| NeneaZacusca a întrebat:

Hai noroc TPU! Am si eu o intrebare.Deobicei eu mai stau seara si ma uit pe cer deoarece cateodata vad chestii ciudate.Si in fiecare seara remarc ca pe cer trec foarte foarte multe avioane.Adica stau 15 minute afara si in timpul asta au trecut vreo 8-9 avioane... Am stat si ziua sa vad(Cand nu erau nori pe cer) Si ziua vad un avion odata la 1-2 zile... Dar noapte extrem de multe ..Si stiu sigur ca nu sunt stele pentru ca le vad cu binoclul si se misca de 3 ori mai repede decat un avion.Dar e doar un simplu binoclu asa ca nu vad sigur ce sunt acele obiecte.Dar de obicei sunt in forma de triung sau oval si au lumini.Si cum am spus foarte foarte multe. Daca iti stau o jumatate de ora trec peste 13..Ma intreb daca as sta toata noapte cate ar trece? peste 30? Ori cume intrebarea mea ce credeti ca sunt acelea?

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca ai curiozitatea de a afla cate avioane strabat spatiul aerian al Romaniei, in timp real, intra pe flight radar(https://www.flightradar24.com/45.59,-79.53/7)

| NeneaZacusca explică (pentru alessia5158):

Hei aleesia am facut ce ai spus tu si nu! Pe unde stau eu nu trec avioane ( trec dar foarte rar ) Am incercat chestia asta si cand vedeam unul pe cer intram pe site sa vad si nu era nici un avion pe unde stau eu!

| alessia5158 a răspuns (pentru NeneaZacusca):

Daca ceea ce observi tu cu-n amarat de binoclu ar fi, intr-adevar, niste obiecte zburatoare misterioase ce nu pot fi identificate de catre specialistii care in fiecare noapte scruteaza cerul cu telescoapele lor, atunci nu s-ar mai face atata tam-tam pe tema OZN-urilor--- toata lumea ar fi ferm convinsa de existenta lor!

| NeneaZacusca explică (pentru alessia5158):

HAHAHA vad ca nu prea sti sa citesti bine. In intrebarea mea nu am zis deloc ca sunt ozn-uri am spus ca nu stiu ce sunt alea. eu ma gandeam la ceva drone sau dracu stie... Nimeni nu a pomenit de ozn-uri acum daca zic ca am vazut ceva pe cer trecuie sa sariti cu gura de ozn-uri? Ce legatura au ozn-urile cu treaba asta? Daca erau ozn-uri cum zici tu s-ar fi miscar foarte foarte repede si nu ar fi stat sa le vada cineva...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si avioanele erau pline cu borcane de zacuscă nu? laughing

| anonimg a răspuns:

Daca tot petreci noaptea afara, nu ti-ar strica asa ceva: http://magazin.telescop-expert.ro/newtonreflectoare/index.html

| Caro34 a răspuns:

Da, sunt avioane de marfa, pasageri etc. Ziua sunt mai putine insa noaptea traficul e mai mare insa la fel este si cu camioanele de mare tonaj, transportul greu etc. etc. Ziua au interdictie si doar noaptea pot circula! Numai bine!

| nirocino a răspuns:

Raspunsul alessiei5158 lamureste tot misterul, pe harta vezi exact cine trece, cu ce trece si mai ales de ce trece! happy
Cele in forma de triunghi sunt pline de klingonieni si fac naveta, alea ovale sunt din Flota Stelara iar restul sunt din partea locului.
Mai multe amanunte vezi pe 24 septembrie cand incepe Star Trek: Discovery! happy

Acum serios, mai sunt si stele cazatoare, comete si ploi de meteori.

| johnnny123 a răspuns (pentru nirocino):

Și aici nu luăm în calcul navele romulane cu cloacking device, deci s-ar putea să fie și mai multe decât se văd :-)

| Yon1470 a răspuns:

Stai si tu o saptamana si vezi cate trec.