| tehnologiemoderna a întrebat:

Hei TPU

cat suntem de aproape de inteligenta artificiala puternica? strong artificial intelligence!
va rog sa raspundeti doar daca sunteti informati in domeniu!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Suntem destul de aproape.
Capacitatea de memorare si de prelucrare ale informatiilor, cu metode digitale, se apropie de ceea umana.
Problema va fi grava din momentul ce se va utiliza metoda neuroniala de decizie si invatare, ceea ce va putea fi capabil foarte usor sa depaseasca inteligenta umana!

| LPCTSTR a răspuns:

Păi am ajuns să pictăm tablouri doar din forme colorate, totul e posibil.
Însă suntem limitați de echipament, de reținut, și de înțelegerea creierului uman.
Cât de primitivi suntem noi, la nivel atomic sunt extrem de complecși.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ai teme de facut? Ai mai pus intrebari asemanatoare tot azi, parand tot disperat.

| jagliua a răspuns:

Dacă te referi la AGI sunt departe. Avem doar narrow AI.
Chestia e că pentru AGI e nevoie de o cu totul altă abordare.

Acum chestia e că dacă iei în calcul ritmul exponențial al dezvoltării tehnologice, poți spune că suntem aproape.
N-am auzit de strong AI, totuși. La ce te referi?

| Bizon95 a răspuns (pentru jagliua):

Au facut un robot care arata humanoid si l-au trimis pe statia spatiala, eu zic ca nu suntem asa de, departe

insa mie personal IMI E FRICA de roboti care sunt in stare sa faca fata pe campul de lupta... cineva care ar face cateva sute de milioane de roboti in felul ala ar putea cucerii SI INROBI intreaga lume, iar de asta, sunt PREA APROAPE... sincer!

si crede-ma ca lucrez in IT si imi place tehnologia, deci nu sunt din ala care striga lupul DEGEABA!