| Yolly a întrebat:

Gelozia. Neincredere sau iubire exagerata?

14 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Neincrederea intr-o iubire exagerata...gelozia!

| harciog a răspuns:

Incapacitatea de a realiza ca dragostea va ramine libera.

| carminaburana43 a răspuns:

Neincredere.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Posesivitate.
Din câte ştiam, merg mână-n mână.

| Ecea a răspuns:

Prostie cat incape.
Neincredere in propria persoana.
Daca iubesti un animal,il tii doar pentru tine? Sau il lasi liber?
Pana la urma,daca animalul nu se simte bine langa tine, oricat de mult l-ai iubi, pleaca.Deci nu are legatura cu iubirea.

| Yolly explică (pentru Ecea):

Sa inteleg ca tu daca iubesti o fata o imparti cu toti prietenii?

| Ecea a răspuns (pentru Yolly):

Nu are legatura capa cu varza.
Poti sa iubesti o fata pana iti sar ochii din cap,daca duduia respectiva vrea sa te insele,o face pur si simplu,nu conteaza cat de gelos esti.
Plus ca...un om gelos inseamna ca nu are incredere in el.E normal,din moment ce respectivul se simte inferior si stie ca nu este bun de nimic,sta cu gandul ca cetateanca respectiva il poate insela sau il poate lasa pentru altul mai bun ca el.

Spre exemplu, eu vorbesc in momentul de fata cu o fata, mai mare ca mine in varsta cu 4 ani,ies cu ea doar noaptea,ziua sta cu prietenii mei,merge la discoteci,bea,etc.
Nu ma priveste ce face,stiu ca toata lumea se da la ea,stiu ca toti prietenii mei o conduc acasa,ba chiar pot spune ca petrec ei mai mult timp cu ea decat petrec eu,insa nu imi pasa,sunt foarte sigur pe mine,stiu ce fac. Daca o sa isi gaseasca ceva mai bun,este in regula,e normal, asta este, mergem mai departe. Poate maine imi gasesc eu ceva mai bun si nu se stie niciodata ce se poate intampla.Plus ca daca ar vrea sa ma insele ar face-o in orice clipa fara ca eu sa imi dau seama, asa ca la ce e buna gelozia?
Probabil o sa spui ca nu tin la ea, sau ca nu o iubesc.Ba da,tin la ea, este superba, dar nu putem tine oamenii langa noi cu forta.Sunt constient ca mai devreme sau mai tarziu o sa se termine relatia,nu am acte pe ea,nu este proprietatea mea.
Sunt foarte gelos cand imi foloseste altcineva calculatorul,mi se pare aiurea,este al meu, eu l-am cumparat cu banii mei, am acte pe el.Insa pe oameni nu putem avea acte, trebuie sa ii lasam liberi sa aleaga ce este mai bine pentru ei.
Deci la ce este buna gelozia pana la urma? Si ce legatura are cu dragostea?

| shadovv a răspuns:

De prostie nu ai auzit?

| Yolly explică (pentru shadovv):

De ce este o prostie?

| shadovv a răspuns (pentru Yolly):

Deoarece este un lucru rau din punct de vedere etic. Un lucru rau facut de oameni rai si ca sa fi rau trebuie sa fi prost.

| a1doru a răspuns:

Prostie!rolling on the floor

| Yolly explică (pentru a1doru):

De ce este o prostie?

| MyMindRules a răspuns:

Eu cred ca iubire exagerata.

| ellenna02 a răspuns:

Asa cum ar spune un psiholog: neincredere in tine. Daca ai destul de multa incredere in tine, ai stii ca cealalta persoana nu s-ar uita la altcineva. Fiecare a incercat-o intr-un fel sau in altul, la un moment dat. Trebuie sa stii cand se te opresti si sa iti dai seama cand cazi in ridicol. hai, pupici cu slipici:*