebuie să ai anumie experienţe ca să poţi înţelege asta.

| Biu90 a răspuns:

Nu e prea buna ca mereu conduce la despartiri. Solutia pentru ea e increderea dupa parerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gelozia este o boala care nu ar trebui sa existe, aduce numai nenorociri.Ea este cauzata de faptele unuia sau celuilalt dintre parteneri.Cind ajunge la apogeu, distruge tot, fara cale de intoarcere.Nu poti scapa de ea.Nici nu iti inchipui cite FETE are.Mai bine sa nu ai parte, sa nu cazi in capcana ei.Numai bine