| Maxxxi a întrebat:

Hei TPU, am o dilema.Se zice ca Universul este infinit dar de ce oamenii se gandesc la infinit ca la un lucru mai mare ca noi? Teoretic chiar daca nu se poate, am da zoom la infinit pe o moneda nu am vedea chestii la infinit? Stiu ca atomul e cea mai mica molecula indivizibila, dar daca noi nu putem vedea inca ce e mai mic in atom? Definitia infinitului nu ar putea fi "Ceea ce este este infinit"? Voi ce parere aveti de aceasta notiune a infinitului, chiar daca avem minti finite, cum putem stii ce este infinitul?

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Conceptul de "valori infinit mici" are sens matematic, in lumea fizica exista o lungime minima: lungimea Planck.
Atomul este indivizibil prin procedee chimice, dar divizibil prin procedee fizice.
Se cunoaste ca atomul este format din quarci.
Infinitul nu este doar un concept matematic, cat si unul fizic: Univers poate sa fie infinit. Cel mai probabil chiar este infinit.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Inferno):

Constanta Planck e de fapt limita minima posibila de masura a lungimii de catre acel aparat. Daca omul si acel aparat ar fi mai mic, si constanta Planck masurata ar fi mult mai mica.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Am lesinat! rolling on the floor
Cum?
'Daca omul este mai mic, constanta Planck este mai mica?'
Ce inseamna pentru tine: Constant sau Constanta?hee hee

| Meme10Memu a răspuns (pentru Dorotheea21):

Da! Daca ai fi cat un electron ai vedea quarcii ca pe niste mingi de tenis.

Daca ai fabrica un aparat la aceasta dimensiune ai masura o constanta Planck mult mai mica decat in present. Matematica e mai superioara decat fizica. Asa cum poate exista 10 la -34 la fel poate fi 10 la puterea -1000 sau mai mica.

Daca ai fi la liceu ai da-o gata pe profesoara de fizica.

Aparatul despre care vorbesc este descris in acest link:

https://en.wikipedia.org/wiki/Kibble_balance

https://en.wikipedia.org/wiki/Planck_constant

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dragule, insist:
Ce inseamna pentru tine cuvantul 'constant'?
Ca daca se schimba, nu mai este CONSTANT! Reinventam limba romana?
Cum se schimba o constanta, in functie de cat este de mare sau de mic omul sau un aparat? rolling on the floor

| Meme10Memu a răspuns (pentru Dorotheea21):

Da. Constanta Planck se pretinde a fi cea mai mica lungime masurabila. Tu te legi de cuvantul constant fara sa te legi de ce fel de constanta vorbim.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Desteptul meu! love struck
O constanta nu 'se pretinde'. Este!
Tu ai nefericiri cu perspectiva.
Ea face diferenta daca cel ce priveste este mic sau este la distanta.
Nu esti devastat ca Luna privita de pe Pamant, iti incape in buzunar? laughing

| Meme10Memu a răspuns (pentru Dorotheea21):

Constanta Planck este h1 = 6.6 * 10 ^ (-34) J*s pentru un om de marimea omului obisnuit. Pentru un om de 100 de ori mai mic decat omul obisnuit constanta Planck h2 este mai mica pentru ca poate detecta marimi mai mici decat constanta Planck h1.

Aceeasi idee e valabila si cand omul vrea sa vada obiecte mai indepartate din univers doar ca in sens invers. Construieste un telescop mai mare.

Un ochi mai mare capteaza mai multa lumina. Un ochi mai mic vede si scanteile produse de electroni cand acestia se muta de pe un strat energetic pe altul in jurul nucleului atomic. E vorba si de celulele cu bastonase cu cat sunt mai mici sunt mai sensibile la fotoni cu energii mai reduse invizibili pentru celule cu bastonase mai mari din retina.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Multumesc frumos!
De ce nu ai spus de la inceput ca Planck a aflat constanta care ii poarta numele cu ajutorul celulelor cu bastonase 'pentru un om de marimea omului obisnuit'?
no talking
Ne oprim acum, da? happy
Ti'ai indeplinit menirea, m'ai facut sa rad.
NU vrei sa ma enervezi

| Meme10Memu a răspuns (pentru Dorotheea21):

Constanta Planck nu e cea mai mica dimensiune. Asta nu ai inteles. Fie ca-ti convine fie ca nu.

| RoCkKiD a răspuns:

Cine ti-a zis ca universul e infinit?

| Apokales a răspuns:

Infinitul nu exista, este doar o teorie matematica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca este un hotar stabilit pentru orice.

| Maxxxi explică (pentru anonim_4396):

Hotarul nu ar fi imposibilitatea umana de a vedea mai profund decat acum? Poate o sa aflam peste 10ani ca atomul mai este format din alte 1000 elemente...

| CtBogdan a răspuns:

Asa fac si eu cand beau prea multa vodka