| blackbone1776 a întrebat:

Hei TPU

credeti ca marea batalie intre marile puteri ale globului din ziua de azi ( america, rusia, china ) se da in inteligenta artificiala? o fii ceva asemanator cu aselenizarea in perioada razboiului rece? credeti ca e unul din principalele obiective ale marilor puteri sa dezvolte cea mai puternica inteligenta artificiala? credeti ca detine vreoun guvern programe si sisteme de AI mai performante decat cele ale marilor corporatii si companii ( ibm, google, mit, Facebook... )?

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu, batalia se da pe influenta geo-politica, de aia fiecare se implica in alegerile de peste tot. De aia china imprumuta bani in stanga si in dreapta si ajuta tarile din africa si america de sud cu proiecte de infrastructura, sa-i indatoreze.

In razboiul rece nu s-a dat nici un razboi cu aselenizarea, era doar o perioada in care fiecare regim incerca sa demonstreze ca orandiuala lui e mai buna pentru noua lume, era o lupta de publicitate, e un motiv pentru care nu s-au mai dus pe luna pana acum... e nefezabil daca nu cumva vrei sa demonstrezi ca o ai mai mare.

Momentan sunt toti departe de orice fel de AI + ca multi sunt sceptici cu privire la cat e de fezabil. Daca ajunge sa fie cu adevarat inteligent de ce te-ar ajuta? Daca se intaorce impotriva ta? cum il controlezi? exista prea multa variabile in aer. Cred ca mai degraba isi doresc sa faca ceva sa creasca puterea de procesare, de aia se baga banu multi in procesoarele cuantice.

| MValentin a răspuns:

Cum ai putea spuna ca Facebook sau google sunt sisteme performante. Sistemele performante si cele mai bune nu sunt nimic din ce stii tu gen IBM Facebook google twitter si prostii de genul. Ele sunt doar platforme si motori de cautare. Cele mai puternice si de importanta programe sunt cele de defensiva impotriva hackerilor si cele de penetrare. Acum daca s-ar produce un razboi s-ar produce un razboi pe materie cibernetica, atacuri virtuale de exemplu intre America si Rusia. Extrageri de date si/sau distrugerea lor, apoi din asta se poate ajunge la mai multe, de exemplu ca guvernul SUA cu un program de penetrare a sistemelor sa controleze rachetele Chinei si sa le trimita tot spre teritoriul lor. Dar in prezent goana este in continuare dupa resurse naturale de la gaz pana la petrol si materiale de la aur pana la fier. In primul rand cele mai mare tari urmaresc sa cuprinda cat mai multe resurse apoi sa le foloseasca si apoi ca printr-un produs finit sa creeze sisteme cibernetice, rachete s-a.m.d. Nu stiu daca am centralizat bine subiectul dar sper sa iti faci o idee cat mai buna

| blackbone1776 explică (pentru MValentin):

Pai din cate stiu eu, cei de la google, ibm si NSA detin cele mai mari si performante supercomputere din lume! cei de la google au cele mai mari companii care se ocupa cu dezvoltarea inteligentei artificiale (neural network )si a computerelor quantice

| oz_1736 a răspuns:

Marele razboi se da pe resurse naturale si resurse umane. Peste 25 de ani majoritatea tarilor va avea o populatie imbatrinita care nu se poate autosustine. Razboaiele fizice de azi aduc resurse naturale, pentru moment, si forteaza migrarea tinerilor spre tarile in care este pace si platesc mai bine. Adica spre acele tari care provoaca razboaiele dar stau prost la natalitate. Germania nu a inventat ajutorul social si cursuri de limba germana pentru toate nationalitatile pentru nemti. Dezbina si cucereste, dar cu reguli diferite

| 1783929019 a răspuns:

Nu stiu