| sdasdadasd a întrebat:

Hei TPU, gravitatia depinde de greutatea unui obiect si de dispunerea greutatii intr-un mod inegal pe panza spatiu timp, in felul asta se cauzeaza o anumita curbura in spatiu, curbura care formeaza gravitatia acelui obiect, nu? Dar greutatea poate deforma si timpul, nu? In felul asta timpul se scurge diferit pe fiecare planeta?

10 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Greutatea este valoarea data de produsul dintre masa si acceleratia gravitationala. In spatiu te referi la masa.

Acum ca am clarificat treaba cu masa, da masa unui obiect creeaza o curbura in continuumul spatiu-timp care creste proportional cu masa. Cu cat e masa mai mare cu atat curbura e mai mare deci forta gravitationala mai mare.

Cat despre a doua intrebare, raspunsul este tot da, am zis mai sus ca se creeaza o curbura in continuumul spatiu-timp deci si timpul e afectat. Daca vrei o explicatie mai grafica imagineaza-ti ca ai un elastic pe care il tii intre degete in fata ta. In situatia 1, daca o furnica ar trebui sa ajunga de la o mana la alta ar trebui sa o ia drept sa ajunga la mana celalta. Daca de elasticul ala ai atarna ceva mai greu (precum o stea in spatiu) atunci elasticul nu ar mai fi perfect drept asa ca furnica ar trebui sa mearga mai mult ca sa ajunga dintr-o parte in alta (deci i-ar lua mai mult timp ca sa pargurga aceiasi dinstanta).

In spartiu imagineaza-ti ca acel continuum spatiu timp e un cearceaf elastic pe care tu si niste prieteni il tineti drept. Daca ar fi sa treci dintr-o parte in alta ar fi un drum drept, daca arunci o minca de bowling in mijloc ti-ar lua ami mult timp pentru ca nu ar mai fi drept iar daca ai fi foarte mic, cu cat te-ai apropia mai mult de bila, ai aluneca in gaura facuta de ea (asta e gravitatia).

In clipul asta un profesor pune in practica experimentul despre care ti-am zis mai sus.
https://www.youtube.com/watch?v=MTY1Kje0yLg

Trebuie sa-i multumim lui Einstein pentru povestea de mai sus. :)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Gravitatia depinde de greutatea unui obiect si de dispunerea greutatii intr.un mod inegal pe spanza spatiu timp, in felul asta se cauzeaza o anumita curbura in spatiu, curbura care formeaza gravitatia acelui obiect, nu? NU.
dar greutatea poate deforma si timpul, nu? NU.
in felul asta timpul se scurge diferit pe fiecare planeta? NU.

| FreddieM a răspuns (pentru sadrian46):

Draga sadrian 46, niste explicatii suplimentare ar fi foarte utile si de de apreciat, multumesc.

| sadrian46 a răspuns (pentru FreddieM):

Pot da explicații suplimentare dar nu la întrebările puse de el.
Gravitatia depinde de greutatea unui obiect. Adică greutatea depinde de greutate? La asta cum să răspund, ce explicație să dau?
dispunerea greutatii intr.un mod inegal pe spanza spatiu timp,
La această aiuireală, cum să explic că nu este așa?
Pânza spațiu timp este un spațiu curbat cu tensori Riemann. Cum să îi explic cum rezultă cum apare în ecuații greutatea și cum schimbă greutatea această curbură, celui care îmi pune întrebarea în felul acesta, din care îmi dau seama că nu are habar de nimic?

| sdasdadasd explică (pentru sadrian46):

Gravitatia e o consecință a curburii spațiu-timpului cauzată de distribuția inegală a masei! o gaura neagra are o gravitatie extrem de mare datorita acelei singularitati care o constituie, care are o densitate ce tinde spre infinit si o greutate de cateva miliarde de ori mai mare ca a soarelui nostru!

| sabin89 a răspuns (pentru sadrian46):

Şi n-ar strica să pui şi nişte ghilimele când citezi din întrebare, că dacă le pui aşa la rând s-ar putea să iasă un talmeş-balmeş.

| sadrian46 a răspuns (pentru sabin89):

Da, și?
Nu pot să pun ghilimele căci sunt cu tastatura pe română și mi-e complicat să trec tot trec pe English și înapoi. După noi potopul, chiar și peste noi!

| mentholinks a răspuns:

Pe ce planeta esti mestere? "spanza spatiu timp". Asta suna a teorie tiganeasca.

| Goete a răspuns:

Greutatea poate deforma deforma timpul?
Poate.in modul ca unul mai greu de cap necesita mai mult timp...
Greutatea in sine nu poate deforma. timpul. Greutatea si gravitatia nu sunt acelasi concept

| Alexandrionelu a răspuns:

Greutatea deformează timpul, comform teoriei relativității, dar deformarea este considerabila doar la obiecte cu masa foarte mare, gen gauri negre, Oana Roman, etc.