| onucartof a întrebat:

Hei TPU

Exista vreo explicatie stintifica pentru viziunea cu lumina de la capatul tunelului si desprinderea sufletului de trup pe care o vad si o simt cei care au experimentat moartea clinica?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Creierul privat de oxigen da nastere halucinatiilor, precum si medicamentele, majoritatea halucinogene.

| Radu284 a răspuns (pentru Inferno):

1. Ce medicamente?
2. Imi place cum dai tu niste explicatii care de mult s-au dovedit a fi false.

| Inferno a răspuns (pentru Radu284):

Unde in Tom si Jerry ai citit tu ca explicatiile acestea au fost infirmate?

| Radu284 a răspuns (pentru Inferno):

1. Explicatia asta nu a fos tniciodata stiintifica, a fost asa, o posibilitate. Dar nu s-a demonstrat ca din cauza lipsei de oxigen se intampla asta.
2. Exista "shared death experiences", unde persoane foarte sanatoase iau parte la un NDE, cand o persoana din apropiere moare.
3. Exista experiente de tip NDE cand corpul functioneaza fara nicio problema, dar exista o situatie extrem de apropae de moarte (gen a near miss accident).

| Inferno a răspuns (pentru Radu284):

Toate sunt controversate insa.

| Radu284 a răspuns (pentru Inferno):

Cum sunt controversate? Daca mii de oameni spun ca l-i s-a intamplat ceva, si marturiile lor sunt destul de consistente, ai doua explicatii posibile: Fie ca s-au vorbit toti intre ei, fie ca pur si simplu lucrurile acelea se intampla.

Deci dat fiind faptul ca aceste lucruri sunt povestite de oameni din culturi si timpuri diferite, cum pat fi aceste lucruri controversate? Adica, unde este controversa?

11 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Da, se numesc halucinatii.

| Duucu a răspuns:

"I choose to believe that the white light people sometimes see, visions, this patient saw: they're all just chemical reactions that take place when the brain shuts down." - Dr. Gregory House

| Darkmagic a răspuns:

laughing
"Tunelul" si fantomele sunt doar doua din chestiunile care ii preocupa pe oameni de mii de ani indiferent de religia sau non-religia lor...

Raspunsul este NU.

Stiinta nu a reusit sa explice pana acum acest aspect.

Sunt marturii cu zecile de mii in cazul "luminii de la capatul tunelului" dar cel putin deocamdata stiinta nu i-a gasit nicio explicatie, iar pentru unii nici macar "nu exista". big grin

Daca stiinta nu a gasit inca un raspuns, "habotnicii" intru ateism tipa ca "efectul de tunel" nu exista, indiferenti la faptul ca este prezent in toate culturile umanitatii... big grin

Mister. happy

| Teardrop a răspuns:

Evident. Faptul că toţi aud de chestia asta, şi subconştientul reacţionează în consecinţă.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Cazul se numeste Near death experience. Gasesti un articol interesant aici http://www.lovendal.ro/......xperienta/

| RkB a răspuns:

Desprinderea de trup se mai numeste si vis lucid sau viziune astrala. Aceasta poate avea loc chair si in timpul somnului daca reusesti sa-ti lasi mintea treaza in timp ce corpul adoarme. E foarte greu de explicat, dar cand are loc te vei afla in camera ta si te vei vedea cum dormi. In timp vei reusi sa iesi din camera, sa mergi oriunde in lume si sa faci ce vrei. E un vis care il poti controla, cam asta e tot...