| dchaesc a întrebat:

Hei TPU

Care sunt teoriile conform carora calatoria in trecut este posibila?

Peste cati ani credeti ca se va inventa o masina a timpului cu care vei putea calatori in trecut?

16 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu e nicio teorie stiintifica ce spune asta.
Insa rezulta logic din Teoria relativitatii. Acum, nu stim cat de corect este acest "logic".
Stim ca un individ calatoreste in timp cu atat mai putin cu cat viteza sa este mai mare. Stim ca la viteza luminii calatoreste zero in timp. Deductia logica e ca la viteze mai mari ca viteza luminii obtinem valori negative, mai mici ca zero, deci calatorim invers in timp.

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Inferno sunt doar ipoteze nu teori, scuza-ma ca isi spun sunt pure fantezi umane

| Inferno a răspuns (pentru RAY):

Pai asta am spus si eu, ca nu sunt teorii.
Uite mai exact ce am scris: "Nu e nicio teorie stiintifica ce spune asta."

| RAY a răspuns:

Nu este o teorie este un fapt, pai tu noaptea vezi o stea cum era ea acuma milioane de ani ceea ce face posibilia calatoria in trecut daca spargi bariera vitezei lumini desigur, viitorul nu exista, trecutul exista el este acolo mereu prezent undeva in univers

| Happyjump a răspuns:

Nu există nicio teorie conform căreia se poate călători în trecut, dacă s-ar putea, probabil am știi deja, pentru că cei din viitor ar fi călătorit în trecut și pentru că ne-am uitat la prea multe filme SF

| a3e6u9 a răspuns:

În trecut nu se poate călători fiindcă trecutul nu mai există. Se poate călători doar în viitor. Teoria relativității spune că viteza și masa dilată timpul.

| RAY a răspuns (pentru a3e6u9):

Dupa ipoteza ta inseamna ca noi deja am trait ca tot ce facem deja am facut, ca suntem predestinati desi fara a decide ceea ce vrem, viitorul nu poate exista noi il construim si in clipa asta

| a3e6u9 a răspuns (pentru RAY):

Nici viitorul nu există încă, de asta putem călători în viitor, e vorba de un decalaj de timp între călător și ceilalți.

| RAY a răspuns (pentru a3e6u9):

Scuza-ma dar nu inteleg (Nici viitorul nu există încă)
(de asta putem călători în viitor) daca nu exista inca cum poti calatori in viitor? bauiesc ca poti demonstra cu dovezi emperice ceea ce afirmi adica tu poti sa mergi in viitor macar o ora ca sa imi dovedesti sau macar sa dovedesti ca un foton a facut asta in loborator?

| RAY a răspuns (pentru a3e6u9):

Scuza-ma dar cand spui trecutul nu exista pai stelele care sunt noaptea sunt in trecut dar culmea ele exista, trecutul exista si noi suntem o parte din el, soarele e la 8 minute distanta de pamant eu cand ma uit la el ma uit in trecut,alti poate se uita la un miliard de ani in trecutul soarelui ciudat el exista,prezentul exista,dar ce e prezentul, ce e trecutul, ce e viitorul, cand poti spune acuma e prezent, pentru ca timpul curge continu inainte nu sta pe loc

| a3e6u9 a răspuns (pentru RAY):

Stelele nu mai sunt cum le vezi, trecutul pe care-l vezi nu mai există. Ce ziceam de viitor se referă la decalajul de timp care se formează între observatori. Dacă călătorești cu o viteză apropiată de cea a luminii, decalajul ăla e mai sesizabil, adică ar putea să treacă un an pentru tine și 100 de ani pe Pământ, depinde de viteză. Există dovezi pentru asta, evident.

| RAY a răspuns (pentru a3e6u9):

Desigur ma astept sa mi le prezinti si mie acele dovezi

| a3e6u9 a răspuns (pentru RAY):

Sateliții GPS trebuie să țină cont de dilatarea timpului ca să fie sincronizate ceasurile cu cele de pe Pământ. Au pus ceasuri atomice în avioane și au arătat că se decalează în raport cu cele de la sol, diferența e foarte mică, dar e măsurabilă. S-a observat că perioada de înjumătățire a particulelor variază cu viteza, după cum prezice teoria relativității. Mai sunt multe altele:

http://en.wikipedia.org/wiki/Time_dilation

| RAY a răspuns (pentru a3e6u9):

Asta nu dovedeste ca gps vede in viitor sau calatoreste in viitor

| RAY a răspuns (pentru a3e6u9):

Stai putin daca tu calatoresti un an cu viteza lumini un an va trece si pe pamant nu o suta, ceasul biologic nu tine cont de cu cat te deplasezi tu in univers, daca eu merg cu masina cu viteza lumini timp de un an pentru ambii va trece un an tu te vei deplasa mult mai departe ca mine dar ceasul care il purtam ambii va vi la el, aprpop ce e timpul asta ca nu sa dobedit existenta lui inca da vb de el, cum o aparut tot prin big bang cam multe o aparut atunci si de ce sa apara ceva ca timpul in fine

| PreaTareღ a răspuns:

Nu se poate sa mergi in trecut, doar in viitor.
Probabil peste 5000 de ani