| AleXMihai696 a întrebat:

Hei, salut TPU, o întrebare puțin mai bizară azi. Ce credeți că se întâmplă după ce mori? Nu mă refer la corp, însuși spiritului tău, unde te duci, ce se întâmplă. A experimentat cineva dintre voi "reînvierea", dacă da, ce s-a întâmplat.
Ași prefera răspunsuri destul de serioase, fară glume. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Directioner99 a răspuns:

Teoretic,dupa ce sufletul paraseste corpul se duce in Rai,un loc plin de lumina de bucurie de fericire,un loc unde nu exista tristete, ura, timp, ani.
Practic, nu iti pot da raspuns.
Dupa ce am invatat la ora de religie, sufletul va fi judecat pentru toate faptele comise in timpul vietii iar mai apoi Dumnezeu ii va gasi un loc in Imparatia Sa, "mai aproape" de El sau "mai departe".
Si pe mine ma intereseaza latura asta, deoarece mi-a murit o persoana draga acum putin timp si am citit foarte multe articole pe tema asta.

16 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Mori si gata. Se stinge lumina, cade cortina fara singuratate sau altceva pentru ca nu mai existi.

| RAY a răspuns:

Eu am fost aproape, cum a fost? nu am stiut absolut nimic de mine in acele zile, dar apoi cand am realizat ca sunt constient aveam o stare de pace absoluta, de atunci am inteles ca scopul vieti nu sunt bani si momentele petrecute cu cei dragi

| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Nu am stiut absolut nimic de mine in acele zile.
Și erai mort, atunci, în acele zile?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

însuși spiritului tău, unde te duci, ce se întâmplă.
Definești spiritul? Conștiința, ceea ce știi despre tine, este o relație dintre corpul tău viu plus restul lumii.
Corp+restul lumii= spirit.
După moarte.
Zero+restul lumii=Zero.
Deci nu te mai duci nici unde pentru că nu mai exiști.
Existența ta și a spiritului, dacă așa vrei să îl numești este o relație dintre (corpul + spiritul tău) și restul lumii. Dispare corpul prin putrezire, dispare tot ceea ce dta numești eu, sine, spirit. Nu se duce nicăieri pentru că nu are cine să se ducă. Învierea, re-învierea nu a experimentat-o nimeni niciodată, căci după ce a murit, o dată cu moartea corpului, a dispărut și el, nu avea cine și unde să se ducă și de unde să se întoarcă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt fizician, am lucrat 23 de ani în cercetare în fizică nucleară, am studiat mult Biblia. Așa că de aceea te întreb ce ai studiat și la ce te pricepi. Așa că există o modalitate să scapi de mine. Se numește ignor și funcționează pe TPU.
Așa că, cum stăm cu informațiile ignorante?

Răspuns utilizator avertizat
| Ralena a răspuns:

Depinde foarte mult ce crednta ai. Fiecare iti va raspunde in conformitate cu credinta lui Cei care cred in reincarnare, iti vor spune cu acuratete de 100% ca te vei reincarna, de exemplu, si iti vor aduce suficiente argumente in favoarea teoriei lor. La fel restul. Daca crezi in Dumnezeul lui Israel, atunci, conf. bibliei, sunt doua etape: o imparatie de 1000 ani in care vor invia cu trup o parte din oameni alesi pentru asta si apoi o etapa atemporala, intr-o vesnicie in care nu exista notiunea de timp, unde vor fi toti care aleg sa fie acolo (dupa credinta lor). In acest caz, tot conform Bibliei ad-literam, faptele nu au o insemnatate deosebita, deoarece doar pe baza credintei se judeca. Faptele au ror pe pamant, pentru dovedrea credintei, dar mantuirea se obtine prin har. Probabil, tot conf bibliei, ca exista o ierarhie in functie de faptele de pe pamant, un fel de "reeducare", dar nu cu aceste cuvinte. Exista o singura fapta pentru care est condamnat si acuzat, hula impotriva Duhului Sfant. Cam atat. Cei care cunosc teoriile din alte credinte iti pot raspunde mai departe, eu ti-am raspuns dupa credinta mea.

| sabin89 a răspuns (pentru Ralena):

"eu ti-am raspuns dupa credinta mea"
Din ce ai scris mai sus nu rezultă că ai avea o credinţă anume. Ai vorbit parcă tot despre alţii. Ai început cu "Cei care cred in reincarnare", apoi cu "Daca crezi in..." - deci dacă. Nu ai spus cum crezi tu.

| Ralena a răspuns (pentru sabin89):

Am dat exemplu cu cei care cred in reincarnare si apoi am continuat cu credinta mea. Am crezut ca se intelege din context. Partea a doua e credinta mea si pe acest subiect eu l-am studiat destul de amanuntit. La fel altii vor raspunde din credinta lor studiata in amanunt de ei.

| sabin89 a răspuns (pentru Ralena):

Intervenţia mea nu a fost nicidecum răuvoitoare sau răutăcioasă, cred că ţi-ai dat seama de asta. Subiectul este unul extrem de controversat, după cum ştim cu toţii. Orice om cred că ar vrea să creadă în ceva adevărat; adică ceea ce crede el să corespundă cu adevărul. Nu ne-am dori nici să fim amăgiţi, nici să ne autoamăgim. Şi eu îmi pun multe întrebări, dar răspunsurile parcă se tot îndepărtează de mine. E oarecum ca în fizica cuantică, unde particulele se tot divid şi nu se întrevede nicio perspectivă de a ajunge la particula ultimă. Pe de altă parte, îmi imaginez un pui de găină încă neieşit din coajă şi, forţând puţin lucrurile, îl văd cercetând tot ce se poate în interiorul oului. El ar putea ajunge să cunoască o mie şi una de chestii din mediul în care se află şi totuşi nu ar avea nici măcar idee de ce este afară. Ce să zic, îmi plac nişte versuri ale lui Coşbuc (chiar dacă el s-a referit acolo la altceva). La încheierea unei poezii lungi el spune ceva de genul "Nu cerceta aceste legi...". Poezia este Moartea lui Fulger, dacă nu mă înşel.
O seară bună îţi doresc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Absolut stiu ca nu ai fost rautacios. Am crezut eu doar ca s-a inteles din prima si am revenit. Legat de fizica cuantica, biblia face destul de mult apel la aceasta stiinta. Cat si la biologia cuantica. Evident la un nivel de profunzime citita si obligatoriu in ebraica.

| sadrian46 a răspuns (pentru Ralena):

E credinta mea si pe acest subiect eu l-am studiat destul de amanuntit.
Și cum l-ai studiat? Ca pentru bac, ai citit și ai tot repetat, și gata, ai crezut?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci Biblia cuantică, în ebraică. E un fapt că mulți fizicieni au fost evrei, dar să utilizezi fizica ca sp justifici Biblia este o hulă înpotriva Dumnezeului Fizicienilor, un păcat de ne iertat.

| Shadowlx a răspuns:

Nu prea cred asa ceva, si nu stiu cum ai putea experimenta invierea. Dar daca ar fi dupa mine, eu nu prea cred in Dumnezeu ca sa spun asa, deci mi-e greu sa cred in viata de dupa moarte. Cu cat am crescut am inceput sa ma gandesc tot mai mult, dar cel mai probabil cred ca suntem doar niste fiinte vii, si dupa moarte, cam aia e, te duci si gata. Moartea e un subiect foarte complicat, dar raspunsul ar putea fi unul simplu. Nu stie nimeni nimic din pacate.