| DonEduardo a întrebat:

Gorilele sunt grele.Cum de nu se rup crengile cand stau pe ele?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Pentru ca gorilele au instincte suficient de bune incat sa aleaga crengi care le pot sustine, nu se urca pe o crenguta. Iar o creanga groasa poate sustine cu usurinta cele 200kg ale unei gorile

Daca lemnul este suficient de puternic incat poate fi folosit in constructia caselor, de ce nu ar fi suficient de puternic sa sustina o gorila?

In plus, gorilele adulte sunt in general animale terestre. Se urca in copaci doar pentru anumite activitati, de exemplu culegerea de fructe si nu practica saritul din creanga in creanga decat extrem de rar.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Simplu. Sunt suficient de deștepte (IQ + EQ) ca să stea pe crengi care sunt suficient de groase, astfel încât să nu se rupă sub greutatea lor. Și dobândesc această inteligență nu prin naștere, ci prin exercițiu. Care din ele nu devine inteligentă, i se rupă creanga și o papă tigrul jos. Iată o metodă de a-ți dezvolta inteligența, să te aștepte un tigru jos.

| DonEduardo explică (pentru sadrian46):

Nu vreau sa isc un scandal, insa daca ai avea un pic de cultura generala, ai sti si tu ca gorilele traiesc doar in Africa, iar tigrii doar in Asia.

| sadrian46 a răspuns (pentru DonEduardo):

Să nu iști un scandal, pune în loc de tigri alte animale care mănâncă gorile, lei, jaguari, câini sălbatici, hiene, șacali, pitoni, crocodili, pigmei, și ce se mai găsește pe jos și flămânzește. Am prea multă cultură generală și particulară, ca să mă deranjeze corectarea dtale. Pace.

| raMLesS a răspuns (pentru sadrian46):

Gorilele nu traiesc in copaci laughing laughing

| raMLesS a răspuns (pentru sadrian46):

"pune în loc de tigri alte animale care mănâncă gorile, lei, jaguari, câini sălbatici, hiene, șacali, pitoni, crocodili, pigmei"

La care "Am prea multă cultură generală și particulară, ca să mă deranjeze corectarea dtale."

Ar trebui sa stii ca gorilele traiesc in padurile tropicale, unde nu exista tigrii, lei, sacali, hiene.
Gorilele nu au un pradator natural, singurul inamic ar fi leopardul, dar nici asta pentru ca gorila e de 10 ori cat el si de ii f*#e una il face avion.

| DonEduardo explică (pentru raMLesS):

Ba da.

| DonEduardo explică (pentru raMLesS):

Jaguari traiesc doar in America, iar gorilele doar in Africa. Chiar nu ai pic de cultura?

| raMLesS a răspuns (pentru DonEduardo):

Am vrut sa zic leopard, nu jaguar

| sadrian46 a răspuns (pentru raMLesS):

Dar le fură copii mici, dacă poate.

| Dismally a răspuns:

Gorilele stau pe sol in general, se urca rar in copaci dupa hrana...