| StrongHeart a întrebat:

Hei!
Tema pentru cei ce au timp si sunt interesati de subiect-
Urmariti acest documentar : https://www.youtube.com/watch?v=QdyAjYUEwGk si haideti sa discutam despre evolutie vs creationism cu argumente pro si contra.
Nu trebuie sa urmariti acum, cand aveti voi timp.

28 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu ai cu cine discuta, cei care nu cunosc teoria evolutiei scriu niste tampeni de nici nu are rost sa incepi o conversatie cu ei, de exemplu cica microbi au prins un corp in timp =pe bune doar un om retardat poate afirma asa ceva, hai sa vedem stiinta nu spune cum a aparut viata, ok, dar stim ca viata a aparut acum 3 miliarde de ani,cum stim? fosile gasite, erau celule simplu care se clonau, la un moment dat celule sau unit si au format organisme mai complexe, microbi nu au devenit mamifere cum viseaza uni, virusi nu ai devenit reptile, e ca o limba, de exemplu latina, din ia mai multe limbi apar si unele dispar, asa e si pomul vieti, microbi au ramas microbi nu le-a crescut maini si picioare si virusi au ramas virusi

| RAY a răspuns:

| Steregoi mai indoctrinatule venit din evul mediu,daca viata e asa de complicata incat este imposibil sa fi aparut sau sa fi evoluat,existenta zeului tau imaginar este al naibi de mica din moment ce el a creat totul din absolut nimic,din ce a creat dumnezeu prima celula? prima stea,planeta, e usor sa fi usor indiot sa nu gandesti, e mai greu sa gandesti, de asta traim
intr o tara plina de prosti si indioti, indoctrinati de astia fanatici religiosi, tu ai ucide in numele nebuniei tale, nu uita ma ca exista si savanti crestini si crestini care cred in evolutie doar voi sectancti nu credeti si uni pupatori de moaste, evolutia este un fapt stiintific, doar redardati o contrazic cu argumente retardate desigur

| RaulAlmășan a răspuns (pentru RAY):

Păi tu esti cel indoctrinat.
In orice caz nici evolutia ta bai babuin infect ce esti, nu ar fi avut loc fara sa fie materia creata de cineva.
Iar Dumnezeu este atot-puternic si de asta a putut creea el universul.
Voi răspundeți cu jigniri fiindca nu imi puteti da un raspun la ce v-am intrebat.
Sunteți lași.du-te si căuta-ti familia de purici..au proteine.
Poftă bună.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Si baubinul ala are mai multa educatie si bun simt ca tine, pupator de moaste, ce iti mai place sa lingi moaste

| RaulAlmășan a răspuns (pentru RAY):

Esti un fraier.e pacat sa ai idoli, moaștele sunt idoli.
Doar Dumnezeu merită inchinare.
Așa scrie in Cuvânt.
Iar Babuinul are mai multa inteligență doar din punctul tău de vedere.
Fiindcă intre tu si Babuin, Babuinul e animalul dominant.
De asta il vezi mai presus ca un om.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

E pacat crestine sa jignesti nu stiai

| RaulAlmășan a răspuns (pentru RAY):

Pai sunt crestin nu sfânt.
Si majoritatea lucrurilor care le-am spus sun părți din caracterul tau.

| Steregoi a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Referitor la ce am scris mai sus, un evolutionist ar putea spune ca organismele deformate n-au apucat sa traiasca si au murit si de aceea nu s-au gasit foarte multe organisme deformate in straturile sedimentare. Insa acest evolutionist ipotetic omite faptul ca s-ar fi putut produce deformari functionale. Unele exemple de astfel de deformari functionale puteau fi organisme duble sau triple legate intre ele sau organisme cu 10 degete la un membru sau organisme cu doua degete la un membru, sau organisme mamifere cu sase picioare sau chiar mai multe adica o diversitate mult mai mare decat s-a descoperit pana in prezent.

| doctorandus a răspuns:

Da, s-ar zice ca dupa 1900 creationismul fundamentalist a fost inventat pentru a face de cacao crestinismul.

| Plato a răspuns:

Foarte dificil sa porti o discutie, cei ce cred in evolutie nu vor accepta niciodata un argument creationist, deci dezbaterea va fi un fiasco.
Evolutionistii vad doar cu ochii fizici, materiali, sunt totusi orbi in fata lucrurilor evidente care-i depasesc.

| Plato a răspuns (pentru doctorandus):

Ma refeream la oamenii simpli.

| SG1995 a răspuns (pentru Plato):

Și, care-s evidențele alea.

| Plato a răspuns (pentru SG1995):

Dupa cum am spus, n-are rost, deci n-o sa stau sa discutam.

| SG1995 a răspuns (pentru Plato):

Prietene nu eu sunt ăla care face afirmații de-ampulea, faci afirmații, adu argumente.

| doctorandus a răspuns (pentru SG1995):

„Bruce Doran

Answered Thu Why disprove the concept?

Even if it were true, it’s useless.

Living things weren’t created, but cars were.

OK.

A car company created your truck.

Now that you have that information, tell me exactly what it taught you about your truck."
—Bruce Doran, Quora.com

| StrongHeart explică:

Wow,nu ma asteptam la atatea raspunsuri.Ati luat baitu'..Glumesc laughing
Acum serios vorbind, cert e ca adevarul nu il stim si putem doar sa facem presupuneri.La urma urmei, fiecare isi alege in ce sa creada.
Concluzia la care am ajuns si asta din proprie experienta(dar si raspunsurile voastre imi confirma lucrul asta) este ca nu e bine sa ne aflam la extreme.Cred ca sunt invataturi bune in anumite religii, de exemplu invataturile lui Hristos despre iubire.
In acelasi timp avem ce invata si de la oamenii de stiinta.Problema este ca ambele tabere sunt in conflict si cred ca daca ar fi mai multa intelegere intre cele doua parti ar fi un lucru bun pentru umanitate.
Nu cred ca este bine nici sa crezi doar in evolutie si sa nu cercetezi si ce au spus invatatorii spirituali sau filozofii, dar nici sa iei religia prea in serios nu este bine, adevarul il descoperi tu singur prin experienta si fiecare are un drum si o viziune diferita in viata.
Pace!

| Steregoi a răspuns:

Filmul e o minciuna. Si ca un argument pentru creație este tot ce se vede.

| Nilsson a răspuns:

Am urmarit doar primele 10 minute si pot sa spun ca a fost timp irosit din viata mea.

Sau macar mi-am dat de unde se autoindoctrineaza evolutionistii.
Teoria evolutionista se bazeaza doar pe imaginatie si nicidecum pe dovezi concrete.

A vazut cineva vreo maimuta care sa faca exercitii de barna pe copaci ori sa se indragosteasca de maimute mai slabe, mai ales ca acest lucru contrazice un principiul fundamental al teoriei evolutiei (survival of the fittest)?!

| Mclaren12 a răspuns:

Discutati despre doua minciuni evreiesti, poate o sa ajungeti la adevar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca dezbaterea asta a fost una din cele mai interesante la care am 'asistat' vreodata (tocmai am terminat de citit ce s-a postat pe aici).
Nu m-as mira ca intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat sa fie preluata ca studiu de caz la universitati celebre din toata lumea.

| RaulAlmășan a răspuns:

Din câte se vede acest documentar e SF.
Nu prezintă cercetări reale și organisme reale. sunt teorii din mintea savanților.
Dacă cineva crede in evoluție înseamnă că nu știe în ce crede.
În primul rând după apariția pământului din punctul de vedere al savanților,au fost întâi bacterii, care au format organisme.
Vreau să vă întreb, acele bacterii aveau memorie?
Ereau inteligente?laughing
Sunteți penibili.
Așa după ce bacteriile au format organisme puțin mai mari, e logic că erau niște forme hidoase.
Dacă ele nu sunt inteligente.
Cum au ajuns la concluzia că trebuie să evolueze până capătă forma unui corp perfect într.un anume fel?
Fiindcă e chiar foarte stupid ce credeți voi.
Dacă bacteriile ar forma organisme ele ne având o inteligență, cum au ajuns la concluzia că trebuie ceva mai mult de cât sunt ele?
Dacă nu au inteligență ar fi rămas la o formă hidoasă Dar care se putea hrăni si înmulți ușor..asta fac bacteriile.
Si dacă veniți cu ideea că acele bacterii erau inteligente, stiau ce e bine si ce e rău, aveau rațiune și își dădeau seama ce corp e greșit.
Duceți-vă si vă împușcați.
Vreau răspunsuri reale, nu tot ce vă trece vouă prin minte

| doctorandus a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Ha, ha, ha, e usor sa vorbesti... cand habar n-ai despre ce vorbesti.

| Steregoi a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Ai abordat bine problema.

A existat o inteligenta preexistenta si anume Dumnezeu.

Daca nu ar fi existat o inteligenta preexistenta atunci ar fi trebuit sa se gaseasca foarte multe organisme deformate in straturile sedimentare. Ori asa ceva nu s-a descoperit ceea ce arata stiintific faptul ca teoria evolutionista este o eroare. Dar se pomenesc niste pusti ( multi care nici nu au promovat bac-ul ) sa comenteze si sa sustina niste aberatii afirmand ca credinciosul nu cunoaste teoria evolutionista. N-ai ce le face. Inima lor e impietrita. Sunt plini de razbunare pentru ca au impresia ca credinta in Dumnezeu i-a lipsit de placerile vietii si sunt niste frustrati si le reproseaza parintilor ca le-au spus despre Dumnezeu in timp ce lor le place sa cocheteze cu Mos Craciun. Crezand ca credinta in Dumnezeu i-ar lipsi de placerile vietii e o dovada ca ei habar nu au de Dumnezeu. Oameni de genul acesta se concentreaza asupra unor pixeli si nu vad ditamai imaginea. Acesti oameni nu gandesc obiectiv desi pretind ca gandesc obiectiv. Sunt miopi rau dpdv al inteligentei. E pierdere de timp cu ei. Nu degeaba le-am dat ignore. Se complica inutil in detalii neconcludente si asimileaza niste minciuni mai mari decat ei.

| SG1995 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

FMM de proştii inculți puneți dracu mâna pe o carte de biologie.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru doctorandus):

Păi oamenii de știință consideră asta.
Nu eu zic că întâi au fost bacterii

| RaulAlmășan a răspuns (pentru SG1995):

Idiotule. spune ce am scris eu greșit, daca ești așa inteligent.
Nu răspunzi fiindcă nu ai cum.

| RAY a răspuns (pentru RaulAlmășan):

De ce minti din moment ce habar nu ai, ce stiinta baiete, tu habar nu ai dar, vad ca imediat jignesti nu e de mirare omul prost atata minte are