| sufcncwyhxgcw a întrebat:

Hei TPU

am auzit ca un gram de antimaterie poate arunca in aer un oras intreg!

Este adevarat?

Chiar atat de puternica poate fi un gram de antimaterie?

De ce nu gasesc pe interfnet informatii mai detaliate despre aceasta substanta?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Asta e noaptea "antimateriei"?
Sau nu mai aveti alte intrebari de pus? big grin
Pana acum, vad ca ai primit niste raspunsuri demne de Disney...

1. "Productie":
- CERN (Geneva) a produs si studiat antimaterie de atomi de hidrogen, adica structuri stabile formate dintr-un antiproton si un antielectron.

- RHIC (New-York) a produs antinucleul de heliu, format din doi antiprotoni si doi antineutroni.

2. "Anihilare"
- sufcncwyhxgcw: "am auzit ca un gram de antimaterie poate arunca in aer un oras intreg!"

- "un gram de antimaterie" anihileaza prin coliziune UN GRAM DE MATERIE!
NU cartiere, NU orase. big grin
Un kilogram de antimaterie anihileaza UN KILOGRAM de materie...si tot asa...iar energia rezultata este in principal alcatuita din fotoni de inalta energie, adica raze gamma.
(un fel de "LUMINA", ca sa inteleaga si cei care ti-au raspuns tampenii la celelalte intrebari privind "puterea distructiva") laughing
Una e "energia", si alta: "aruncatul in aer"...

| sufcncwyhxgcw explică (pentru Darkmagic):

Doamne... Cand am citit raspunsul tau si am realizat ca mai exista si alti oameni inteligenti am avut un sentiment urias de bucurie! ACUM AS MAI AVEA DOAR O INTREBARE: am citit pe un site ca cu ajutorul unui gram de antimaterie o nava spatiala poate cutreera o intreaga galaxie! este adevarat? Si chestia aia care spune ca un gram de antimaterie poate distruge un oras intreg a debutat din filmul,, Codul lui Davinci " UNDE VATICANUL ERA AMENINTAT CU O BOMBA IN CARE ERA UN GRAM DE ANTIMATERIE, SI DIN ACEL MOTIV AM PRETINS CA ESTE ADEVARATA SPECULATIA! DAR TOTUSI DACA ANTIMATERIA NU ESTE CINE STIE CE BENEFICIU IN NICI UN DOMENIU DE CE ESTE CEA MAI SCUMPA SUBSTANTA DIN LUME?

http://www.romaniatv.net/......72498.html

| Darkmagic a răspuns (pentru sufcncwyhxgcw):

Antimateria nu are INCA beneficii pentru umanitate decat la nivel pur teoretic, depinde insa doar de cercetari si cercetatori cat inseamna acest "inca".
Cat despre faptul ca este cea mai scumpa, sau una dintre cele mai scumpe "substante", asta tine de modalitatea de a o produce si de tehnologia utilizata.

Iti dau un exemplu ipotetic:

Daca pentru a produce un gram de fier, trebuie sa utilizezi un reactor (LHC) sau (RHIC) si tehnologia (de MULTE miliarde de euro) a unui complex cum este cel de la CERN, atunci gramul acela de fier va fi cea mai scumpa substanta. happy

| sufcncwyhxgcw explică (pentru Darkmagic):

Pai nu miai raspuns de ce peste tot pe internet scrie ca un gram de antimaterie ar produce energie suficienta pentru a alimenta o nava spatiala cu care ai putea cutreera toata galaxia? Citeste putin din comentariile oamenilor de pe aceasta pagina si apoi raspunde-mi te rog frumos! http://science.hotnews.ro/......ntului.htm

| anonim_4396 a răspuns (pentru sufcncwyhxgcw):

Stiu ca NASA studiaza posibilitatea construirii unui motor (warp) care sa functioneze pe baza de antimaterie, dar nu se cunoaste inca daca cercetarile respective vor dura cateva decenii sau, peste o suta de ani iar cantitatile de combustibil necesare, "un gram", "o milionime de gram" etc, sunt inca pur teoretice.
Pana nu construiesti "MOTORUL", nu stii cat consuma. big grin

| sufcncwyhxgcw explică (pentru anonim_4396):

Ce parere ai? Folosind antimateria se poate accelera un aparat de zbor pana la viteza luminii?

| Darkmagic a răspuns (pentru sufcncwyhxgcw):

Nu.
Niciun "obiect" ce are masa NU poate atinge viteza luminii, in acest caz, masa si inertia respectivului obiect tinzand spre infinit.
Deasemenea, pentru a propulsa un obiect CU MASA la viteza luminii e nevoie de energie infinita.

| BATTLEGROUND a răspuns (pentru Darkmagic):

Da dar prin coliziunea a un gram de materie cu un gram de antimaterie se produce foarte multa energie care poate intr-adevar distruge un oras intreg crying(

8 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Teoretic da, asa spun specialistii dar pentru a produce, cu tehnologia actuala, un gram de antimaterie din spusele lor ne-ar lua cam 200 de ani din cate imi aduc aminte dintr-un documentar folosind mult mai energie disponibila acum pe intreg mapamondul.

http://www.scientia.ro/......_1533.html

http://science.hotnews.ro/......ntului.htm

Primul fascicul de antimaterie din lume produs de Asacusa la CERN Geneva

Citeste mai mult: adev.ro/mzt5mg

http://www.scientia.ro/......teria.html

http://www.descopera.ro/eticheta/antimaterie

http://www.mediafax.ro/......te-8316863

http://ro.wikipedia.org/wiki/Antimaterie

NU POT SA-TI dau un raspuns clar dar ceeace sunt doar speculatii acum pot devenii realitate int-un viitor poate nu prea indepartat.Gandeste-te ca abia acum 100 de ani aproximativ nu se concepea depasirea barieriei vitezei sunetului si acum vreo 500 de ani Pamantul era plat :D
si centru universului.
:-bd