| sadfdsfds a întrebat:

Hei TPU, am vazut ca se incearca de ceva timp simularea unui creier de soarece cu ajutorul inteligentei artificiale! De ce nu reuseste nimeni asta? De ce nu se cartografiaza intregul creier al soarecelui iar apoi sa fie reprodus intregul sistem neuronal cu ajutorul tehnologiei? Cand o sa reusim asta?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Apoi sa fie reprodus intregul sistem neuronal cu ajutorul tehnologiei
Glumești. La șoarec ca și la om, 50 de trilioane de neuroni, conexiuni de 1000 de ori mai multe, cel puțin.