| curiossss28 a întrebat:

Hei TPU, in cat timp credeti ca o sa ajunga calculatoarele cuantice sa atinga puterea promisa (de cateva mii de ori mai eficiente si cu o putere de calcul de cateva mii de ori mai mare decat a calculatoarelor din ziua de azi )? Credeti ca se va realiza asa ceva pana in 2025?

1 răspuns:
| TheCrusader a răspuns:

Exagerezi cam mult. Cine iti face un OS pe un hardware now in 5 ani? Avand inca in vedere ca inca se chinuie sa lege teoria cu practica, le-as da cam 20 de ani pana cand ai sa poti sa faci ceva cu el.

"Today's physical quantum computers are very noisy and quantum error correction is a burgeoning field of research. Unfortunately existing hardware is so noisy that fault-tolerant quantum computing [is] still a rather distant dream." (https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_computing)